Alegere lanseta, sfaturi.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Alegere lanseta, sfaturi.

Mesaj de djalinuu » 22 Feb 2010 18:56

Salut.
Dupa ce am "colindat" prin toate magezinele de pescuit din oras, am ramas cu gandul la 2 dintre betele comercializate.

1) Shimano Alivio de 3.90, Putere de aruncare : 125gr, mufare inversa
2) Cormoran Carp Eliminator ES 3.60, mufare spigot

Dezavantajul la Alivio, este prea mare pentru mine; la Cormoran - mufare spigot (imi da emotii la fiecare lansare).

Diferenta de pret intre ele este foarte mica, si neglijabila.

Ce-mi recomandati ?
Multumesc.
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 22 Feb 2010 21:37

gipo prestige carp, de 3,5 lbs. daca 3,90 e nepotrivita din cauza lungimii prea mari, incearca varianta 3,60. sunt modele destul de vechi, erau si scumpe, dar eu cred ca sunt de vazut. am trecut pe la magazin de curand si am vazut ca sunt la reducere si merita. de la vreo 400 de lei la 140-160 de lei
alivio mi se pare prea moale, iar 125 de grame nu o vad aruncand. cred ca cel mai bine se incarca la vreo 70-80 de grame. atat

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristian matei » 22 Feb 2010 21:52

cormoran nu moare. testat personal. vezi concurs aruncari unde cormoran eliminator a luat loc 4 , de 3,90 3,5 lb. bine a contat tehnica dar e testat personal cu pb de 130 la greu
Cristian Matei

nimitz
junior member
Mesaje: 96
Membru din: 24 Ian 2009 11:39
Localitate: Baile Felix
Contact:

Mesaj de nimitz » 22 Feb 2010 22:43

vezi la cei cu cormoranu noua serie akx vreo trei modele si au si spod de 4,5 lbs la niste preturi de omoara concurenta :lol:

Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de djalinuu » 23 Feb 2010 12:28

Multumesc pentru raspunsuri.
Cred ca o sa raman la Eliminator ES. M-am jucat cu ea la un magazin si se prezinta foarte bine. Este usoara si putin rigida.
Inel de plecare mare.
Alivio de la Shimano este la reducere, insa n-am gasit decat varianta 3.90 si nu ma atrage, este prea mare pentru mine.

Astazi o sa merg sa-mi cumpar un bat iar saptamana viitoare sper sa-mi mai iau inca unul. Este cam greu pe criza asta :D

Fir intins !
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

Scrie răspuns