Forma boilles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Forma boilles

Mesaj de DD » 23 Sep 2004 12:03

De ce boillesurile au forma sferica? :D
Daca se prinde crap si la patratica (cub) de mamaliga de ce nu se fac si patrate? :D
Are importanta prezentarea intr-o forma perfect sferica sau nu? Pentru ca citand din clasici (Adriano) nu cred ca pe fundul lacului crapul a vazut prea multe sfere. :D
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Forma boilles

Mesaj de Gica Chioru » 23 Sep 2004 12:09

DD scrie:De ce boillesurile au forma sferica? :D
Eu le fac cu mana, nu folosesc nici o forma. Niciodata nu-mi ies perfect rotunde si nici nu intentionez sa le fac asa. Prefer o forma.....eliptica. Le gauresc in segmentul lung.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 23 Sep 2004 12:13

Nu stiu sigur motivul,dar incearca sa nadesti la distanta cu cubulete sa vezi daca reusesti,pe cind daca boiliesurile sunt facute cit mairotunde nu vei avea nici o problema sa nadesti cu cobra. In concluzie sunt bune asa cum sunt,nu are rost sa le schimbam forma. :D :lol:

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 23 Sep 2004 12:28

Insist :lol:
Daca pentru germani copacul perfect este plopul (JKJ Trei pe doua biciclete) pentru ca se poate alinia in lungul drumului, de ce sa nu facem "perisoare" patrate :lol: . Aceasta forma ne ajuta sa gestionam foarte bine spatiul din congelator si de ce nu din lada cu momeli. :D
Trecand peste inconvenientul cu cobra ce ar mai fi legat de acest lucru?
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Sep 2004 12:54

DD, boiliesurile sferice au avantajul ca pot fi folosite pentru nadirea la distanta. De asta, majoritatea boiliesurilor comerciale sunt sferice, sunt usor de folosit, iar cumparatorii le prefera. Insa exista si boiliesuri comerciale care nu sunt sferice. Firme ca Nash sau Richworth vand boiliesuri de forma unor pelete - cele de la Nash se cheama "boilie pellets" sau "chops", cele de la Richworth - "dumbells". Am dat cu "chops" si sunt excelente.

Altfel, daca iti faci singur boiliesurile, poti sa le dai si alte forme. In nici un caz nu e obligatoriu sa fie sferice, uneori e mai util sa nu fie. Pot fi cuburi, cilindri etc. De pilda, pe ape cu fund malos, boiliesurile cu suprafata plata se aseaza mai bine. Deseori, rotunjirea nu e necesara, mai ales ca multi nadesc cu bucati de boilies - dupa ce s-au chinuit sa le faca rotunde, se chinuiesc sa le sparga. Asa ca da-le orice forma iti place, daca ti se pare ca e mai avantajoasa decat forma sferica.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 12:57

Forma rotunda e ideala pt nadit la distanta.
Englezii am vazut ca recomanda chiar ca boiliesurile facute pt pus pe fir sa fie putin altfel decat rotunde (adica nu chiar rotunde). Ca sa nu se miste prea mult pe substrat , lucru ce ar putea descoperi elementele constructive ale monturi.
PS: Am citit asta undeva pe carp.com.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 23 Sep 2004 13:03

Intrebarea mi-a venit in minte seara trecuta in bucatarie :D (constat ca in bucatarie nu se intampla numai accidente) si au vrut sa vad ce iese daca o pun pe forum. Cred ca tot a iesit ceva folositor. De multe ori ma gandesc ca cele scrise aici sunt sau vor fi citite de incepatori si ca trebuie sa adunam cat mai multa informatie.
In plus imi place sa observ si sa discut si amanuntele poate chiar neesentiale la o prima vedere.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 23 Sep 2004 13:06

Referitor la ce spunea caaron, justificarea pe care am gasit-o eu pe site-urile englezesti ar fi ca o momeala sferica poate fi scuipata de crap mult mai usor/repede decat una cu o forma mai ciudata. Astfel, momeala cu forma neregulata ar facilita agatarea carligului si preinteparea.

Nu am pus inca in practica aceste sfaturi ...
Vali

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Sep 2004 15:39

Au spus-o citiva aici si o repet si eu . Forma sferica este necesar pentru a putea nadi cu bastonul cobra la DISTANTA si PRECIS !! Altfel daca ai o partida de pescuit la care esti sigur ca poti nadi intreaga cantitate din barca , repetat - poti sa le faci paralelipipede , cilindri , trunchiuri de con , etc . Nu forma este importanta - ci cum le faci sa ajunga acolo unde tu doresti - de dorit cit mai aproape de montura .
In plus naditul din barca are neajunsul "agitarii" locului de pescuit - pe cind cu cobra reusesti o nadire concentrata fara prea mare vilva pe balta.
Poti adopta si o varianta de proba - cele pentru nadit rotunde si cele pentru carlig - diferite forme geometrice . Ai sa vezi ca nu exista diferenta !

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Sep 2004 16:36

Cind esti nevoit sa faci 10-15 kg de bile cea mai rapida metoda este cu masa de rulat. Dupa cum au remarcat toti, e mai usor sa nadesti cu bile. Pt. ac poti sa-i dai ce forma vrei.

Scrie răspuns