...la feeder pe Rin ..si nu numai

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

.

Mesaj de aZu » 11 Iun 2006 14:07

Salutare!
Acum citesc citesc acest topic despre pescuitul la feeder si il gasesc foarte interesant.
Eu, inca invat pescuitul pe ape curgatoare. De o luna ma documentez, intamplator am vazut pe un site german cosul naditor din poza de mai jos:

http://www.jdtec.de/objekte/futterkorb/ ... eitekl.jpg

Eu pescuiesc in Prut in zona Iasi. Curentul este destul de puternic. As vrea sa va intreb ce parere aveti despre acest naditor, credeti ca este indispensabil pentru a pastra punctul fix de nadire? De multe ori pb plati de 130 de grame sunt luati de curent si dusi linga mal.[/img]

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

.

Mesaj de aZu » 11 Iun 2006 22:18

Imagine

Acesta e naditorul la care ma refer.
Se agata cu ghearele de fund, nu este purtat de curent.

nicki
new member
Mesaje: 7
Membru din: 26 Sep 2005 14:29
Localitate: GE

feeder

Mesaj de nicki » 25 Iun 2006 20:51

Cosuletele acelea "cu ghiare" le folosesc multti mai ales la pescuit la mare unde datorita valurilor si curentilor este dorita o ancorare in nisip. Din cate stiu eu pe apa curgatoare unde evtl este pietris pe fund multi folosesc varianta fara ghiare dar cu un plumb sanatos de pana la 100 + gr .

Impreuna cu incarcatura cosuletului ,tot ansamblu poate depasi 200g asa ca trebui neaparat un heavy feeder. Varianta cu ghiare se poate agata "prea bine de fund" si cum firul folosit este pe la 0,20 cam poate ramane pe fundul apei. Un fir mai gros ar scade sensibilitatea sesizarii si ar depune rezistenta prea mare la apa. Bun este si un multifilament de 0,06mm de exemplu fara intindere. (v montura d4escisa de mine)
eu folosesc montura cu tubusor anti-tagle astfel incat cosuletul se misca liber pe fir iar pestele poate trage fir fara sa simta greutatea cosuletului -iar varful sensibil arata apoi orice miscare.
In loc de cosulet poti agata in carabina feeder-boom-ului (tubusorului) si un betigas tirolez care sta pe fund acolo unde un plumb de aceeasi greutate nu ar mai sta . Pe deasupra betigasul tirolez stand ca un "hopa -mitica" se agata mai greu de fund.

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

.

Mesaj de aZu » 29 Iun 2006 07:24

Eu ma gindeam ca e f. important ca nada sa ajunga mereu in acelasi loc pt. ca sa-ti faci un vad de pescuit.
Daca arunc in Prut la 30 distanta in urmatoarele 5 minute un plumb de 80 g ajunge linga mal. Locul n-ar fi rau pentru crap, banuiesc ca se opreste chiar sub prag.
Eu caut mai mult mreana care se tine in curent. Banuiesc ca e important sa nadesti la punct fix pt a atrage pestii din aval.

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

.

Mesaj de aZu » 29 Iun 2006 07:24

Eu ma gindeam ca e f. important ca nada sa ajunga mereu in acelasi loc pt. ca sa-ti faci un vad de pescuit.
Daca arunc in Prut la 30 distanta in urmatoarele 5 minute un plumb de 80 g ajunge linga mal. Locul n-ar fi rau pentru crap, banuiesc ca se opreste chiar sub prag.
Eu caut mai mult mreana care se tine in curent. Banuiesc ca e important sa nadesti la punct fix pt a atrage pestii din aval.

Scrie răspuns