Sfat mese boilies

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 11 Ian 2010 22:50

@Zoli, nu intelesesem ce ai vrut sa zici cu "daca ai suficient spatiu".... :roll:
ma gandeam ca au scos vreo masa XXXXXXXL si ai nevoie de vreo hala... :mrgreen:

eu am de la Technipesche de la 14 pana la 30. Sunt ok ca si material, anul trecut am rulat peste 300 kg si inca abia abia daca s-au tocit un pic.
Nu zic ca cele vandute de Gardner nu sunt bune. Eu am postat despre mesele cu care lucrez.

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 12 Ian 2010 08:31

@mosharu

normal, la o adica poti sa rulezi cu orice masa!

totusi cred ca din descrierea mea se poate vedea ca gardnerul e mai robust!

@cata

dupa ce capeti un pic de experienta o sa poti pune 2 cirnaturi deodata in masa de rulat dar asta depinde si de calitatea mixului.
Quantum Bait

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 12 Ian 2010 20:58

Salutare.
Zoli ai masa model MIC Gardner ,ca la cel mare stiu ca poti pune si 2 cirnaciori o data....
Se pare ca nu prea foloseste nimeni modelul mic...
Respecte.
Fir intins!

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 12 Ian 2010 21:52

@cata

da am varianta baitmaster!

nu stiu la ce te gindesti cind zici ca nimeni nu foloseste modelul mic, cred ca din cauza ca merge mai repede cu asta mare, banuiesc ca nici tu nu iti faci 0.5kg odata.

din cite imi dau eu seama modele mai mici de exemplu poti sa le folosesti pe balta daca vrei sa-ti faci boilesuri la fata locului.
Quantum Bait

ad_rinus
new member
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2009 23:05

Gardner vs Technipeche

Mesaj de ad_rinus » 17 Ian 2010 16:58

Buna intrebare!
Trebuie insa sa iei in calcul avantajele si dezavantajele ambelor modele, astfel:
-suprafata de rulare la Gardner este mai mare , comparativ cu Technipeche, fapt ce conduce la un randament mai bun;
-cuplarea partii superioare cu baza mesei se realizeaza mult mai repede si mai precis la Gardner comparativ cu celalalt model in discutie;
-manerele situate pe partea superioara , pozitionate inspre mijlocul acesteia asigura repartizarea mai uniforma a presiunii exercitate in timpul rularii , la masa Gardner, spre deosebire de celalalt model unde respectivele manere sunt pozitionat inspre extremitatea partii superioare, repartizand presiunea neuniform;
-Technipeche, conforma celor sustinute de producator ( care se si confirma ) , asigura autolubrifierea suprafetelor;
-Technipeche este alcatuita din doua suprafete(suprafata de rulare si cea cu care se ruleaza) ,pe cand mesele Gardner sosesc dezasamblate, asamblarea necesitand sa fie bine realizata pentru a permite culisarea optima a celor doua suprafete:
-ambele modele , pentru usurinta intrebuintarii , se pot fixa cu suruburi (6 pentru fiecare model), pe o suprafata de PAL melaminat, de preferat blat de bucatarie, cu suprafata de 70 x 60 cm;la modelul Gardner cele trei piese ale suprafetei inferioare se fixeaza direct, cu suruburi,pe suprafata de PAL , nefiind necesare folosirea elementelor de imbinare furnizate de producator;
-materialul din care este fabricata masa Gardner pare mai friabil decat cel al mesei Technipeche , ce pare mai rezistent;

Detin mese de la ambele firme , de care sunt multumit, produsele sunt de calitate, insa , per total , recomand Gardner.

ad_rinus
new member
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2009 23:05

