pistol vs. carnaciori rulati

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

pistol vs. carnaciori rulati

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 21:48

am observat ca atunci cand folosesc pistolul coca iese putin "ciufulita" din cauza ca pistolul, in zona de conicitate "rupe" coca si o forteaza sa iasa pe shtutz.

in schimb carnaciorii rulati cu o placa de lemn sunt impecabili, coca se omogenizeaza mult mai bine si bilele ies perfecte pana in miez.

voua va iese bine coca pe pistol?

ps: am incercat si cu masina de tocat si palnie pt carnati dar a fost un dezastru, coca s-a facut zdrente si in loc de carnaciori mi-au iesit niste bucatele.
Nu face ce nu-ti place!

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

pistol vs. carnaciori rulati

Mesaj de Marian » 24 Aug 2004 07:28

Pai ... ai pastrat si cutitul si sita masinii de tocat carne ?!? Si palnia n-ai uns-o ?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 24 Aug 2004 07:57

iti dai seama ca am scos cutiutl si sita :D

coca era destul de uleioasa, nu era nevoie sa ung palnia, coca s-a distrus cand era impinsa de shurubul acela al masinii.

tu ai reusit sa faci carnatii buni cu masina?
ce consistenta avea coca?
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Aug 2004 08:33

Iliuta, cred ca problema ta e coca. In mod normal nu ar trebui sa iasa "ciufulita", nici daca ai pus, de exemplu semnite intregi sau nu ai macinat fainurile foarte fin. Incearca sa mai adaugi doar albus de ou cand se mai intampla. Nu cred ca uleiul este problema in discutie, avand in vedere ca, spre exemplu, mixurile de ape reci nu prea contin ulei.

In ceea ce priveste carnatul facut cu pistolul, are un avantaj indiscutabil comparat cu cel rezultat prin simpla rulare pe masa: coca este presata uniform si extrem de omogena. Pana la pistol am rulat si eu carnatii pe masa si pot sa-ti spun ca nici nu se compara cu cei iesiti din pistol. Uite-te si cum arata marginile tubului conic, s-ar putea sa nu fie uniforme.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 24 Aug 2004 09:10

Fratilor, pistolul de facut cirnati tocmai de asta a fost inventat. Cu masina de tocat coca iese afinata. Pe cind pistolul, dupa ce a fost incarcat se foloseste astfel: Cu degetul mare de la mina stinga se acopera orificiul stutului. Cu mina dreapta se actioneaza pirghia de inaintare a coci. In felul acesta coca se preseaza eliminindu-se golurile de aer. Cirnatii care vor iesi vor fi unifurmi indesati si numai buni de facut bile. Daca totusi mai sunt probleme la rulat verifica calibrarea stutului. Bilele musai sa fie perfect rotunde pentru a nu pierde din calitati la fierbere.
Pentru cei comozi s-a inventat pistolul de cirnati cu aer comprimat.
Daca esti si mai pretentios se gaseste masina de framintat coca si facut cirnati.E visul orcarui pescar numai ca trebuie sa scoti din buzunar 400 de euroi.
Daca nu, treci la munca de jos :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 24 Aug 2004 11:25

Marginile stutului rezultate dupa taierea la diametrul dorit pot fi rotunjite cu smirghel sau o pila fina.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 24 Aug 2004 12:42

Am mai zis si la topicul cu coca, eu folosesc o masina de carnati (de aia de bagat carnea in mat). Rezultatele sunt f. bune, "carnaciorii" sunt uniformi si cu suprafata neteda. Masina da carnati este diferita de masina de tocat cu stut atasat. Ea este exact ca o seringa sau pistol pentru boilles-uri, doar ca coca este impinsa de un piston ce se afla pe axul manivelei.
Are avantajul ca poti pune o cantitate mult mai mare de coca fata se un pistol si nu depui nici un efort (se fixeaza de masa si dai la manivela).

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 24 Aug 2004 14:20

Am remarcat "franjurarea carnatilor" numai in momentul cand coca era prea tare. Asta si in cazul pistolului si in cazum masinii de tocat. Pe de alta parte masina de tocat mi se pare si mai comoda dar si mai fiabila - asta dupa ce am rupt vreo doua pistoale.
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Aug 2004 01:23

La mine e tocmai invers ca la tine iliuta! La mine nu ies neam carnatii facuti cu mana! In schimb cu pistolul ies super bine!
PS: cum reusesti tu sa faci carnatii cu mana sa aiba acelasi diametru pe toata lungimea?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Aug 2004 07:22

mi-am facut o placa de lemn foarte bine lustruita si i-am pus in capete 2 stinghii de inaltime egala cu diametrul boiliesurilor pe care vreau sa le fac.

pun o bucata de coca pe masa si din cateva miscari cu placa asta carnatul e gata, cu acelasi diametru de la un cap la altul.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns