Cel mai bun pop up !

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Cel mai bun pop up !

Mesaj de vladut mateianu » 18 Ian 2009 12:04

Doar din experienta, va rog sa indicati care vi se pare ca ar fi cel mai bun pop up prezent pe piata ! (adica cel cu care ati avut cele mai bune rezultate !)
Firma, aroma, dimensiunea. ;-)

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 18 Ian 2009 14:59

Termenul de "Cel mai bun", eu unul, am renuntat de mult sa-l mai folosesc in acest domeniu, respectiv, carpfishing.
Dupa parerea mea, nu cred ca exita un "cel mai bun" produs, "cea mai buna nada", "cele mai bune carlige", etc.
Sunt de parere ca, sunt foarte mult produse, care se potrivesc la un moment dat, pescuitului meu.

Daca vreau sa pescuiesc la distante mari, folosesc o lanseta potrivita si desenata special in acest scop. In schimb, daca pescuiesc la distante mici, in imediata apropiere a malului, nu o sa aleg o asemenea lanseta, ci, o sa merg pe varianta unia specializata in drill, foarte moale shi cu o actiune parabolica.
Pescuiesc la ciortan viteza, atunci, nu o sa folosesc niciodata o nada super-mega-echilibrata din punct de vedere nutritiv, ci o sa folosesc o cantitate mare de nada specializata in rezultate rapide si cu un supra dozaj de aroma. Cred, ca multi dintre noi, stim alegerea care poate fi facuta de un copil, atunci cand, i se ofera o guma de mestecat (bogata in aroma) sau o friptura (bogata in proteine)
Lista poate continua....

Visavis de pop-up-uri, imi continuii teoria si afirm ca, nu cred in "cel mai bun pop-up"!
Cel mai potrivit pop-up la un moment dat, pe un anumit lac, cu o apa de o anumita transparenta, poate fi exact cel care cu o saptamana in urma, pe un alt lac, nu a avut randament.
Calitatile pop-up-urilor sunt ceva mai multe. Daca unul anume inglobeaza o mare parte dintre aceste calitati, il putem numii un pop-up bun, dar, fara ca acesta sa garanteze prezentari in orice situatie.

Flotabilitate mare, permite acestuia sa isi merite numele si sa se ridice de pe substrat, prezentand momeala in imediata apropiere a acestuia.
Densitatea mixului, care, cu cat aceasta este mai dens cu atat reuseste sa garanteze cat mai mult urmatoarea calitate.
Impermeabilitatea, nu permite apei sa fie absorbita de catre corpul pop-up-ului, garantand mentinerea primei calitati.
Culoare HI-VIS- stimuleaza crapul si din punct de vedere vizual.
Suprafata poroasa, care permite eliberarea aromei in apa, atragand atentia crapului asupra momelii atasate rig-ului nostru.

Este stiut deja, ca atunci cand intrebati fiind, pe buzele multor pescari se ragaseste numele Mainline, cand intrebarea se refera la pop-up-uri excelente.
Nu contest afirmatiile acestora. Dar, unul dintre cele mai prinzatoare pop-up-uri cu care am pescuit, si care ma insoteste permenent, la fiecare partida, este Blue Squid de la CCMoore. In afara faptului ca are o culoare diferita de celelalte pop-up-uri (albastru), acesta, inglobeaza si celelalte calitati enumarate mai sus, si nu in ultimul rand, prinde peste pe aproape toate lacurile pe care am pescuit in compania acestuia. Cu toate aceste remarci pozitive, acest pop-up, tot nu pote fi numit de mine, "cel mai bun pop-up" si sper ca am si explicat de ce.
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2009 16:52

..... :roll:
Ultima oară modificat 19 Ian 2009 10:21 de către mosharu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .

