Tica Abyss TF6007

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

toby
member
Mesaje: 186
Membru din: 12 Feb 2010 19:20
Localitate: severin

Mesaj de toby » 15 Feb 2010 16:05

daiwa emcast plus,eu o folosesc pe bete de feeder de 3,6m cu 140 grame... aseaza firul bine iar in dril se comporta binisor. daiwa emblem x o folosesc pe bete shimano technium 3,6m special carp este made in japan,angrenaj foarte puternic cu surub fara sfarsit ,,tragi si barca cu ia'' este peste emcast si abyss,doar ca ma dezamagit frana. le am din 2004-2005 si nu au gram de joc.
va salut

toby
member
Mesaje: 186
Membru din: 12 Feb 2010 19:20
Localitate: severin

Mesaj de toby » 15 Feb 2010 16:06

daiwa emcast plus,eu o folosesc pe bete de feeder de 3,6m cu 140 grame... aseaza firul bine iar in dril se comporta binisor. daiwa emblem x o folosesc pe bete shimano technium 3,6m special carp este made in japan,angrenaj foarte puternic cu surub fara sfarsit ,,tragi si barca cu ia'' este peste emcast si abyss,doar ca ma dezamagit frana. le am din 2004-2005 si nu au gram de joc.
va salut

Avatar utilizator
mircea.rusu
member
Mesaje: 149
Membru din: 18 Dec 2009 16:05
Localitate: turda judet cluj

Mesaj de mircea.rusu » 15 Feb 2010 16:10

Sunt si eu curios de cum aseaza firul pe tambur Tica Abyss.
Bastoane de nadit din fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 15 Feb 2010 16:53

gata oameni buni...
am comandat 4 tica abyss chiar daca nu se echilibreaza perfect cu lansetele... am tinut cont mai mult de referinte si sper sa nu ma dezamageasca...

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 15 Feb 2010 21:26

Sunt foarte bune mulinetele , le am deja de 3 ani si sunt ca si noi . Nu ai sa poti sa le gasesti vreun cusur totul e impecabil la ele , sunt relativ ieftine , usoare ,finisaje decente , aspect frumos si piese de calitate in ele . Ai sa te indragostesti de ele , eu nu am sa le reprosez nimic si nu am nevoie sa le schimb prea curand . Raportul de recuperare mic pe care il au garanteaza o functionare de lunga durata si scoaterea mai usor a exemplarelor mari de crap . E o mulineta de forta .Nu te inseli cumparandu-le . Sa le folosesti sanatos si sa scoti multi crapi cu ele .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 15 Feb 2010 21:41

@ Mircea Rusu
Tica Abiss asaza impecabil firul pe mulinete . In cazul in care cineva intampina probleme se pune doar o saiba si totul e perfect .
Si pt. celelalte intrebari ....- nu e grea fata de multe alte mulinete de crap , inca e putin mai usoara . Se echilibreaza bine cu un bat de 3,66 , eu le-am folosit pe Shimano Speedmaster de 3,66 . Neamtu intreba daca apar ceva probleme in timp ....... dupa 3 ani sunt exact ca atunci cand le-am cumparat - nu au nici macar o zgarietura , parca acum le-am luat de pe raft . Despre raportul de recuperare am scris 4,1 e pentru pesti mari , aduci crapul mai incet nu in forta pe deasupra apei , e ca o macara , iar uzura angrenajelor din interior e cu mult mai mica decat la o mulineta cu raport mare de recuperare .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
odoctee
veteran
Mesaje: 679
Membru din: 26 Oct 2009 14:26
Localitate: tulcea

Mesaj de odoctee » 15 Feb 2010 23:29

am rulat si eu una .... merge f bine posesorul se tot batea in piept ca e made in italy cand colo ce sa vezi merg in magazin sa mi iau si eu si citesc pe fundul cutiei made in china oare sa f nimerit eu lotul ala ?!?!
numai bine

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 16 Feb 2010 00:11

Nu e mare lucru sa le fabrice si ei acum in China - e la moda . E mana de lucru mai ieftina , acum din pacate toate se fac in China . Sau in tarile din Estul Europei unde e mana de lucru foarte ieftina . Sper sa nu aibe de suferit calitatea lor.
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 16 Feb 2010 07:18

Tica este o firma chinezeasca.E normal sa se faca in China.Doar ca e cea mai buna firma de mulinete din China si au inceput facand mulinete pentru Shimano si Daiwa,de acolo experienta si calitatea dobandite.
Team Select Bait Romania

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Mesaj de loco » 16 Feb 2010 11:38

Multumesc de raspunsuri...
Deja incep sa ma felicit ca le-am comandat :D

O intrebare as mai avea totusi:
Ce inseamna gresarea mulinetelor si care sunt pasii?

Scrie răspuns