echilibrul dintre mulineta si lanseta??

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Andrey95
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 14 Noi 2005 21:34

Mesaj de Andrey95 » 02 Mar 2007 22:45

-freecarp-
Cand am spus "am invatat" vorbeam adevarul. Am invatat de la unii care stiu mult mai mult decat mine (nu are rost sa va dau nume). A invata, a sti mai mult, acesta este motivul pentru care ma aflu pe acest forum si, daca pot, a ajuta. Sub nicio forma n-am vrut sa creez polemica asta. Va spun ca atunci cand cineva a montat mulineta lui pe batul meu am lansat mult mai usor, mult mai exact, batul a devenit mult mai manevrabil. Trageti voi concluziile.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:15

adi.oprea scrie:Trimite si mie te rog un link cu al producatorilor astia harrison si century sa ma uit la mulinetele lor.
pai tocmai asta e!! astia nu fac mulinete!!
dar unele dintre cele mai bune blankuri din lume!!

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:17

Andrey95 scrie:-freecarp-
Cand am spus "am invatat" vorbeam adevarul. Am invatat de la unii care stiu mult mai mult decat mine (nu are rost sa va dau nume). A invata, a sti mai mult, acesta este motivul pentru care ma aflu pe acest forum si, daca pot, a ajuta. Sub nicio forma n-am vrut sa creez polemica asta. Va spun ca atunci cand cineva a montat mulineta lui pe batul meu am lansat mult mai usor, mult mai exact, batul a devenit mult mai manevrabil. Trageti voi concluziile.
@andrey
toti invatam pana murim!!
deaia intreb si eu unde este diferenta sau echilibristica asta!!

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:23

florinw scrie:eu cred ca o combinatie ideala din pct de vedere al echilibrarii nu exista,si oricum in momentul in care ne gindim la ansamblul bat mulineta nu echilibrul este pe primul loc.
eu prefer betele de 3,6 cind sint cu barca (in principiu nu mai arunc)si bete usoare (2,75 lbs-max3)
daca arunc ,folosesc in general bete de 3,9m-3,5 lbs,in ambele cazuri prefer bbrlc.
poate parea ciudat dar la betele lungi mi se mai potriveste si cu mulineta mai mica,pe cind la cele scurte nici la un caz.ghiceste cineva de ce?
probabil ca echilibrarea ansamblilui sa fie important dar nu cel mai important si pierderea de distantza la aruncare nefiind o problema pt mine ,nefiind un aruncator grozav....
@florin
was viele hier schreiben,verstehe ich nur BANHOF!!!!

un long cast rute mit ein long cast rolle da
oder eine drill rute mit kleine rolle!!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 02 Mar 2007 23:26

nick h. scrie:baga un bigbaitrunner LC pe un bat de lingura sa vezi ce titza se echilibreaza :mrgreen:
si dupa aia un daiwa infinity pe o bologneza :mrgreen:
Dar la un shimano(XTA daca nu ma insel...) :lol: BEASTMASTER,NICK BUSS,CENTURY,si mai nou prin intrmediul unor firme serioase din Romania(Sipcarp)ma refer la marca GREY's pe care eu (poate si voi)le considerati serioase...dati-mi voie sa va spun ca la diametrul blank -ului
se preteaza niste "mulinete "cu greutate" :lol: :evil: ...),La propriu...
Ptr.Nick H.....
De ce folosesti la Shimano XTA ,BBLC??? :lol: :lol: :lol:
Practica , pe balta se face!!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 02 Mar 2007 23:28

Korect.Dar si astia sunt consacrati www.foxint.com si www.daiwa.com.Ia uitate in gradina lor vezi gasesti ce am zis eu.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:40

fratilor
va dau o idee!!
ptr. un bat care este conceput ptr. aruncari la distante, are nevoie de o mulineta LONG CAST! fara sa echilibram greutatea bat mulineta!!
un bat care este conceput ptr. drill este indicata o mulineta mai mica, dar se poate pune si una mai mare! diferenta este ca la o mulineta mare(grea) iti ia putin din satisfactia asta de drill!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 02 Mar 2007 23:46

was viele hier schreiben,verstehe ich nur BANHOF!!!!
hier gibt nicht viel zu versthehe,aber alle sind "die beste"

un long cast rute mit ein long cast rolle da
oder eine drill rute mit kleine rolle!![/quote]
,
daca pescuiesc cu barca plantez (departe si imi trebuie mult fir) si intru cu barca in dril (si aici 3,9m mie prea lung)
daca pescuiesc de pe mal arunc (oricum nu foarte mult(50-60m) siasta pot si cu o mulineta cu tambur mai mic) dar aici pescuiesc cu bete de 3.9 cu care arunc mai departe.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:51

da florine asta e clar!
dar vezi ca nu neaparat cu 3.90m arunci mai departe ca cu 3.60m!

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 23:51

apropo!
te duci la herriden la mese?

Scrie răspuns