Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Ian 2010 01:11

@Ciuchi
Am avut si eu XT-A de aceea cred ca XT-B e o lanseta reusita.

@V.Pavlovici
Da,ma intereseaza
Nu cred ca-mi va fi posibil sa particip la o sedinta de casting cu alti membrii al forumului.
Daca e posibil sa trimite-ti lanseta la mine prin curier sau o cunostinta sa ma duc sa iau lanseta din Timisoara ar fi super ok. :mrgreen:
O trimit inapoi pe banii mei.Daca o stric/rup o platesc fara discutii. ;-)
Vorbesc serios ;-) ,chiar vreau sa pun mana pe una si sa ma duc cu ea pe balta pe care pescuiesc de obicei sa vad cat dau cu ea si cum se comporta lanseta.Mi-ar fi un ajutor real in alegerea lansetelor pe care le voi achizitiona spre sfarsitul anului.

PS:Sunt interesat de modelul de 3,90m si 3lb Long Range cu inel de 50mm.

Tinem legatura. :-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 15 Ian 2010 12:41

Pai ce faci Neamtule cu inel de 50mm,ca pina la sfirsitul anului deja vor aparea lansete cu inele de 70mm-20mm?Le dai si pe astea? :lol:
Team Select Bait Romania

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Ian 2010 13:12

Nu inteleg ce-i asa funny pentru ca modelul de care vorbesc se fabrica numai cu inel de 50mm.
Asa vine standard,nu e optional.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 15 Ian 2010 15:11

Neamtul scrie:Nu inteleg ce-i asa funny pentru ca modelul de care vorbesc se fabrica numai cu inel de 50mm.
Asa vine standard,nu e optional.
:lol: :lol: :lol: ...Tu ai cerut sa sara baietii... :lol: :lol: :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 15 Ian 2010 15:18

Neamtul scrie:Nu inteleg ce-i asa funny pentru ca modelul de care vorbesc se fabrica numai cu inel de 50mm.
Asa vine standard,nu e optional.
Pai daca au aparut deja inele de 70mm,tu-ti cumperi cu inel de 50mm?
Team Select Bait Romania

george86
junior member
Mesaje: 37
Membru din: 23 Sep 2009 10:02

Mesaj de george86 » 15 Ian 2010 15:59

Arunca o privire si la lansetele produse de Harrison si Century. Din cate stiu sunt printre cele mai apreciate iar ca pret aproximativ ca tribal extreme cu inel de 50 mm.

george86
junior member
Mesaje: 37
Membru din: 23 Sep 2009 10:02

Mesaj de george86 » 15 Ian 2010 15:59

Arunca o privire si la lansetele produse de Harrison si Century. Din cate stiu sunt printre cele mai apreciate iar ca pret aproximativ ca tribal extreme cu inel de 50 mm.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Ian 2010 17:23

Cred ca n-ai citit paginile anterioare. :lol:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 15 Ian 2010 22:10

Ciuchi scrie:Totusi am impresia ca XT-B este ceva "mai moale" ca XTR-B.
@Ciuchi..hold your horses. D-asta ti-am scris mesajul ala :-). In caz ca n-ai inteles, si pe mine ma intereseaza XT-B-ul si d-aia am intervenit, m-am saturat ca, de fiecare data cand cineva intreaba ceva despre o lanseta cu pret mai maricel, sa inceapa lumea sa-i vanda Century.
@Vlad wanna' bet? Chinezii scriu ce vor pe ce vor. Normal ca afirmatia mea e total nefundamentata, la fel ca cea despre inelele si grip-ul lansetelor Simano expusa de un coleg cu cateva posturi in urma. Sa nu fiu inteles gresit, apreciez Century pt. ce reprezinta dar mie personal nu-mi plac lansetele lor. La cat timp am sa pescuiesc ,si sunt convins ca sunt multi ca si mine, vreau sa am echipamentul care-mi place... si daca mie-mi place xt-b sau tribal extreme, apoi de astea intreb, nu de Century sau Free-Spirit :-) Chiar as vrea sa citesc parerea ta despre lansetele Shimano, in special gama Tribal...si(poate intind coarda putin :-) ) daca mai scrii la vreo revista, sa mai faci un test ca in zilele bune.Cu lansete de la firmele consacrate, nu doar cu cele aduse de Energo, Baracuda si Arrow.
@freecarp dap..da' astea-s fineturi deja :-)

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 15 Ian 2010 23:01

Albert scrie: @Vlad wanna' bet? Chinezii scriu ce vor pe ce vor.
You got me all wrong mate, ca sa-ti raspund in the same vein. Am spus ca nu chinezii scriu pe Century, in sensul ca domnii chinezi pot sa scrie ce vor ei pe copii ieftine, dar n-au nicio legatura cu lansetele originale.
Albert scrie: apreciez Century pt. ce reprezinta dar mie personal nu-mi plac lansetele lor.
No problem.
Albert scrie: La cat timp am sa pescuiesc ,si sunt convins ca sunt multi ca si mine, vreau sa am echipamentul care-mi place... si daca mie-mi place xt-b sau tribal extreme, apoi de astea intreb, nu de Century
Obviously. Totusi, cand cineva iti propune o lanseta Century, nu-ti face niciun deserviciu. Ti se propune un lucru de o calitate certa ca alternativa la o lanseta despre care inca nu se stie nimic.
Albert scrie: Chiar as vrea sa citesc parerea ta despre lansetele Shimano.
Foarte buna, dar nu la acelasi nivel cu Century pe segmentul de xxx. Iti dau un exemplu. In momentul de fata, varful de gama de la Century este FMJ. A aparut acum 11 ani. La data la care a aparut, modelul concurent de la Shimano era Diaflash. Dupa el a urmat Antares, care a rezistat trei ani pe piata. A urmat primul model de Tribal (XTR-ul cu inele Fuji Low Rider). A disparut si Tribal XTR. Au urmat alte modele. In 11 ani, la Shimano s-au schimbat cel putin patru varfuri de gama. La FMJ s-a schimbat doar capacul de inox de pe cotor. Asta apropo de longevitate...
Albert scrie: daca mai scrii la vreo revista, sa mai faci un test ca in zilele bune
La ce revista ai vrea sa scriu? :-)

Scrie răspuns