echilibrul dintre mulineta si lanseta??

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 30 Mar 2007 07:03

teacher64 scrie:Redeschid topicul, cu toate ca poate parea desuet. Prin anii '70, cand am inceput pescuitul la crap, eram cam singurul din gasca de mai citea cate ceva, asa putin cat iti oferea literatura ceausista. Recomandarile pe atunci erau sa-ti echilibrezi INTOTDEAUNA varga si mulineta, prin pozitionarea adecvata a mulinetei pe manerul vergii. Era vb de niste inele elastice care culisau pe maner. Mandrina actuala s-a inventat/a aparut la noi ceva mai tarziu, si la ora aia mi s-a parut o involutie. In sensul ca era mai comod de folosit, dar pozitia fixa te obliga sa pozitionezi mulineta in acelasi loc, indiferent de "aplicatie". Nu uitati, se foloseau cam aceleasi lansete si pentru crap, la fund, si pentru plutarit, si , toamna, la blinkerit. Ansamblul era deci obligatoriu "elastic". Personal, ma ghidez si acum dupa principiul ca batul cu mulineta trebuie sa fie oarecum "in balanta", atunci cand tin undita astfel incat piciorul mulinetei sa-l tin intre inelar si mijlociu. Altii am vazut ca tin batul mult de deasupra talpii mulinetei, mie mi se pare incomod, si sigur ei fac asta pentru ca batul "trage" spre varf. La un drill indelungat, solicitarea incheieturii mainii e apreciabila, apare oboseala si poti incepe sa faci greseli. Parerea mea!
In opinia mea la pescuitul la crap echilibrarea (pozitionarea centrului de greutate a ansamblului cat mai aproape de piciorul mulinetei) nu este de importanta, eventual la spod. Ma indoiesc sa faci destul de multe aruncari intr-o zi cu batul de crap incat sa-ti devina incomod si obositor datorita centrului de greutate (eventual iti ingreunezi un pic drilul). Posibilitatea de reglare a mulinetei pe bat in functie de anvergura bratelor este in schimb un avantaj foarte semnificativ pentru precizia si lungimea aruncarilor. Cu toate acestea nu mi se pare un criteriu foarte relevant pentru nici un stil de pescuit pasiv (astepti pestele sa vina la tine), intr-adevar la spinning dupa o zi de pescuit simti si un bat de 2-8 gr si mulineta de 1000 daca ansamblul nu este echilibrat. Oricum la un bat de crap cu mandrina fixa nu poti sa te orientezi dupa acest aspect Ex.:
- Un bat Tribal XTR are nevoie de aproape 2 BBRLC ca si greutate pentru a se echilibra pe cand un bat Beastmaster este bine echilibrat doar cu 1 BBRLC.
- La spinning iti pui mulineta in functie de categoria batului, dar la crap mulinetele sunt cam in aceeasi categorie de greutate, doar betele variaza.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Apr 2007 23:11

nu va mai faceti atata grija ca o asa exilibrare la betele de crap nu este!!
insa un bat care sa ti se potriveasca trebuie ca: daca prinzi batul de la mandrina si intinzi mana in fata, atunci trebuie sa iti ajunga manerul(coada batului) pana sub brat, dar asa ca sa poti baga si palma!
asa un bat ar fi ptr. tine potrivit(optimal, echilibrat)

Scrie răspuns