cele mai mari exemplare de somn ar fi in romania

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 06 Aug 2006 21:34

unde?ai ceva informatii?

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 06 Aug 2006 22:32

Jonin scrie:Anul acesta s-a prins un somn de peste 80 de kg.
Aici s-au prins de sute de ori anul asta de peste 80 de kg. :lol:
Nu-s pusi pe gratar nici odata chiar daca au fost prinsi de mai multe ori. Asta e secretu :!: ;-)

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 06 Aug 2006 22:53

Tudor are dreptate!
in franta se prinde in fiecare an somni de 80kg.
recordul oficial il detine echipa de la quantum daca nu ma insel!
prins in Italia pe raul PO.
somni foarte mari se prind si in Rusia pe raul Ili.
uite ca am gasit ceva!!
103kg.
http://www.angelblogger.de/wels-rekorde-am-po/
cu asa un peste Fir foarte intins :mrgreen:
Dan

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 07 Aug 2006 08:23

http://www.caraorman.ro/delta/pesti/Pesti.html

Aici scrie ca ajunge la 400KG.
Intr-un atlas ihtiologic editat prin anii 60' destul de detaliat, am citit ca cel mai mare exemplar capturat vreodata (la gura de varsare a bratului Sf Gheorghe) avea aproape de o tona.
Bucati de 100 kg am vazut in mod curent capturate de braconieri pe raul Somes in Satu Mare, unde spatiul vital este incomparabil mai mic decat in delta sau pe Dunare. In concluzie tind sa cred ca poate ajunge la dimensiuni nebanuite cazuri in care nu se pune problema capturarii sportive a acestor exemplare.
Dupa parerea mea in cazul somnului (silurus glanis) nu cred ca recordurile capturate sportiv au vreo treaba cu dimensiunile maxime ale speciei.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 07 Aug 2006 14:29

sant convins ca in dunare, delta sant exemplare foarte mari!
din pacate sant prinse tot de cine nu trebuie.
cu recordurile este si o alta problema: daca eu prind in Germania un record trebuie sa am grija cum il prezint! daca afla cineva(di vreo organizatie ptr. protectia animalelor, exemplu PETA) ca nu i-am dat in cap! ma pot astepta la o invitatie la tribunal.
in Franta de exemplu trebuie sa vina o comisie (sau asa ceva) si costa toata treaba vreo 500-600€. cel putin asa am auzit! am citit undeva de recordul Francez(106kg.) prins de Tanzilli sau un pescar care era cu el.
poate ne lamureste Tudor mai bine in situatia asta! el stie despre ce e vorba.
deci atata timp cat la noi in tara nu se prinde cu undita un asemenea exemplar, trebuie sa ne uitam la altii care o fac :mrgreen:
sa nu uit ca avem si noi un record la somn! dar prins pe lac de Hamude (sau cum il cheama) la Tancabesti. era de 60kg.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 07 Aug 2006 14:46

Eu cred ca exemplarele alea mari din Dunare sunt numai legende. Au existat si vor mai exista cand obiceiurile romanilor se vor schimba in mod radical.

Cit despre omologarea recordurilor in Franta, asta se face chemind un om al legii la care aici ii spune "huissier de justice". Asta e platit ca sa constate o situtie, un lucru. Dar e platit de tine. Insa nu minte ca altfel isi pierde dreptul de a exersa. Tanzilli are interes sa omologheze recordurile clientilor lui pentru ca e ghid de pescuit profesionist si din asta traieste. Deci investitia asta ii face publicitate. Altii nu au interes sa omologheze pestii prinsi si nu o fac pentru ca-i costa. De aceea se stie ca recordurile oficiale sunt sub recordurile reale pentru ca nu pe toti ii intereseaza sa fie detinatorii unui record.

Tudor

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 07 Aug 2006 15:02

merci de lamurire Tudor!
nu mai stiam exact cum functioneaza la voi cu omologarea!
cu recordurile ai perfecta dreptate! nu toti au interesul sau banii sasi omologeze recordurile!
dar e bine sa stim ca majoritatea pestilor mari raman in viata ;-)
si asta cred ca e mai important!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 10 Aug 2006 21:07

Crezi tu asta Tudor :lol: :?: la Dunare s-a prins de 94 kg in dreptul raului Prut la mate de macrou de un tip pe nume Valerica,daca te uiti in unul din ALP-urile de anul trecut ai sa-l vezi ca a luat Carligul de bronz,sau cam asa ceva :shock:

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 10 Aug 2006 21:14

Te cred. Insa aici se prind exemplare de talia asta fara sa scrie vreun ziar sau sa ia tipul un premiu. Asta vreau sa spun. Se intampla foarte des.
Asa cum in Ro, daca prinzi o babusca de 100gr, nu se mira nimeni, nici aici la un somn de 80-90kg nu se deplaseaza presa. E normal !
Stiind ca somnul este introdus aici de, numai, 4o de ani, de ce este mai mare aici ca acolo ?

Tudor

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 15 Aug 2006 20:52

pe surduc 20-30 km de lugoj in iulie 80de kg langa baraj dar normal pt tarani de acolo e in lazi frigorifice acum si cteno de 18kg pe asta lam vazut in poza

Scrie răspuns