nadire cu porumb congelat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ghya
new member
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2003 22:07

nadire cu porumb congelat

Mesaj de ghya » 13 Aug 2004 19:39

Am citit pe un alt forum despre o metoda interesanta de nadire cu seminte( in locul folosirii rachetei)si anume : intr-un pahar din plastic se introduc semintele si apa,se pune la congelator si dupa ce a fost congelat amestecul se scoate din paharul de plastic , obtinadu-se un calup congelat care poate fii gaurit cu burghiul si folosit in loc de plumb culisant.
A folosit cineva asa ceva? Voi ce parere aveti?

rapitoru'
new member
Mesaje: 2
Membru din: 13 Aug 2004 21:15
Localitate: Bihor

Mesaj de rapitoru' » 13 Aug 2004 21:20

O metoda foarte buna de nadire (nu numai la crap), poti sa arunci nada la distante la care nu poti sa ajungi cu altceva. Nu cred ca e bine sa o folosesti ca si "plumb culisant" pentru ca gheata se topeste si momeala s-ar putea sa se ridice la suprafata.
.... in traista !

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 16 Aug 2004 07:49

Cel mai bine foloseste un cofraj de plastic de oua.Introduci plumbul , sa zicem de 40 gr, in amestec inainte de a-l pune la inghetat.Ai grija ca ochetele plumbului sa fie in afara ca sa-l poti lega de linie inainte de lansare sau poti pune montura cu totul ai pe balta-ti va fi mai usor.
Este insa foarte greu sa le pastrezi inghetate o data ce le-ai scos din congelator.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 16 Aug 2004 14:44

Problema cu ingetatul se rezolva cu o lada frigorifica, insa eu am alta curiozitate ......cam cat dureaza decongelarea in apa?Cine a folosit asa ceva pozte ne spune si daca este eficace.....

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 16 Aug 2004 15:03

Am folosit metoda acum un an, vara pe Greaca, rezultate 0 barat.
Se dezghetau in maxim 6-7 minute.Am pus o montura la mal ca sa verific si nu a durat decat 4-5 minute.Posibil ca in larg sa dureze putin mai mult in functie de adancime.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Aug 2004 11:41

Tot mai buna este punga solubila.

rapitoru'
new member
Mesaje: 2
Membru din: 13 Aug 2004 21:15
Localitate: Bihor

Mesaj de rapitoru' » 18 Aug 2004 13:25

Ideea e ca poti sa adaugi in apa care ingheata tot felul de atractanti, care atunci cind gheata se topeste o sa se disperseze. Chiar daca gheata se topeste boabele vor ramane grupate in apa statatoare. Pe langa porumb se mai pot pune si resturi de boiles. peleti, etc.
Cine merge la pecuit in general are cu el o lada frigorifica si 3-4 "bombe" cu porumb nu ocupa decat locul unei sticle de bere. Mai incercati ca merge.
.... in traista !

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 20 Aug 2004 09:43

E O PROSTIE!!!!!!!!!! Descoperim noi roata la caruta.
1-incercati sa aruncati cu o lanseta de 3 Lb. o greutate de 200g.
2-la crap mergi pt. citeva zile.
3-gheata va pluti.
4-Rezultate= 0
5-pe suprafata apei vor pluti numai barcute(pahare).
6-risti sa fi acuzat de poluare.
Incercati punga s-au saculetul solubil.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 21 Aug 2004 11:54

:D :D :D Dle Cornel sunt curios cum ati reactionat cand ati citit(daca l-ati citit bineinteles) topicul lui Carpkiller cu stiuletele de porumb!! :D :D :D

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 18:13

La unele intrebari nici nu pot raspunde. Sunt atit de stupide ca ma lasa fara replica.
De ce trebuie sa gasim noi alte metode, cind nu le stapinim pe cele existente?

Scrie răspuns