lansete crap cu 7 inele

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lugulugu
new member
Mesaje: 9
Membru din: 03 Noi 2009 12:19
Localitate: Bucuresti, Romania

lansete crap cu 7 inele

Mesaj de lugulugu » 26 Apr 2010 14:43

Salutare,

Am nevoie de parerile voastre. Vreau sa imi iau niste bete de 3.9m si nu sunt hotarat. Oscilez intre Cormoran Eliminator ES cu 7 inele SIC si UK Carp Eliminator cu 6 inele SIC.

Astea cu 7 inele sunt mai slabe decat astea cu 6?
FIR INTINS!!!!

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 26 Apr 2010 14:49

daca mizezi sa arunci la distante mari cu ele gandeste-te doar spre exemplu la faptul ca il cazul betelor cu 7 inele frecarea va fi mai mare asa ca....
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 26 Apr 2010 19:05

Aha..atunci lansetele de surf de ce au multe inele? :-)

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 26 Apr 2010 19:34

Albert scrie:Aha..atunci lansetele de surf de ce au multe inele? :-)
Din doua motive;
1-pentru ca in general sint mai lungi
2-pentru ca in cele mai multe cazuri se folosesc la aceste lansete,multiplicatoare si in acest caz numarul inelelor,e mai putin important.
Firul pleaca drept prin inele,frecarea fiind mult mai mica.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 26 Apr 2010 20:40

Aha
Si aceiasi chestie o fi si la lansetele de match?

later edit:
Uite ce zicea Vlad Pavolovici prin 2004:
"in privinta numarului de inele, asta e o discutie separata, in care nu intru acum, dar, daca te uiti la testul de aruncari pe care l-am facut pentru ALP, o sa vezi ca Shimano Tribal XTR de 3,90 si 3lbs, cu inele Fuji New Concept, multe si mici, a obtinut performante spectaculoase, net superioare unor vergi mai puternice si cu inele mari si rare. Parea neverosimil ca un inel de plecare de 20mm sa absoarba valurile de fir ale unei mulinete long cast (chiar VERY long cast) si totusi firul trecea prin el fara nici un impediment. Nici vorba sa se infasoare si sa se rupa, cum ai fi fost tentat sa crezi."

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 27 Apr 2010 06:41

Cate din lansetele consacrate de crap , cele folosite de baieti prin competitii sunt cu 7 inele ? poate si punctezi numele clar .
Legat de cele de surf marius ti-a raspuns destul de clar si inca ceva nu vorbim aici de exceptii.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 27 Apr 2010 11:23

Ai dat click pe link? Ai sa vezi acolo doua modele de 3,69 respectiv 4,20 cu 9 inele..lansete de surf. Ceea ce a scris Marius e o opinie, din pct. meu de vedere.Nu coincide cu opiniile mele dar o respect.
Ce legatura au "baietii (de) prin competitii" cu ce discutam noi?
Exceptia pe care am prezentat-o nu face decat sa arate ca numarul de inele si diametrul lor nu e asa important. Important e cum sunt ele puse pe blank.
Faptul ca la noi e trendul cu 3,90-3,5lbs-inel-de-plecare-de-50 nu inseamna ca nu se poate si altfel....acel "altfel" fiind echivalent cu "mai bine".
Ca sa raman on-topic: lugulugu, daca una dintre lansetele prezentate de tine e mai slaba decat cealalta nu e din cauza numarului de inele.

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 27 Apr 2010 11:26

@Albert : Ce bete ai si cu ce numar de inele ?
Pana una alta noi vorbim de bete de crap si nu de surf cred totusi ca sunt putin diferite.
Da am vazut link-ul dat de tine si daca era un impatimit al distantelor extreme nu cred ca mai intreba aici putea sa aleaga altfel.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 27 Apr 2010 12:09

Bete de 3,60 cu 7 inele mari :lol: ...din pacate nu gasesc decat configuratii d-astea monstruoase, din pct meu de vedere.Cum nu am timp sa ma ocup de customizare ma multumesc cu ce gasesc.
Cum spuneam: faptul ca la noi e moda asta nu inseamna ca asa e corect si asa tre' sa fie.
Pana una alta vorbeam de numarul inelelor de pe o lanseta de crap.
Tu spui : cu cat e nr mai mare cu atat lansezi mai putin(si sunt sigur ca sustii ca ca primul inel tre' sa fie musai de 50 si cel din varf musai de 14).
Eu iti spun ca se poate lansa la dreq in praznic si cu 7 inele in care primul inel e de 20 si cel din varf de 10.Totul se rezuma la stiinta de-a le pune pe blank.
...and that's a fact :)

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 27 Apr 2010 12:17

Albert scrie: Tu spui : cu cat e nr mai mare cu atat lansezi mai putin(si sunt sigur ca sustii ca ca primul inel tre' sa fie musai de 50 si cel din varf musai de 14).
Eu iti spun ca se poate lansa la dreq in praznic si cu 7 inele in care primul inel e de 20 si cel din varf de 10.Totul se rezuma la stiinta de-a le pune pe blank.
...and that's a fact :)
Nu sustin asta sustin doar faptul ca dupa parerea mea frecarea e mai mare la cele cu 7 inele, depinde acum binenteles si de mulinetele cu care combini betele.
Hai sa vedem si niste pareri ale celor mai "batrani" ! :oops:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Scrie răspuns