Gardner vs Technipeche

Mesaj de ad_rinus » 17 Ian 2010 17:00

Buna intrebare!
Trebuie insa sa iei in calcul avantajele si dezavantajele ambelor modele, astfel:
-suprafata de rulare la Gardner este mai mare , comparativ cu Technipeche, fapt ce conduce la un randament mai bun;
-cuplarea partii superioare cu baza mesei se realizeaza mult mai repede si mai precis la Gardner comparativ cu celalalt model in discutie;
-manerele situate pe partea superioara , pozitionate inspre mijlocul acesteia asigura repartizarea mai uniforma a presiunii exercitate in timpul rularii , la masa Gardner, spre deosebire de celalalt model unde respectivele manere sunt pozitionat inspre extremitatea partii superioare, repartizand presiunea neuniform;
-Technipeche, conforma celor sustinute de producator ( care se si confirma ) , asigura autolubrifierea suprafetelor;
-Technipeche este alcatuita din doua suprafete(suprafata de rulare si cea cu care se ruleaza) ,pe cand mesele Gardner sosesc dezasamblate, asamblarea necesitand sa fie bine realizata pentru a permite culisarea optima a celor doua suprafete:
-ambele modele , pentru usurinta intrebuintarii , se pot fixa cu suruburi (6 pentru fiecare model), pe o suprafata de PAL melaminat, de preferat blat de bucatarie, cu suprafata de 70 x 60 cm;la modelul Gardner cele trei piese ale suprafetei inferioare se fixeaza direct, cu suruburi,pe suprafata de PAL , nefiind necesare folosirea elementelor de imbinare furnizate de producator;
-materialul din care este fabricata masa Gardner pare mai friabil decat cel al mesei Technipeche , ce pare mai rezistent;

Detin mese de la ambele firme , de care sunt multumit, produsele sunt de calitate, insa , per total , recomand Gardner.

Avatar utilizator
Ciuchi
member
Mesaje: 116
Membru din: 09 Mai 2008 08:28
Localitate: Pitesti

Mesaj de Ciuchi » 18 Ian 2010 00:43

ad_rinus: o prezentare excelenta, acum pot trage concluzia pe ce o sa merg.
Multumesc tuturor si va doresc fire intinse.

dragomir marius
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 18 Ian 2010 17:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragomir marius » 20 Ian 2010 10:14

Salut Ciuchi,
Vad ca ai ajuns la o concluzie, dar ai sa te stresez si eu un pic cu punctul meu de vedere.
Eu folosesc 2 modele de mese, una Gardner care este montata pe un blat de lemn si 4 mese REKORD de 75 lei.
Referitor la Gardner este ditamai animalul si nu face bile singura.
Referitor la REKORD nici ea nu face bile singura dar la banii astia este cea mai buna oferta.In plus sa stii ca se lipeste de masa din bucatarie de zici ca am pus lipici.La Gardner eu am lipit talpicile de caucic pe fundul blatului de lemn.

Acum de fapt unde este problema daca este sa zic asa, problema vine din faptul ca 1 singura masa nu este suficienta si mai devreme sau mai tarziu o sa vrei si alte dimensiuni (ca pana la urma trebuie) si daca toate sunt Gardner o sa intri in panica.In plus mai este o problema ca trebuie sa mai si speli mesele si cu blatul de lemn devine mai dubios.

Eu am punctat aceste lucruri in cazul in care vrei sa faci bile la modul serios nu sa te joci, ca asa de experiente merge si o singura masa.

Succes.acum cred ca este si mai simplu de ales :D :D :D

Avatar utilizator
Ciuchi
member
Mesaje: 116
Membru din: 09 Mai 2008 08:28
Localitate: Pitesti

Mesaj de Ciuchi » 21 Ian 2010 16:04

@dragomir marius
n-am zis ca vreau o singura dimensiune de masa ;-)
mi-am luat mese de dimensiuni 14, 16, 18, 20 si 24, plus pistol si palnii.
Referitor la marca, ma hotarasem pe Gardner dar in chimb dupa ce am mai discutat cu cateva persoane, in final am luat... REKORD toate 5.
Raport pret/calitate pot sa spun ca sunt extraordinare.
Numai bine si fire intinse la toata lumea!

Scrie răspuns