Scobarul

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Scobarul

Mesaj de paul_m » 04 Iul 2005 22:32

In acest topic cred ca se poate povesti si despre asa ceva. Nu e nici o asemanare intre cele doua stiluri de pescuit, dar totusi intre pauzele de crap fac si mici incursiuni pe Somes la scobar. E deasemenea un stil de pescuit care necesita multa pricepere si poate nu la fel de multa rabdare ca si cel la crap. Locurile de scobar de pe Somes unde merg de obicei sunt cam la 10 min de mers cu trenul, deci nu pot refuza o asa provocare. Ca si la crap ai multe satisfactii dar si zile in care chiar numai te relaxezi, deci ce mai... e mortal! Sa nu mai vorbesc de un scobar de 2 kg scos cu fir de 0.12 si cu o lanseta de 7 m. Merita traita senzatia credeti-ma!!

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 04 Iul 2005 22:53

intradevar,scobar,mreana.miine plec la tara,si merg pe ARGES,la baraj.pe linga 2 lansete pt crap,si 2 pt somn,cu siguranta nu-mi voi refuza placerea de a incerca la mreana cu o bucatica de brinza sau la scobar cu zmeura.poate si o stiuca la oscilanta daca nu este apa foarte crescuta.acolo este o intindere de apa enorma,cu un potential imens.

BOGDAN MICHIS
new member
Mesaje: 27
Membru din: 25 Mar 2005 22:15
Localitate: BAIA MARE
Contact:

Mesaj de BOGDAN MICHIS » 18 Iul 2005 17:30

scobaritul ii ca si drogul cind ii dai de gust nu te mai poti lasa de el . ii foarte misto , bineinteles cine il intelege
iti doresc fir intins
SALUT PESCARILOR

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 20 Iul 2005 08:15

Poate ca este ca un drog , dar...........pentru unii este un drog la care se poate renuntza mai usor. Si eu am podutzarit citziva ani buni , dar de cind am prins gustul pescuitului la crap nu mai imi trebuie. Am prieteni care nu concep pescuitul fara scobar , Felicitari lor si voua si mai ales tuturor cu microbul pescuitului.
Numai bine.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iul 2005 21:10

salut
drep sa iti spun imi place mult scobaritul dar din vara si pina toamna tirziu prefer sa merg mai mult pe balti . la scobar umblu iarna si primavara[adevarul ca in perioada asta am avut cele mai multe capturi]
:wink:

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 11 Aug 2005 15:20

Daca tot s-a deschis topicul asta, as vrea sa stiu voi cam cu ce naditi la scobar?Eu unul nu am incercat decat mamaliga(tare ca piatra), sau moale si cu pietre bagate in ea(pt a sta in curent si pt faptul ca scobarul se hraneste cu depunerile de pe pietre).Rar am incercat ceva de genu nada cumparata, sau paste.

dudi

lacipesca
new member
Mesaje: 4
Membru din: 19 Aug 2005 18:00

Mesaj de lacipesca » 19 Aug 2005 22:56

dudi scrie:Daca tot s-a deschis topicul asta, as vrea sa stiu voi cam cu ce naditi la scobar?Eu unul nu am incercat decat mamaliga(tare ca piatra), sau moale si cu pietre bagate in ea(pt a sta in curent si pt faptul ca scobarul se hraneste cu depunerile de pe pietre).Rar am incercat ceva de genu nada cumparata, sau paste.
DACA RASPUNDE CINEVA SA SPUNA VA ROG SI CE PUNE PE CARLIG PENTRU CA NICI EU NU STIU
dudi

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 20 Aug 2005 22:09

Nada e foarte simpla... mamaliga facuta din faina de la tarani, fiarta f f bine (aprox o portie apa, o portie faina), mai folosesc si atractant cu aroma de branza. Nu stiu de ce dar asta place cel mai mult si in mamaliga mai trebuie pusi viermusi dc pescuiesti cu ei. Mai sunt detalii folositoare la dimensiunea si tipul de carlig folosit in ALP din august. Si cred ca momeala si tipul de momeala e un aspect mai putin important ca si tipul carligului, unde tb momit, cat trebuie momit, monturile folosite. As mai scrie multe dar nu prea am timp acum!

lacipesca
new member
Mesaje: 4
Membru din: 19 Aug 2005 18:00

scobarul

Mesaj de lacipesca » 24 Aug 2005 18:15

am pescuit langa bistriteni cu mamaliga la fel ca ei,dar ei scoteau unul dupa altul iar eu nu am prins numai unul micut.OARE DECE? :!: :!: :!:

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 24 Aug 2005 20:40

Scobarii odata adunati pe vad, stau acolo si se hranesc, nu parasesc zona decat dupa ce se satura sau sunt speriati...S-ar putea ca motivul pt care tu nu ai prins sa fie acesta.E si concurenta intre scobarari, cel ce aduce cel mai repede bancul pe vadul sau prinde mai bine.Totusi e una din cauzele posibile. Altele ar putea fi echipamentul, adancimea la care ai pescuit, cum ai pescuit(momeala taraita pe substrat sau deasupra...), structura vadului...Asta chiar daca s-a pescuit la distante mici unul de altul.O alta cauza e GHINIONUL!!! :D

pt mpaul800: spune-ne cum pescuiesti tu, de la mimit pana la echipament.Asta nu inseamna ca pescuiesti bine, insa fiecare are de invatat din parerile altora si din stilul lor de pescuit.Fiecare isi creaza pana la urma propriul stil.

dudi

Scrie răspuns