Mesaj de ulvan » 18 Ian 2009 18:18

Solar byt si mainline csl.
Ce de raspunsuri la 140 de vizualizari...... :o

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 18 Ian 2009 18:24

@robert

Am inteles raspunsul, ai dreptate. Ideea era ca fiecare sa enunte pop-up-ul in care are cea mai mare incredere momentan, cel cu care a avut rezultate bune constant ! ;-)

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 18 Ian 2009 23:25

Raspunsurile putine vizavi de vizualizari pot fi explicate din experienta redusa a unora din cititori(cum ar fi si cazul meu).
Am avut 2 partide de pescuit(serioase, pe balti serioase) in viata mea si am prins la montura cu pop-up S&O Solar...dar si la montura cu pop-up SBS Pinneapple, ce-i drept un ciortan de 3 KG.

Prin urmare...parerea mea e in cel mai bun caz neconcludenta...daca nu, chiar nesemnificativa sau lipsita de importanta.

Ce-i drept...din cate "se aude", cele mai bune pop-up-uri ar fi cele de la Mainline...dar n-as exclude nici Solar sau Dynamite Baits.

Trebuie testat...dar primavara inca se lasa asteptata :-? .
<*))))))><{

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 18 Ian 2009 23:38

Am sa incerc sa ma rezum la experienta mea personala fara sa aduc in discutie si alte cunostinte teoretice. Din pacate o experienta asupra careia nu pot sa afirm ca e una dintre cele mai vaste , mai ales atunci cand vine vorba de pop-up-uri.
Desigur ca si pentru mine e un subiect delicat. Spun asta pentru ca nu e o nada utilizat la o scara larga, in cantitati mari sau folosita de masa mare de pescari in mod constant. Toate acestea impreuna, coraborate cu diversitatea de produse si producatori ingradesc parca din ce in ce mai mult termenul de "cel mai bun" si ne fac parca sa ne putem exprima din ce in ce mai greu asupra acestor produse.

Din ceea ce am folosit cea mai mare incredere o am in Pineapple & Butyric Acid de la Nutrabaits. Desigur, increderea mi-e sustinuta de numarul capturilor prinse cu acesta si de durata de timp (comparativ rapida, mai convingator) pana incepe sa se "faca util", mai ales atunci cand vine vorba de capturi mari. MI-a atras atentia imediat atunci cand am inceput sa folosesc Acidul N-Butyric in boiliesurile home made, rezultatele obligandu-ma parca, sa nu ma rezum la ele si la practica si sa trec la studi cat mai complexe asupra lui. Intotdeauna cred ca esecul sau rezultatele bune trebuiesc imediat insotite de intrebarea "de ce ?". Dpmdv e intrebarea care ne face sa intelegem mai bine contextul si sa nu neglijam detaliile.

In cazul pop-up-ului Pineapple & Butyric Acid (Nutrabaits) pun rezultatele bune in primul rand pe seama reactiilor chimice din jurul acidului de tip carboxilic, formate cu ajutorul esterilor si a banalei ape. Semnalul chimic emis in urma combinarii acestora fiind perceput fara discutie ca o sursa de hrana. Nu in ultimul rand reuseste sa se remarce si sa nu devina neobservat si prin faptul ca e colorat foarte deschis, fluorescent.

Era sa uit :
pentru "snowman" si prezentare simpla diametru de 12 (de cele mai multe ori)
Pentru "bile echilibrate" bucati taiate din diametrul de 20 (de cele mai multe ori)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 19 Ian 2009 15:01

Interesant !

Dar oare sunt chiar asa putini pescari care folosesc snowmen ? :roll:

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 19 Ian 2009 16:33

in ordinea in care le scriu cele mai prinzatoare pentru mine ar fi:pineapple(solar),red herring(solar),fruittela(mainline),assasin(mainline)

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 19 Ian 2009 18:31

am incercat fel de fel de firme si arome dar cel cu aroma de ananas a fost cel mai prinzator pentru mine....diametru mic 10-12- maxim 16 :D .

Scrie răspuns