Chub Outkast 3.9/3.5lb sau Cormoran Carp Mission I 3.9/3.5lb

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Chub Outkast 3.9/3.5lb sau Cormoran Carp Mission I 3.9/3.5lb

Mesaj de loco » 19 Ian 2010 11:39

Ce parere aveti despre aceste 2 lansete si ma refer aici in special la rezistenta materialului, la puterea de aruncare si la dimensiunea inelelor, avand in vedere ca ambele lansete au actiune progresiva?

Stiu ca la Cormoran unele modele au niste probleme cu blancurile (crapa la imbinare), dar Carp Mission I are mufare inversa si este mai rezistenta din acest pct de vedere. In plus, are si o reducere consistenta la unele magazine (de la 580 la 470 RON). Nu stiu insa dimensiunea inelului de plecare...e de 40mm ca la Chub sau 50 mm?

Lanseta Chub are mufare inversa? Un alt aspect la aceasta lanseta este legat de lungimea levierului...am inteles ca este cam scurt

Ca pret sunt destul de apropiate: 440-Chub; 470-Cormoran

Astept pareri de la cei care au testat aceste 2 lansete...

Fir intins!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 11:46

Cormoranul este o lanseta mai bine lucrata si mai frumoasa,dar actiunea tinde spre parabolica si este mai putin puternica decat Chub.As alege Chub ,pentru distanta,putere si reputatia pe care o are intre pescari.
Amandoua au inele de plecare de 40mm,dar la Chub primul inel este montat putin mai sus decat la Cormoran si asta conteaza mult la lansare.
Cu acest model de la Cormoran nu sint probleme de rupere,mufarea nu este pe spigot subtire,iar componentele sint toate de calitate.Blancul este foarte subtire si fin,dar nu este gandita ca o lanseta pentru distanta,mai degraba este un lucru fancy si frumos.
Ultima oară modificat 19 Ian 2010 11:49 de către marius.tim, modificat 1 dată în total.
Team Select Bait Romania

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 19 Ian 2010 11:49

ok...stii cumva daca are mufare inversa? si ceva legat de lungimea levierului?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 11:51

loco scrie:ok...stii cumva daca are mufare inversa? si ceva legat de lungimea levierului?
E mufare inversa si levierul e mai lung decat la Chub.Si componentele sint Fuji,mai putin mandrina.
Team Select Bait Romania

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 19 Ian 2010 11:58

Chub-ul nu are componente Fuji?
Levierul mai scurt nu incomodeaza la aruncari?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 12:03

loco scrie:Chub-ul nu are componente Fuji?
Levierul mai scurt nu incomodeaza la aruncari?
Nu are.Nu incomodeaza pe toata lumea,dar daca ai brate lungi s-ar putea.Mai ai o varianta,Prologic Tournament care ambina elemente de la amandoua.Aspect super,actiune semirapida,levier mai lung decat Chub si este foarte usoara.Are componente Fuji si nu este foarte scumpa.din cate stiu toti care au sint foarte multumiti de ea.
Team Select Bait Romania

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 19 Ian 2010 12:10

stiu de Prologic T.
am si vazut-o ...singura problema e ca are 7 inele si nu 6 cum e specificat pe site-urile magazinelor care o vand...

am mai dat o privire asupra Fox Warrior Elite, care are 6 inele si cel de plecare de 50mm...singura problema e ca si Prologicul si Foxul sunt pe la 570 RON

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 12:14

loco scrie:stiu de Prologic T.
am si vazut-o ...singura problema e ca are 7 inele si nu 6 cum e specificat pe site-urile magazinelor care o vand...

am mai dat o privire asupra Fox Warrior Elite, care are 6 inele si cel de plecare de 50mm...singura problema e ca si Prologicul si Foxul sunt pe la 570 RON
Da,are 7 inele,dar se pare ca nu se simte acest lucru.Ca si calitate este peste Elite,care este cam scumpa pentru ce ofera.
Team Select Bait Romania

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 19 Ian 2010 12:26

As inclina spre Cormoran, datorita faptului ca are levierul mai lung pentru ca si eu am 1.90 si brate lungi, dar iau in considerare orice sfat primit aici despre lansete pana in 500 RON(atat e bugetul) cu actiuni progresive sau semi-rapide

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 19 Ian 2010 12:40

http://www.totalfishing.ro/lanseta-prol ... -6623.html
La pret extrordinar o lanseta extraordinara... :-):

Scrie răspuns