Intrebare Intrebatoare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 06 Mar 2010 22:23

De Maver Series 202 nu a auzit nimeni? Cum e?
E asa mare diferenta fata de Genesis, pt ca pretul e cam pe acolo(190 ron Series202ul, cu reducere 150 ron si Genesisul fara reducere 220ron)?

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 07 Mar 2010 08:46

Cea mai buna serie de la Maver a fost 403 ma refer la cea din 3 bucati.Seria 202 e prea noua si poate nu este sau nu va fii asa de populara ca seria 403.Cam tot ce este de la Maver ma refer la lansete(spining, crap), nu vei face o alegere gresita ma refer raport pret calitate, fiabilitate.
DR

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 07 Mar 2010 11:17

Driscu Radu scrie:Cea mai buna serie de la Maver a fost 403 ma refer la cea din 3 bucati.Seria 202 e prea noua si poate nu este sau nu va fii asa de populara ca seria 403.Cam tot ce este de la Maver ma refer la lansete(spining, crap), nu vei face o alegere gresita ma refer raport pret calitate, fiabilitate.
Pai eu stiam ca modelul 202 e cel vechi, iar 403 mai nou.
Gresesc?

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 07 Mar 2010 12:38

c&rjr scrie:
Driscu Radu scrie:Cea mai buna serie de la Maver a fost 403 ma refer la cea din 3 bucati.Seria 202 e prea noua si poate nu este sau nu va fii asa de populara ca seria 403.Cam tot ce este de la Maver ma refer la lansete(spining, crap), nu vei face o alegere gresita ma refer raport pret calitate, fiabilitate.
Pai eu stiam ca modelul 202 e cel vechi, iar 403 mai nou.
Gresesc?
Nu gresesti, 202-ul e primul model de lansete de crap aparut la noi pe piata. Mai apoi au aparut si celelalte.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 07 Mar 2010 14:47

Si o alta intrebare:
Am inteles ca in loc de Maver Series 202, fara nicio discutie, mai bine Maver Genesis.
Dar, ce ziceti oare ar merge cu ele mulineta Okuma LB 650? (Am si Banaxuri dar vreau sa pun ceva mai usor, chiar daca arunc mai putin.)

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 07 Mar 2010 16:03

c&rjr scrie:Si o alta intrebare:
Am inteles ca in loc de Maver Series 202, fara nicio discutie, mai bine Maver Genesis.
Dar, ce ziceti oare ar merge cu ele mulineta Okuma LB 650? (Am si Banaxuri dar vreau sa pun ceva mai usor, chiar daca arunc mai putin.)
De ce crezi ca vei arunca mai putin cu o mulineta mai mica si mai usoara?
S-ar putea din contra...sa arunce mai bine,un tambur mai mic face spire mai mici iar frecarea cu primul inel va fii mai mica.
E mai important sa fie un ansamblu echilibrat cu care sa te intelegi bine,sa iti vina pe mana efectiv.
Apropo...am un spod Maver Genesis....este extraordinar,iti recomand.

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 07 Mar 2010 16:07

chiorean alin scrie:
c&rjr scrie:Si o alta intrebare:
Am inteles ca in loc de Maver Series 202, fara nicio discutie, mai bine Maver Genesis.
Dar, ce ziceti oare ar merge cu ele mulineta Okuma LB 650? (Am si Banaxuri dar vreau sa pun ceva mai usor, chiar daca arunc mai putin.)
De ce crezi ca vei arunca mai putin cu o mulineta mai mica si mai usoara?
S-ar putea din contra...sa arunce mai bine,un tambur mai mic face spire mai mici iar frecarea cu primul inel va fii mai mica.
E mai important sa fie un ansamblu echilibrat cu care sa te intelegi bine,sa iti vina pe mana efectiv.
Apropo...am un spod Maver Genesis....este extraordinar,iti recomand.
Mersi, probabil asta va fi solutia.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 07 Mar 2010 17:07

chiorean alin scrie: De ce crezi ca vei arunca mai putin cu o mulineta mai mica si mai usoara?
S-ar putea din contra...sa arunce mai bine,un tambur mai mic face spire mai mici iar frecarea cu primul inel va fii mai mica.
Spire multe si mici inseamna frecari mai multe si mai mari cu buza superioara a tamburului ! La o mulineta mica, dupa ce ies 40-50-60 m de fir (in functie de grosime ) , frecarea cu buza tamburului e foarte mare .
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 07 Mar 2010 18:13

La un inel de 40 eu zic in continuare ca te avantajeaza un tambur mic longcast.
Frecare cu primul inel fatza de frecarea cu buza tamburului...cine poate spune care e mai mare ?
Pune mana pe o lanseta echipata cu cele 2 mulinete si itzi spun eu ca vei alege varianta mai mica si usoara.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 07 Mar 2010 18:53

chiorean alin scrie:La un inel de 40 eu zic in continuare ca te avantajeaza un tambur mic longcast.
LB-50 are tambur mic ,dar in nici un caz longcast !
chiorean alin scrie: Frecare cu primul inel fatza de frecarea cu buza tamburului...cine poate spune care e mai mare ?
Fabricantii de mulinete ptr. longcast iti pot spune ...ca doar au inventat tamburi cu diametru mare ,lungime mare si buza superioara in unghi deschis ...chiar si cand nu existau inele de 50 la plecare !
chiorean alin scrie: Pune mana pe o lanseta echipata cu cele 2 mulinete si itzi spun eu ca vei alege varianta mai mica si usoara.
Se prea poate ,dar intre Helicon si LB-50 e diferenta mare , fiecare avand de partea sa anumite avantaje ...si aici intervin preferintele strict personale.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns