dupa ce faceti coca ....

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

dupa ce faceti coca ....

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 09:29

dupa ce faceti coca pentru boilies va apucati imediat de rulat?

adriano spune sa o pui la frigider o ora, mie mi se pare putin, am observat ca daca o las de seara pana dimineata in frigider devine mult mai usor de prelucrat, mi se pare ca se inmoaie mult mai bine toate fainurile si particulele din compozitie si coca sta mult mai legata atunci cand o rulez, si parca si gusturile si mirosurile se amesteca mult mai bine dar...

... poate dauna cu ceva acest lucru?

aveti idee cat pot sta ouale batute in frigider fara sa se altereze? asta avand in vedere ca nu pun niciodata conservant.
Nu face ce nu-ti place!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 09:55

Eu dupa ce fac coca, o pun intr-o punga de plastic, o leg la gura si o las la dospit (la temperatura camerei) citeva ore.(intre2 si 6ore).Introducerea in frigider ii intirzie procesul de omogenizare.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 10:14

si crezi ca vara, la 25 grade in camera (sau mai multe in bucatarie) nu au nimic ouale in 6 ore?
pe mine asta ma framanta cel mai tare, nu cred ca niste oua stricate sunt prea apetisante pt crap.
Nu face ce nu-ti place!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 10:21

Iliuta, intotdeauna am avut "norucul" sa fie cald cind faceam boillesuri. in citeva ore nu se intimpla nimic rau. Nici eu nu folosesc conservant.

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 23 Aug 2004 11:24

Eu am costatat ca tinuta in frigider in punga de plastic inchisa apare condens.Daca e tinuta la temp camerei se intampla la fel?
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 12:27

Nu, la temperatura camerei nu se face condens. Doar se omogenizeaza si se trage mai usor cu pistolul. Totodata se pun in evidenta uleiurile si esentele.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Aug 2004 14:03

Eu fac boiliesurile dupa aproximativ jumatate de ora dupa ce am framantat coca. Am incercat sa o tin si o nopate si cateva ore la frigider. In cazul in care am tinut-o o noapte a aparut condens. A fost nevoie sa o amestec din nou , pt ca evident partea de la suprafata era mai moale, din cauza condensului facut pe punga. In acelasi timp uleiul de peste se trasese in fainuri, si coca incepea sa se lipeasca de maini. Asa ca mai trebuia sa adaug ulei. In felul asta ajungeam la o cantitate de ulei aproape dubla fata de cea initiala. Nu mia placut! In cazul in care am tinut-o cateva ore, incepea sa se usuce, adica sa nu fie ca o plastilina usor de modelat, ci incepea sa farame. Am ajuns la concluzia ca faina de orez si grisul (in special astea doua fainuri) trageau lichidele din coca, si atunci aceasta suferea o dezhidratare care se materializa prin faramare la rulare. Asa ca trebuia sa adaug ulei! Iarasi nu-mi placea!
Mi-am dat seama ca cel mai bine se prezinta dupa o jumatate de ora de tinut la temp camerei, in timp ce eu pregatesc partea lichida. www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:14 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 23 Aug 2004 14:18

caaron scrie:...Mi-am dat seama ca cel mai bine se prezinta dupa o jumatate de ora de tinut la temp camerei, in timp ce eu pregatesc partea lichida...
Ceva e in neregula rau :| Ce coca lasi tu jumatate de ora si ce parte lichida pregatesti? Dupa umilele mele cunostiinte, coca este chestia aia care rezulta dupa ce amesteci fainurile cu "partea lichida". Mai este si o domnisoara frumoasa rau, dar asta e o alta discutie :wink:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 15:30

eu o las la frigider o noapte intr-o cratita acoperita cu un prosop ud (asa nu prea am cum sa-mi dau seama daca se face condens :D )

asa cum am mai spus imi place mult mai mult cum se ruleaza coca dimineata

@caaron
de ce te dreranjeaza sa mai pui ulei?
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 15:32

Eu am experimentat partea asta cu tinutul in frigider in punga inchisa . Am vrut sa o las numai 1-2 ore dar din pacate am avut ceva treaba de facut si a stat vreo 6 ore . Mi-a placut coca - si am avut o revelatie cind am vazut cit de omogena si de usor de rulat este . Cind spun usor de rulat ma refer la faptul ca bilele se fac ca lumea si nu lasa miezul neomogenizat . In schimb facutul carnatilor cu pistolul te scoate din circuit - coca fiind rece - iese greu din pistol si faci muschi .
Una peste alta sunt de parare ca lasatul la dospit - fi ela frigider fie la temperatura camerei - nu are decit avantaje benefice , in calitatea boilesurilor .

Scrie răspuns