Pentru cei care-si fac monturile acasa ....

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Pentru cei care-si fac monturile acasa ....

Mesaj de iulianast » 23 Iun 2005 22:02

Domnilor, am o intrebare pentru cei care-si fac monturile acasa (presupunand ca exista pescari care-si fac monurile si pe balta) : presupunand ca va faceti de acasa 2 - 3 - 10 - 15 monturi, cum le transportati pana pe balta pentru a evita eventualele incurcaturi ? Aveti tuburi speciale ca la plute ? Sau poate alte cutii sau metode ? Dati-mi o idee, va rog.

Va multumesc !

Avatar utilizator
MEMO
junior member
Mesaje: 87
Membru din: 11 Oct 2004 21:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MEMO » 23 Iun 2005 22:06

Eu mi-am cumparat din Niro niste tuburi de plastic cu capac -genul pt. plute-la un pret deosebit 5000 lei vechi bucata si sunt f. bune .Banuiesc ca exista si alternative mult mai scumpe dar... la asta nu cred ca am nevoie de firma.

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 23 Iun 2005 22:20

Eu le-am pus pe o bucate de "burete" (sau ceva asemanator) folosit la izolarea instalatiilor de apa. Se gasesc in magazinele de specialitate, se vinde la metru, nu-i deloc scump, sunt in diferite masuri, si de o culoare gri.

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 23 Iun 2005 23:01

le poti pune pe o bucata de polistiren prinse cu pioneze de birou!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 24 Iun 2005 08:13

uite aici:
http://www.crap.ro /magazin/product_info.php?cPath=54&products_id=440
Ultima oară modificat 08 Dec 2005 08:22 de către Iliuta Goean, modificat 1 dată în total.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 25 Iun 2005 09:00

sau cum spune iliuta.....! da mai bine...nu?

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 25 Iun 2005 09:02

si eu folosesc tot izolatie de PEXAL.nu acupa loc mult,cirligul nu agata,si intodeauna am vedere directa asupra lor

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

portofel

Mesaj de Moose_master » 25 Iun 2005 15:24

Ilie are dreptate,
Portofelul ramane cel mai valabil. Nu se incurca, le ai pe toate acolo expuse ca la muzeu(doar sa pui mana pe el si sa-l folosesti), se repune in portofel usor, poti sa-l muti de colo-colo fara sa se incurce niciunul si mai ales portofelul il poti pune cu celelalte portofele (de carlige si plicuri cu fel de fel de riguri, varnisuri sau varteje) intr-o alta geanta , ocupand spatiu mic si foarte comod la transport. Personal cred ca gentile de plastic pentru sculele de pescuit sunt depasite din toate punctele de vedere.

Stima,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

catau
new member
Mesaje: 23
Membru din: 16 Apr 2005 22:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de catau » 25 Iun 2005 16:38

Ca alternativă mai ieftină la varianta propusă de Iliuţă, poate fi folosit un CD Wallet (40 CD-uri). Cam 50.000 lei vechi în Cora

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

improvizatii

Mesaj de Moose_master » 25 Iun 2005 17:07

Alternative cred ca raman tot improvizatiile. Si eu pana nu demult preferam improvizatiile (mult mai ieftine). Insa pana la urma improvizatia ramanea tot improvizatie : se rupea, se desfacea ... ma rog isi arata dezavantajele foarte repede. Cred ca o investitie (chiar daca are costuri mai ridicate) isi merita osteneala.
Eu m-am saturat sa-mi fac singur swingere, portofele pt monturi, suporti pentru lansete si alte acareturi. Toate (mai devreme sau mai tarziu) isi arata dezavantajele.
Toate lucrurile profesionale facute pe matrite sunt gandite prealabil, testate si verificate in timp (au si unele accesorii dezavantajele lor, insa sunt net superioare improvizatiilor).
Eu cred ca merita sa investesti si sa nu te enervezi de fiecare data pe balta.

Stima,

Moose

P.S. Eu si acum folosesc o prastie de fabricatie proprie pe care o urasc de moarte. Si asta pt ca nu am de unde sa-mi cumpar una adevarata. Am facut comanda, insa pana imi va sosi va mai trece un pic de vreme.
Asa ca stiu bine ce inseamna improvizatiile.
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Scrie răspuns