Captive back leads.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 17 Feb 2007 02:43

si ce sa inteleg-ca faceti tva cadou si renuntati la adaosul comercial ca sa ajungeti la pretul vecinilor................
imi pare rau dar n-am inteles
s-a intrebat de ce costa atat, si am exemplificat concret faptul ca pentru cea mai mare parte din magazinele din romania, pretul final depinde de pretul importatorului
deci nu este vorba despre adaosul mare al magazinelor
sunt de acord ca la unele produse pretul la importator este poate chiar exagerat
dar nu imi permit sa fac afirmatii despre afacerea altuia, nefiind in pantofii lui

daca la noi comertul este japca pe fata, inseamna ca e loc garla de comert pe adaosuri mari, dati-i bataie ca e mega oportunitate

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 17 Feb 2007 14:19

am auzit ca la produsele pt pescuit se vor dubla accizele pt simplul motiv ca nu sunt ceva necesar si ar fi un lux :idea:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 17 Feb 2007 16:09

La vinatoare asa sa intimplat,la pescuit nustiu dar,teastepti la orice doar sintem in romania :arrow:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 17 Feb 2007 23:10

@dan
era odata o emisiune ce se intitula PRETUL CORECT,si ca sa nu o mai lungesc pt mine inseamna a cumpara din vecini-recte ungaria sau de pe net,sint satul sa faca alti avere pe spatele meu :!:
explica-mi te rog de ce in budapesta1 buc daiwa infinity=750 ron si la noi nu o gasesti sub 1200 ron,asta cu pretul final depinde de importator,si ca adaosul mag nu e mare e cam expirata,parerea mea si fara ironie.
ps- mi-am cumparat un rod pod din belgia de la un prieten si cu transferul de bani+transportul pe atalssib am ajuns la 130 euro,nu dau nume sau firma dar la noi pe raft e 1000 ron..........e japca sau nu :?:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 18 Feb 2007 01:31

la arrow au redus pretu de la 1400 la 1300 e un progres dar mai au ceva pana la adevar (sau pretul corect)

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 02:46

explica-mi te rog de ce in budapesta1 buc daiwa infinity=750 ron si la noi nu o gasesti sub 1200 ron,asta cu pretul final depinde de importator,si ca adaosul mag nu e mare e cam expirata,parerea mea si fara ironie.
ti-am dat un exemplu concret despre cat costa heliconul la importator
vrei acum sa-ti spun si cat costa infinity-ul la importator ? costa 997 ron fara TVA
ce anume in aceste afirmatii iti scapa, sau ti se pare expirat ?
eu nu incerc sa-ti spun tie ca este pretul corect, eu am explicat de ce sunt preturile astea in magazine, pentru ca intrebarea concreta a fost " de ce costa heliconul atat la Totalfishing "
fa un calcul de adaos si spune-mi cat crezi tu in conditiile astea ca ar trebui sa fie mulineta in magazin

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Feb 2007 11:03

pai ti-se pare normal sa cistigi DOAR de la o singura bucata mulineta aproape 70 euro,ce faci tu ca vinzator la acel produs in plus ca sa justifici diferenta..............propun sa ne oprim aici,nu de alta dar am impresia ca ne cam iei de giste si nu e cazul,vom vedea cu timpul cine va reusi sa ramina pe piata pt ca UE inseamna comert civilizat,preturi corecte si concurenta acerba.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Feb 2007 11:15

@ vlasin florin,
Toate magazinele de la noi inclusiv cele virtuale nu au de unde sa stie ce inseamna comertul din UE atata timp cat ei nu au facut afaceri decat cu cei din Romania.
IN Bucuresti exista un singur magazin care nu incearca sa ia pielea de pe tine (Drill)care ofera preturi mai mici decat magazinele de unde au achizitionat produsele.
Stiti ce mi-a raspuns unul din patroni cand l-am intrebat de ce are preturile asa de mici: ca si el este pescar si pana sa aibe magazinul trebuia sa umple sacul asa-zisilor comercianti romani si de ce pescarul roman sa nu poata pescui cu produse de calitate la pretul lor adevarat si calitatea cea mai buna.
Asa ca sa stiti ca se poate, nu castigi sa te imbogatesti din primul an dsar ai satisfactia ca si ceilalti pescari pot pescui cu scule de cea mai buna calitate la preturi accesibile tuturor.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 18 Feb 2007 11:24

Merita vizitat acest magazin Drill? O adresa, ceva........ai actiuni acolo? :mrgreen:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 11:33

pai ti-se pare normal sa cistigi DOAR de la o singura bucata mulineta aproape 70 euro,ce faci tu ca vinzator la acel produs in plus ca sa justifici diferenta..............propun sa ne oprim aici,nu de alta dar am impresia ca ne cam iei de giste si nu e cazul,vom vedea cu timpul cine va reusi sa ramina pe piata pt ca UE inseamna comert civilizat,preturi corecte si concurenta acerba.
997 ron + tva = 1186 ron
pretul de magazin la mine este 1250 ron, inseamna deci un adaos de approx. 5 % sau 20 euro
e clar ca n-are sens sa discutam atata timp cat tie iti scapa aritmetica elementara

Scrie răspuns