Mixuri de toamna

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mixuri de toamna

Mesaj de Vali » 28 Sep 2004 13:02

As dori sa continuam aici discutia inceputa la un alt topic, lasand la o parte aromele si vorbind mai mult despre compozitia mixului.

Sunt perfect de acord cu cele spuse de Vlad Pavlovici, referitor la mixurile mai usoare pentru ape reci. Totusi, cred ca in compozitie ar trebui sa ramana un procent bunicel de proteina astfel incat boilies-urile respective sa ofere suficient de multe substante nutritive pentru a fi atragatoare pe termen lung.

Si pentru a nu ramane la nivelul discutiilor teoretice: ce parere aveti de un mix cu 20% proteina (in mare parte proteina din lapte, usor de asimilat) si 45% carbohidrati? Ce poate fi adaugat in mix pentru a-l face mai usor de digerat? As vrea sa stiu care sunt parerile voastre.
Vali

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Sep 2004 13:48

Parerea mea este ca boilies-ul trebuie sa contina carbohidrati 50% si proteina 30%. Stim cu totii ca crapul maninca mult toamna pentru a asimila cit mai multe proteine sa-l ajute pe timpul iernii,dar tot odata mixul trebuie sa fie echilibrat permitindu-i pestelui sa si elimine surplusul de carbohidrati de care nu are nevoie. Aromele care cred ca functioneaza in aceasta situatie sunt cele din ficat si scoica.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Sep 2004 16:49

Si apropo in in zona in care nadesti cu boilies incearca sa arunci si 2-3 miini de ficat de pasare crud. Nu este o metoda ortodoxa dar s-ar putea sa ramii surprins de rezultatele pe care le poti obtine pe unele ape.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Sep 2004 16:58

de ce?
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Sep 2004 19:36

toamna trecuta, odata cu racirea apei, am crezut si eu acelasi lucru, ca pestii vor prefera aromele animale si boiliesuri bogate in proteine.
am fost la pescuit prin octombrie si am avut la mine boiliesuri cu squid (sensas) si mure (primite intr-o punga fara eticheta, habar nu am ce marca erau). surpriza a fost ca la squid am luat cate ceva dar la mure am prins de am rupt, apa avea in jur de 10 grade.
cu aceleasi boiliesuri de la sensas in iulie si august am facut ravagii pe aceasi balta.

cred ca aroma nu este foarte importanta pentru crap ci semnalul chimic (care nu este aroma) primit peste si care ii indica o "papica" buna sau mai putin buna.

parerea mea, mergeti pe mixuri calitative, folositi atractanti buni si lasati-o mai usor cu aromele, nu aroma face diferenta.

la cupa mondiala am folosit boiliesuri fara nici un pic de aroma si am prins foarte bine cu ele, dupa concurs am discutat cu sergiu tofan (sinaia), campionul, care mi-a confirmat acelasi lucru, ei la cupa romaniei au supradozat putin boiliesurile in aroma si au avut de pierdut din asta, la la mondiala au pus mai putina aroma si au reusit sa-si adune crapii si sa-i tina pe loc pana in ultima zi.
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Sep 2004 19:53

Iliuta confirm si eu ca la Peris am prins bine la boilies fara sa fie tinut in dip ! Cu ele in dip am avut trasaturi , dar rare , in ultima noapte le-am pus direct din galeata in carlig si nu mi-a parut rau ! Teoria merge pe vreme rece si temperatura apei in scadere .

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 28 Sep 2004 21:43

@Iliuta - Sunt de aceeasi parere, tocmai de aceea propuneam sa discutam mai mult despre compozitia mixului si mai putin despre arome. Referitor la partida de pescuit la care faceai tu referire, cele mai bune rezultate le-am avut in octombrie cu un mix absolut banal cu lapte praf, faina de soia, malai si gris.

Referitor la raportul proteine - carbohidrati, care ar fi parerile voastre? Cum poate fi facut mixul mai usor de digerat?
Vali

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 07:55

Are dreptate Iliuta, cel mai mult conteaza semnalul chimic. Sa nu uitam ca pestele nu are miros si chiar daca ar avea nu ar putea sa-l foloseasca in apa. Aromele asa cum le percepem noi, inseamna altceva pentru crap. Coincidenta face ca ceva care miroase frumos sa fie atractiv si pentru peste.
Acum ca a venit toamna si apa s-a racit, o parte din grasimile nadei eu le inlocuiesc cu alcool (se imprastie mai bine in apa rece).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 29 Sep 2004 22:09

Cum adica o parte din grasimile nadei le inlocuiesti cu alcool? :shock:

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 30 Sep 2004 11:31

Vara, pun in nada aprox. 5% ulei de porumb. Toamna pun mai putin ulei si completez cu alcool (palinca cu miere de la conservarea boabelor de porumb).

Scrie răspuns