Inlocuitor pentru "robin red"

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

NO COMMENT!

Mesaj de PANAIT CEZAR » 20 Dec 2005 19:11

Daniel,observ ca sub numele tau scrie"ACTIV" si de aceea pot sa-ti spun ca ai scapat din vedere unele raspunsuri date de profesorii nostri referitoare la Robin Red.Eu incerc numai sa-ti amintesc:
Un maestru in prepararea momelilor,Minotto,a facut teste timp de trei ani cu Robin Red si a ajuns la concluzia ca acest produs nu este chiar PRODUSUL MINUNE,cum au crezut unii.
Din experienta altor pescari cu experienta s-a ajuns la concluzia ca acest produs poate fi folosit astfel:
-in perioade calde 15-20%
-in perioade reci 5-10%
-la un fishmeal este recomandat un dozaj mai mare,la un birdfood un dozaj mediu,iar la un mix pe baza de alune nu este indicat.
Daca nu introduci in mix un Robin Red de calitate mai bine renunti la el si folosesti condimente.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Mesaj de PANAIT CEZAR » 20 Dec 2005 19:13

Din experienta altor pescari s-a ajuns................(va rog sa-mi scuzati greseala,m-am grabit un pic)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

CHELARU MARIAN
new member
Mesaje: 12
Membru din: 19 Dec 2005 15:34

Mesaj de CHELARU MARIAN » 21 Dec 2005 10:39

Eu cred ca se poate inlocui si cu condimente de casa,dar nu cred ca o sa ai acelas efect.Ca sa obti un rezultat bun mai bine folosesti unul de calitate ex. NUTRABAITS.500g-400000lei

Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 21 Dec 2005 12:49

chelaru marian topicul la care ai raspuns tu este vechi de 1 an si 4 luni in care nu a mai dat nimeni un raspuns ,intre timp au aparut si alti inlocuitori ai robin red-ului de la nutrabaits (care are 300gr daca l-ai fi folosit ar fi trebuit sa stii) eu folosesc robinred de la xxx la 60 ron kg si este ok.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 21 Dec 2005 17:36

Ma doare capul cum se gindeste cineva sa inlocuiasca Robin Red cu condimente de casa . Dati intii definitia despre componenta Robin Red si dupa aia gasiti voi inlocuitori ( va asigur ca nu exista ! ) . Nu va lasati pacaliti de diferite firme care spun ca vind astfel de produse . Unele produse sunt caramida pisata cu boia dulce de ardei !
In plus de asta - nimeni nu a dovedit vreodata cit si ce inseamna in compozitia unui mix - un procent de Robin Red !

CHELARU MARIAN
new member
Mesaje: 12
Membru din: 19 Dec 2005 15:34

Mesaj de CHELARU MARIAN » 21 Dec 2005 18:27

Scuze daca am deranjat pe cineva,dar am fost captivat de subiect si am uitat sa ma uit si la data.Corectare300g=400000lei

CHELARU MARIAN
new member
Mesaje: 12
Membru din: 19 Dec 2005 15:34

Mesaj de CHELARU MARIAN » 21 Dec 2005 18:32

Val nu am zis ca se poate inlocui cu succes,dar exista si varianta mai ieftina care nu cred ca este asa de josnica.

Scrie răspuns