Cormoran Eliminator ES VS Maver Tele Carp Short

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Cormoran Eliminator ES VS Maver Tele Carp Short

Mesaj de Neamtul » 25 Ian 2010 18:54

Trebuie sa-mi cumpar un set de bete mai ieftine pentru pescuit pe Mures.
Locurile unde pescuiesc nu au curent foarte puternic,pescuiesc in locuri mai linistite.
M-am gandit prima oara la bete telescopice mai de calitate.Problema este ca mulinetele care le voi folosi sunt mari si au tambur supradimensionat.
M-am gandit la Maver TeleCarp Short,varianta de 3,5m si 3,5lbs.
De cateva ore stau si ma gandesc daca n-ar fi mai ok un set de bete"din doua". :roll:
Am cautat pe net si am dat de Cormoran Eliminator ES,varianta de 3,60 de 3 si 3,5lbs.
Maver costa 200lei iar Cormoran varianta de 3lb 168lei si varianta de 3,5lb costa 189lei
Stiu ca Maver face bete bune dar in acest Versus au dezavantajul de a fi telescopice.Cormoran Eliminator ES stiu ca e o lanseta slabuta dar in comparatie cu o telescopica pare foarte ok + ca ES are inel de plecare de 50mm,care se pupa mai bine cu mulinetele pe care le am.

Chiar nu stiu ce sa aleg... :roll:
Am vazut un anunt cu bete Ron Thompson Custom Carp si Pitt Bull la pret asemanator,vreo 180lei bucata.Sa le cumpar pe alea sau sa cumpar ceva nou de aceeasi suma.


Va rog sa nu-mi spuneti ca pe rau nu-ti trebuie bete mai lungi de 3m ca nu va cred.
Am si nu am de gand sa le mai folosesc anul acesta.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
costin_vlasceanu
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 01 Sep 2007 17:54
Localitate: BRASOV

Mesaj de costin_vlasceanu » 25 Ian 2010 19:12

Cand ma gandesc ca asta e mesaju 666 al tau.......... :-): mai scrie unu ca nu e de bine
:mrgreen:

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 25 Ian 2010 19:20

Am vazut si auzit multe lume ce pescuiesc la Dunare cu spodul de la Shimano Alivio varianta ieftina(100 si ceva de lei).La apa curgatoare nu vad rostul inelului de 50 ca oricum nu vei avea nevoie de lansari lungi!Am un prieten ce pescuieste cu acest spod si la Sacos si s-a comportat destul de bine si la ciortani de 1-2 kg!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 25 Ian 2010 19:32

Da,dar Muresul nu e Dunarea.Curentul e mult mai mic,mai ales vara cand e apa mica.
Cred ca un spod,chiar si unul moale ca Alivio,ar fi pre dur pentru trasaturile pe care le am de obicei la Mures.
O sa ma uit maine si la betele Alivio.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

VALI&D
new member
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2010 12:40

lanseta

Mesaj de VALI&D » 26 Ian 2010 13:01

CORMORAN ELIMINATOR ESTE UN BAT SUPER OK IL FOLOSESC DE 4 ANI

Scrie răspuns