Dip pentru porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Dip pentru porumb

Mesaj de Boghy » 18 Sep 2004 15:53

Sa presupunem ca ar trebui sa faceti un dip pentru boabele de porumb,ce schimbare ar surveni in reteta de dip pentru boilies sau ar ramane aceeasi??Daca se poate si cateva retete.Multumesc si sper sa raspunda cat mai multa lume. :-)
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Sep 2004 22:30

Eu am tinut boabe uscate in dip-uri astfel:
Porumb uscat, fiert 20 min, apoi lasat 12 ore in dipul pe care-l folosesc si pt boiliesuri. Este mult mai eficient decat porumbul uscat pt. rig pe care-l gasesti in obor sub forma unor pliculete penibile de boape super saturate de colorant.
Personal am mare incredere in porumbul preparat astfel.
O alta "reteta" personala de dip pt porumb ar fi: 20 ml ulei de porumb, 20 ml CSL , 2 linguri de miere, o lingura robin red. Boabele astfel preparate le folosesc pe un pat de nada format din aprox. 30 de rachete de seminte fierte si indulcite (porumb, grau, canepa) +10-20 bulgari de nada praf(reteta proprie) super concentrata in robin red aruncate grupat pe fiecare lanseta.

Scrie răspuns