Fire pentru forfac

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Fire pentru forfac

Mesaj de attila_cj » 18 Ian 2010 21:41

As vrea sa cumpar un fir pentru construirea forfacurilor,si ma intereaseaza in principiu gama de la kryston.singura problema este ca nu pot sa decid,din cauza canu am ocazie sa le vad is live.mentionez ca prefer firele textile cu camasa,mai rigide,si in special verzi camou.Ce-mi recomandati?
Si ce parere aveti in general despre leadcorul Score de la Kryston?ii mai greu de lucrat cu el,mai gros,mai subtire,mai rigid??

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 18 Ian 2010 22:28

kryston super mantis de 25 lb iar la fire moi kryston silkworm de 15 lb.le recomand cu caldura . ;-)

Avatar utilizator
Brie
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 15 Feb 2009 14:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Brie » 18 Ian 2010 23:04

Pana acum am folosit sufix sheath skin si kameleon. Sunt OK dar totusi parca prea moi si se duce camasa de pe ele cam repede(mai repede decat se uzeaza carligul). Acum am o rola de mantis gold si o voi incerca sa vad cum este. Ca leadcore il folosesc pe cel de la Solar. E destul de scump 55 lei 15 m dar isi merita toti banii. Spliceu se face usor si este un leadcore moale. Recomand.

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 18 Ian 2010 23:07

Kryston Super Mantis de 15 lbs. primavara si de 25 lbs. vara sau poti lucra doar cu cel de 25 nu e nici un fel de problema . Leadcore am folosit si e foarte bun , miezul e moale si firul se asaza perfect pe fundul apei .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 18 Ian 2010 23:47

si eu pana acum am folosit Sufix camou skin si heavy skin DAR parerea mea e ca invelisul, camasa lor se deterioreaza mult prea repede, anul asta intentionez sa folosesc Kryston Mantis Black si in special firul de la Korda, Hybrid Stiff care mi se pare cam cel mai rigid fir camasuit de pe piata (daca exista vreunul mai rigid va rog sa scrieti) ceea ce il face mai greu de ejectat de catre crap.........
Dam o ........."Bila" ?

Avatar utilizator
razvan.cuc
member
Mesaje: 227
Membru din: 19 Dec 2009 15:06
Localitate: Turda

Mesaj de razvan.cuc » 19 Ian 2010 00:24

eu folosesc Sufix Black Silt 25lb/20m si sunt foarte multumit de el :)
C&R :)
C.S .Carp CLUJ SOCIETY

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 19 Ian 2010 08:49

poti sa folosesti cu incredere toata gama kryston.
Quantum Bait

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 19 Ian 2010 10:40

Super Mantis 25 lb Dark - eu pe asta il folosesc ca si fir cu camasa. Dar sa sti ca nici gama de la Sufix nu e rea, mai ales raportat la calitate/pret.
De cand am dat de Score numai pe acesta il folosesc. Mi se pare cel mai bun din toate punctele de vedere. E mai subtire decat restu si se lucreaza usor, foarte rigid nu e.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Re: Fire pentru forfac

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Ian 2010 11:20

attila_cj scrie:As vrea sa cumpar un fir pentru construirea forfacurilor,si ma intereaseaza in principiu gama de la kryston.singura problema este ca nu pot sa decid,din cauza canu am ocazie sa le vad is live.mentionez ca prefer firele textile cu camasa,mai rigide,si in special verzi camou.Ce-mi recomandati?
Dintre firele cu camasa de la Kryston, firul cu cea mai mica memorie si ca atare cel mai usor de folosit direct de pe rola, fara alt tratament, este Quicksilver Gold, in versiunea de 25lb. Quicksilver Gold e un fir de inaintas atipic, cu camasa, iar la 25lb e mai bun ca fir de forfac decat ca inaintas. Pentru mine, asta ar fi prima optiune.

Daca vrei un fir verde-camo cu camasa, atunci ia Mantis Green. Dar, apropo de culoare, inca n-am constatat ca, pe apele noastre destul de tulburi, culoarea firului de forfac sa conteze. Pe mai multe balti, am testat pe acelasi vad forfacuri cu toate trei tipurile de Mantis (dark, green si gravel) si nu era nicio diferenta. Poate e doar experienta mea...

attila_cj scrie:Si ce parere aveti in general despre leadcorul Score de la Kryston?ii mai greu de lucrat cu el,mai gros,mai subtire,mai rigid??
E foarte bun, dar nu cel mai usor de lucrat, pentru ca e destul de fin, raportat la rezistenta de 45lb, si are o camasa mai deasa. Cere putina indemanare. Exista si leadcore mai gros si cu camasa mai rara, care se va lucra mai usor, dar nu e cel mai bun leadcore. Merita sa incerci Score.

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 19 Ian 2010 11:41

Multumesc tuturor pentru ajutor..sincer nici nu ma gandeam la quicksilver,din cauza ca scrie pe ea shockleader,ceea ce e adevarat din ce spunea d-ul Pavlovici,ca rezista cel mai bine..

Scrie răspuns