Retete de nada si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:PP

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 14:09

pai plec maine dupamiaza si ma intorc cel mai devreme duminica seara sau luni dupamiaza

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 09 Sep 2004 14:22

HackBv scrie:Amestecati ingredientele uscate intr-o punga, separat amestecati ouale (batute bine) cu aromele si indulcitorul, adaugati mixul uscat treptat amestecand in acelasi timp, trebuie sa obtineti o pasta destul de tare. Nu trebuie sa se lipeasca de maini. Rulati bilutele si fierbeti-le timp de 3-6 minute, cu cat le fierbeti mai mult cu atat vor fi mai tari. Dupa fierbere trebuiesc lasate la uscat minim 8 ore. Daca vreti sa le pastrati mai mult de 3-4 zile le congelati sau le tavaliti bine prin faina de malai si le atarnati undeva la racoare intr-un saculet din plasa sa se usuce bine.
Mai fratilor, in ultima vreme forumul asta s-a transformat intr-un ghiveci infiorator! In numai 2 zile, HackBv trece de la stadiul "habar n-am sa pescuiesc crap, m-am apucat intamplator ca nu prea tragea rapitorul, cu bomba, momitoare, etc" la mix de baza, boilies, Nutrabaits, cum se fac boiles-urile, cum se pastreaza, etc. si nimeni nu zice nimic.

Efervescenta, nebunie, cate un nickname care posteaza in draci dupa care gata (vezi tarantula, snake si mai stiu eu care altii). Altii intra si scriu doar de dragul de a scrie sau de dragul de a evidentia suprematia si elitismul pescarilor de rapitor versus pescarii de crap "cu unghiile murdare". Si mai rau, altii (dwarf, Carp Master, darkmind, restul completati voi) nu fac decat sa starneasca/intretina scandaluri si mistocarii ieftine si de o calitate indoielnica. In tot acest timp nea' moderatoru' (ca altfel nu prea mai am chef sa-i spun!) plateste polite personale si-l doare'n brisca ca pe soarecele din hambar! Bine in schimb ca pe forumul de rapitori critica de zor ce se intampla aici (nu te apuca bre de polemici, ca n-am nici un chef sa-ti raspund...). In schimb oameni care au cam dovedit ce si cum in relatia lor cu pescuitul crapului, au facut emisiuni TV sau au scris pe la "gazete" o fura cu gratie si nimeni nu se intraba de ce! Hai sa facem fiecare ce trebuie sa faca, noi sa comunicam si nea' moderatoru & Co. sa-si faca jobu (daca nu stii unde sa te uiti, da-mi PM si iti explic eu. Iti spun si utiliztorii IP-urilor, daca nu stii cum sa faci).

Ah, era sa uit, vezi sa te apuce deontologia brusc si sa stergi mesajul...

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:P

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 14:35

Mai Patabum nu intzeleg de ce te-ai suparat asa tare pe lume ce am facut eu sau altzi gresit ca am comunicat si am raspuns la anumite intrebari eu unu nu vad nimik rau in asta ori cum sper sa nu fie cu suparare dar am inceput sa citesc cam tot ce e interesant pe acest site si forum si pe altele in rest nu am facut mai nimik :))

Fir intins si nu te mai supara pe toate prostiile nesemnificative :))

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 09 Sep 2004 14:42

D-le Cornel Rosioru aveti dreptate in legatura cu celelalte ingrediente care mai mergeau adaugate mixului respectiv(betaina,uleiuri esentiale,atract) dar daca mai ziceam si de astea deja era prea mult(ajungeam la 900.000 lei/kg :lol: ).Am dat o reteta mai simpla mergand pe ideea ca Multiamino joaca deja rol de atractant.Aveti dreptate -costul este destul de ridicat dar ai si calitate.Cred ca sunteti de acord cu mine.
FIR INTINS.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 09 Sep 2004 14:58

prinde repede hack.. 8) 8)
ati vazut phenomenon cu j.travolta ?
daca intr-adevar ai asimilat ,mai hack,in cateva zile toate cate le spui pe aici..bravos !!

p.s.felicitarile sunt sincere pentru ca ma vad pe mine cat timp si bani am investit in asta pasiune asta in ultimele luni si sunt inca la un nivel modest.
mai ales la boilies.marturisesc ca il urmaresc cu greu pe adriano si in alp si pe forum cand se lanseaza in disertatii referitoare la mixurile lui.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 15:09

Mai intai multumesc mult pentru compliment
iar acuma ce sa spun am inteles un lucru de cand mam apucat de postat pe acest forum si de citit de pe fel si fel de siteuri sa fi pescar nu inseamna numai sa ai niste scule si sa le arunci in balta asteptand ca poate poate vine si la tine un peste inseamna mai mult inseamna foarte mult studiu si foarte multa practica iar in privinta boilies-urilor tot ce am invatat am invatat aici eu nu am stiut pana acuma nici cum se da cu ele pe carlig pe fir nu stiam si nadirea tot aicea am invatato pt ca eu nadeam doar cu momitor :))

Si doar ce drq nu bani ma fac pe mine eu ii fac pe ei asa ca merita incercat tot ce este posibil!!!

ori cum mai am de studiat cate ceva si dupa aceea imi voi da drumu la gura ca pana atunci nu vreau sa vb prosti :)

Fir intins

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 09 Sep 2004 15:27

Mai Patabume , spune unde-s paiele alea ca-ti arat si eu niste birne.

Fir Intins !!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 15:30

Boghi,
Eu spuneam de atractantul de la mixul respectiv. Ca pe linga acesta mai folosesti si amino sau robin red care sunt tot atractanti e f. bine. Eu le folosesc pe amindoua in compozitie.
Asa e, eu nu am vrut sa sperii. O nada f. buna duce pe la 900.000 spre 1.000.000/kg. Ar mai trebui specificat ca o astfel de nada o folosesti in concurs unde totul trebuie sa fie super.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 09 Sep 2004 15:46

@Hackbv - am si eu o mare rugaminte - nu mai utiliza limbajul tip mIRC ca este obositor de urmarit.Mai foloseste si tu un punct , o cratima , ceva ... Am vazut ca la redactarea retetei ai reusit.
Multumesc mult si fir intins (bineinteles cu boilies pe rig, fara momitor ...)

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 09 Sep 2004 16:13

Daca tot este vorba de nade si momeli daca vrei sa cumperi un mix 50/50 cum procedezi? Te duci la magazin si ceri "vreau si eu un mix 50/50"?
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns