"Arome de toamna"

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 13:26

DD as mai adauga la reteta ta ulei esential de piper negru.
Mixul de 50/50 mi se pare cam sarac pt o aroma care este dedicata unui mix pe baza de faina de peste. Incearca sa adaugi si faina de peste in mix , daca tot folosesti aroma asta. Sau cel mai bine ia un mix de Big xxx de la Nutrabaits (mixul pe care il folosesc ei pt boiliesurile pe baza de salmon,black pepper,caviar) si vezi ce contine(la microscop sau macar cu nasul, gura si ochiul).
Solventul aromei mi se pare mai important in perioadele reci (cu toate ca acum nu mi se pare inca rece).Si inca ceva (s-ar putea sa fie o prostie , deci nu ma judecati prea aspru!): eu nu pun mare accent pe aroma (ca preferinta a mea ), deoarece aspectul asta poate fi foarte subiectiv! Aroma reprezinta o amprenta a boiliesului, de aici rezultand ca aroma trebuie sa fie intr-un acord foarte bun cu balta pe care pescuiesti. Intr-o balta ultra pescuita cu boiliesuri, aroma trebuie pusa in fctie de ceea ce cunoaste pestele: daca o cunoaste prea bine ,s-ar putea sa nu fie bine (sa creeze un semnal de alarma pt pesti), daca nu, o sa am nevoie de destul de mult timp pana il obisnuiesc. Deci concluziile sunt simple: aroma e in fctie de apa pe care pescuiesc, si nu in fctie de gustul meu, cu toate ca poate eu prefer ananasul in locul portocalei, si carnatul in locul hot dogului!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 23 Sep 2004 13:36

Multumesc pentru sfat. Faina de peste am adaugat oricum. De piper voi face uz astazi la o a doua transa
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Sep 2004 14:57

Exista vreun motiv pentru care recomandati si folositi faina de peste in ape reci?

Motivul pentru care intreb este ca vad multi pescari aplicand la boilies un principiu din batrani: in ape reci, crapul vrea proteina animala, in ape calde vrea proteina vegetala. De asta primavara, cand apa e rece, se da la "libelula" sau rama, vara se prinde la mamaliga sau la porumb, iar toamna, cand vine frigul, din nou la rama si "libelula".

Teoria asta NU e valabila si la boiliesuri!

Mai precis, in ape reci, metabolismul pestelui este incetinit si nu mai poate digera boiliesuri grele, cum sunt cele pe baza de faina de peste. Eficacitatea maxima a acestor boiliesuri este vara. Pentru ape reci, se produc boiliesuri mai usoare, mai usor digestibile, cum ar fi birdfoods. Nu inseamna ca in ape reci nu se poate prinde nimic la fishmeals, dar eficacitatea lor e diminuata. De exemplu, Trigga e partial clasificata drept fishmeal, desi nu contine fainuri de peste decat in proportie relativ mica (in schimb contine multe proteine oceanice, ca sa preiau terminologia Nutrabaits), si e recomandata pentru ape calde. Pentru ape reci, se produce Trigga Ice, mai usor de digerat.

In ceea ce priveste "aroma dedicata unui mix pe baza de faina de peste", cum zice Caaron, iarasi e o confuzie. Nici o aroma nu e dedicata numai unui anumit tip de mix. Daca nu ma credeti pe mine, verificati oferta celor de la SBS, care produc boiliesuri cu aceleasi arome in doua versiuni: fishmeal si birdfood. Celebrul Frankfurter Sausage exista si ca fishmeal, si ca birdfood! Multa lume crede ca e un fishmeal clasic si atat. Nici vorba, e doar o aroma, care poate fi pusa pe orice amestecuri de baza, de la 50/50 la HNV. Si e logic sa fie asa, fiindca daca vrei sa dai cu Frankfurter Sausage in decembrie, are mai mult sens sa iei un birdfood, decat un fishmeal.
Ultima oară modificat 23 Sep 2004 15:00 de către Vlad Pavlovici, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Sep 2004 15:00

@DD

- am citit si eu reteta ta - si personal nu m-as fii oprit aici cu ingredientele . Poate un kg de mix Red Hering ( Solar ) era mai indicat in locul fainii de peste ( sigur si mai scump ) . In plus nu cred ca mai este necesar piperul ca ulei esential - daca ai mers pe BFM S & C & BP ( Nutrabaits ) Dar nu asta era important ! . Cred ca mai puneam si 100 ml de ulei de peste , 10 grame betaina , 5 ml NutraSweet , 20 ml de amino ( de lal orice firma ) , 30 ml de Liquid Link ( SBS ) / kg de mix ( 8 oua ) . Nimic din ceea ce ti-am zis eu mai sus nu schimba aroma finala - dar calitatea va fi sigur alta .

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Sep 2004 15:16

@Vlad

Draga Vlad , cred ca exista o confuzie legata de faina de peste . Foarte putina lume intelege termenul de proteina - in intelesul ei corect . Proteine gasim si in soia , caseina ,etc dar si in porumb , grine , etc ( sigur in cantitati mai mici ) Faina de peste este un adaus proteic la indemina tuturor , la un pret destul de convenabil si de aici de foloseste pe scara larga la "imbunatatirea" mixurilor , in speranta obtinerii unei valori proteice finale cit mai ridicate.
Trebuie lamurit ca nu aroma este cea care da calitatea boilesurilor . Ca sa fiu mai bine inteles - un boilies 50-50 % - cu aroma de carnati sau de peste - nu este un boilies proteic . In schimb un mix proteic cu aroma de fructe :lol: ( la modul extrem ) - va face baza unui boilies de calitate pentru aceasta perioada ( din punctul meu de vedere !! )
Eu prefer pentru perioada septembrie - octombrie - boilesuri pe baza de fainuri de porumb , griu , cinepa plus robin - red , caseina si faina de soia . Intotdeauna la mixul facut de mine adaug in proportie de 1/4 - mix din comert - fie Red Hering , fie Squid & Octopus ( Solar ) . Maresc granulozitatea prin adaugarea a maxim 20 % seminte de pasarele risnite . Folosesc inca glicerolul - mai ales pentru partide de minim 2 zile ( dispersie mai lenta - boilesurile stau mai mult in apa ) . Uleiul de peste este nelipsit . Aromele le aleg la inspiratie pe o balta noua - sau din experienta pe baltile pe care am mai fost ( am scris la topicul asta o lista cu aromele mele preferate pentru aceasta perioada )
Cit priveste digerabilitatea acestor boilies in aceasta perioada - nu cred intr-o incetinire asa brusca a proceselor metabolice la crap , pina spre mijlocul lunii noiembrie , in schimb cred intr-o mai mare agitatie si "miscare" a acestora in ape . Este cunoscut ca in aceasta perioada crapul incepe sa caute de mincare - pentru rezervele de iarna . Un boilies usor proteic nu poate fi o provocare pentru el .

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Sep 2004 15:39

Salut Val, confuzii sunt destule, dar ceea ce voiam sa spun este ca boiliesurile pe baza de faina de peste nu sunt recomandate in ape reci si, la ora asta, s-ar putea sa nu mai imbunatateasca mixurile, doar sa le faca mai grele. Asa ca mai usor cu faina de peste de acum si pana prin mai 2005.

In privinta uleiului de peste, vom publica in "Aventuri" un interviu al lui Tim Paisley cu Rod Hutchinson, in care Rod vorbeste despre rolul uleiurilor de peste in fishmeals. N-am sa elaborez acum pe forum, vreau intai sa apara textul, dar esenta mesajului este ca exista un curent de idei care recomanda folosirea cu incredere a uleiurilor de peste in fishmeals. Rod zice ca nu e cazul, decat in proportie mica. De ce totusi se prinde si la fishmeals cu mult ulei? Pentru ca fainurile de peste sunt atat de bune, incat functioneaza in pofida uleiurilor. E un punct de vedere interesant...

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Sep 2004 15:45

@Vlad

Din cite ai vazut nici eu nu recomandam folosirea fainurilor de peste -ci amestecarea mixului personal cu MIX - Red Hering sau Squid& Octopus ( ceea ce este altceva ) . Mi-ar place in perioada asta sa pot obtine niste mixuri cu cca 30-35 % proteina . Astept parerea ta despre aceasta cifra !
Interesanta chestia asta cu uleiurile - mie imi place mult de tot sa le folosesc chiar si in mixurile asa zis "usoare" . Sigur ca vara merg pe uleiuri de cinepa , in , masline sau germeni de griu dar primavara sau toamna parca tot spre cele de peste m-as indrepta . Astept revista si mai discutam dupa aceea !

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 23 Sep 2004 16:37

Ma bag acum si eu in discutie poate cam aiurea,dar intr-un articol din AVP tradus Vlad ,Ken Tunley spunea ca cele mai bune mixuri pt. boilies dupa parerea lui sunt cele pe baza de faina de peste>El le recomanda pe aproape orice apa spunind ca la au un efect uneori mai greoi dar dau cel mai bun randament la crapii mari.
Vlad daca nu-mi aduc eu bine aminte i-mi cer scuze si am sa caut acel artcol sa fiu sigur.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 23 Sep 2004 16:38

Nu credeti ca boilles-urile de "toamna" (le-am numit asa ca sa respecte denumirea topicului) ar trebui sa contina o cantitate mai mare de grasimi decat o valoare proteica ridicata. Daca stam si observam majoritatea animalelor ce se pregatesc pentru anotimpul rece, vom distinge o perioada la sfarsitul sezonului cald si inceputul celui rece in care cauta sa consume cat mai multe grasimi. Aceste grasimi sunt esentiale pentru a asigura supravietuirea pana in primavara, iar regula se aplica de la mamifere, pasari sedentare ... pana la pesti, acestia din urma avand motive in plus pentru a consuma grasimi.
Eu caut sa obtin niste boilles-uri mai "grase" si in general ma folosesc de grasimi vegetale.
Deviind un pic de la subiect, eu evit sa combin un mix de origine "animala" cu o aroma tot "animala". Ce parere aveti?
Poate stie cineva ecuatia combinatiilor mix-aroma perfecte in functie de totate variabilele posibile (anotimp, conditii meteo, configuratia baltii, etc). Eu am citit o groaza, am si experimentat ceva :shock: si nu am gasit formula.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Sep 2004 18:18

Pina acum eu am folosit cu succes un amestec de mixuri squid&octopus, strawberry jam si mincare de pasari. Cu arome, attracts si celelealte. Acum toamna scot strawberry si introduc pruna. Incercati si o sa vedeti rzultatele.

Scrie răspuns