Retete de nada si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:PP

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 01:21

Apropo de Dunare deci eu nu am vazut si nu am auzit pe nimeni sa prinda la boilies asta este adevarat dar in multe alte parti am auzit ca sa prins foarte bine deci in ale boilies-ului sunt incepator incepator nici burghiu si alte magari nu am si pe langa asta nu am folosit nici o data anumite monturi helicopter si altele pt ca nu am avut interesul eu inafara de bomba aia disperanta mai dau doar cu plumb plat deasupra carligului cu opritor la 15-20 cm si cam asta e tot ce stiu eu mai bine :)) am mai incercat eu candva o chestie gen helicopter pt ca nu aveam ce imi trebuia la mine dar nu am reusit pt ca se incurca foarte mult avand un fir de 0.40
eu nu ca stiu multe dar sunt inventiv cand ajung la pescuit :))
si stai linistit ca am citit pe forum o gramada dar mai este vorba si de timp :)) eu cand intru raspund la ce apuc si daca nu am ce face mai scriu cateva randuri pe forum :))


si thx de retzeta

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 09 Sep 2004 02:08

@HackBv

Daca tot a venit vorba de retete hai sa iti dau si eu o reteta care iti va garanta succesul:
-1 kilogram mix Squid&Octopus de la SBS
-1/2 kilograme mix Red Hering de la Solar
-20 ml aroma Sqiud&Octopus de la SBS
-6 ml indulcitor Sweet Cajouser de la Nutrabaits
-50-75 ml de Nutramino sau Multiamino PPC de la Nutrabaits

Daca vrei sa adaogi aroma de fructe poti incerca aroma de Strawberry Jam sau Old Sweet Plum de la SBS.
Sper sa te ajute.Stiu costul acestor ingrediente dar daca vrei sa prinzi crap trebuie sa-i dai calitate si daca se poate in acelasi timp si cantitate.
Oricine iti poate spune asta.FIR INTINS.
In cautare de aventura!Fir Intins.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 06:25

Boghi, la toate astea mai adaugi atractantSqid&octopus, Betaina si ceva uleiuri esentiale. Daca vrei sa cmbini si Strawberry jam pe linga partea lichida mai pui si mix.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Sep 2004 08:54

@Boghy
Nu speria omul ca se intoarce la bomba :lol: . Spune si un cost total per kg sa stie ce-l asteapta.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 10:01

Pai cam 800.000/kg. dar prinzi peste :lol:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Sep 2004 11:39

Crapior de pe la noi trebuie sa le arati bonul de la magazin, poate asa ii poti convige ce bune sunt boilles-uruile :lol: . Prinzi mai bine la boilles 50/50 decat la cele mai rafinate. Cand am spus mai bine ma referam la 2-3 pesti pe partida (nu mari), tot porumbul le place mai mult. Eu unul insa sunt mai incapatanat ca ei si incerc in continuare sa le ofer boilles.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 13:37

Nici in jurul Bucurestiuului nu a mincat crapul numaidecit la boiles. Incet, incet daca au folosit din ce in ce mai multi pescari boiles nu a avut incotro, si s-a acomodat.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2004 13:41

si atunci se naste logic intrebarea:
daca se prinde bine la alte momeli(porumb in speta) care-i logica sa-l inveti cu boiles(in afara de fudulie si banii cheltuiti)

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 13:42

hehe nu ma speriat char asha ca si asa astazi am bagat bani garla in boilies si nada

am luat 2 kg de boilies si 4 kg de nada alarma acuma mai trebe sa iau vreo 4 kg de porumb uscat si ingredientele pt reteta
Reteta 1, boilies cu biscuiti


120g Biscuiti pentru pisici macinati (trebuie sa fie faina), preferabil cu aroma de peste
90g Lapte praf degresat
60g Malai rasnit fin sau faina de soia
30g Drojdie de bere
10 Picaturi de ulei esential (la alegere)
10 Picaturi ulei de germeni de porumb
Aroma, cantitatea este in functie de concentratia esentei, respectati indicatiile date de producator, eu folosesc 10 ml de arome de la Nutrabaits sau 20ml de Aromix sau Atractix de la Sensas
Indulcitor, puteti folosi un indulcitor special pentru boilies sau 4 linguri de zahar.
6 oua mari.

Amestecati ingredientele uscate intr-o punga, separat amestecati ouale (batute bine) cu aromele si indulcitorul, adaugati mixul uscat treptat amestecand in acelasi timp, trebuie sa obtineti o pasta destul de tare. Nu trebuie sa se lipeasca de maini. Rulati bilutele si fierbeti-le timp de 3-6 minute, cu cat le fierbeti mai mult cu atat vor fi mai tari. Dupa fierbere trebuiesc lasate la uscat minim 8 ore. Daca vreti sa le pastrati mai mult de 3-4 zile le congelati sau le tavaliti bine prin faina de malai si le atarnati undeva la racoare intr-un saculet din plasa sa se usuce bine.

si la bomba stai calm ca nu ma mai intorc :))

sa fac si catzia boilies de casa ca sa ii dau cu de toate :)) ori il adun in disperare ori ma las de meserie :)) mi-am luat toate prostiile pt nadit :))

abia astept sa ajung maine ca sa ma apuc de nadit si abea astept sa vina sambata ca sa pescuiesc si eu :)) ca maine nu prea cred sa am vreo sansa sa prind ceva :P

Fir intins pt toata lumea

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 09 Sep 2004 13:57

Vezi ca daca iti faci planuri doar pentru o zi, sunt slabe sansele, cel putin 48 de ore ar trebui sa fie partida...

Scrie răspuns