echilibrul dintre mulineta si lanseta??

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

echilibrul dintre mulineta si lanseta??

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 11:41

citat andrey95:
Am invatat ca trebuie sa existe un echilibru intre bat si mulineta.

citat adi oprea:
In functie de ce se calculeaza echilibrul asta.Oricum la betele de crap nu pescuiesti din mana.????????

citat radumanica:
exista totusi un astfel de echilibru.
El se face simtit,chiar in momentul lansarii.
Daca mulineta este foarte usoara in comparatie cu lanseta,vei avea tendinta de a suprasolicita lanseta(si invers...) Laughing
Totul este sa "simti" ansamblul format de lanseta si mulineta in momentul lansarii.

citat verdete daniel:
"radumatica" are perfecta dreptate. Mai intai documentati-va si apoi faceti glume.


eu pescuiesc cu mulinete shimano.(LC si 8010 modelul vechi)
care bete se potrivesc ptr. mulinetele mele si de ce???
sau care bete cu ce mulinete se potrivesc??
intreb chestia aceasta ptr. ca sant interesat sa stiu acest lucru!!
eu unu nu am putut ajunge la asa o concluzie!!
ce pot sa spun eu este ca; exista o anumita echilibrare (sa-i zicem asa)sau un anumit punct unde vine prinsa mandrina!!

ii rog pe domnii: verdete daniel ,radumanica si andrey95 sa-mi explice si mie "echilibrul dintre lanseta si mulineta" ,pe ce teorie se bazeaza si dupa cum am scris mai sus: care ar fi mulinetele ptr. care bete si invers, care bete ptr. care mulinete??
multumesc si astept raspusurile dv.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 02 Mar 2007 12:50

Dane , chiar ca m-ai facut curios , astept si eu cu nerabdare raspunsurile , vorbim de echipamente crap , nu ? :shock:
Powered by two rods

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 13:15

nu vreau ca sa se inteleaga gresit sau sa se creada ca este mistocareala!!

vreu numai sa stiu cum se face aceasta echilibrare si dupa ce criteri se ia!
de ce??
ptr. ca ma intereseaza si cum se construiese o lanseta!!

sa nu incepeti sa spuneti acum:ca mai polizezi din bat sau mai adaugi un strat de lac sau stiu eu ce! sau pui ceva plumb pe mulineta sau raspunsuri de genul asta :lol:
mersi

@Gabi sigur ca vorbim de echipamentul ptr. pescuit la crap!! ;-)
asteptam raspunsui serioase
mersi

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 02 Mar 2007 14:52

Foarteinteresant subiectul acestui topic , dar eu cred ca nu vei primi un raspuns corect .
Poate ca pentru Andrey 95 "ansamblul" a devenit prea greu odata cu achizitionarea mulinetei si s-a iscat toata discutia. Adi Oprea vizibil mirat a pus o intrebare buna , doar nu pescuim la musca. In alta ordine de idei poate ai observat o oarecare nesiguranta in exprimare gen "exista totusi un astfel de echilibru" sau "totul este sa simti ansamblul" ceea ce lasa loc de multa interpretare si nu ofera un raspuns concret fiindca fiecare dintre noi "simtim" altfel. :D .
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 02 Mar 2007 19:25

@freecarp
Miai luat topicul de sub nas, bine ca lai deschis ca de nu il deschideam eu.
Asteptam raspunsurii :!:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 02 Mar 2007 19:58

Nu consider ca da cineva o definitie a echilibrului de ansamblu ca sa zica toata lumea DA MA ASA SE PESCUIESTE.Daca urmariti putin firmele mari consacrate sau producatoare in special de echipament dedicat pescuitului la crap o sa vedeti ca promoveaza prduse diferite ce sunt denumite identic (ex.mlinete,lansete,corturi,paturi...).Nu va ganditi ca au gasit ei batul sau lanseta ideala,ci e chestie de promovare a produselor.Ca daca-ti iei sampon antimatreata de la Nivea trebuie sa iei si balsam tot de la ei ca daca nu faci paduchi cam asa pun problema producatorii.Singurii in masura sa decida cu ce pescuiesc cel mai potrivit suntem noi pescarii in functie de personalitatea fiecaruia(inaltime,tehnici,echipament anexa ce-l avem deja cumparat si desigur situatie financiara).Eu zic sa ne concetram mai mult asupra a ceea ce se intampla sub apa nu la ce avem pe mal (asta nu inseamna ca scule nu conteaza).
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 02 Mar 2007 20:01

Scuze de greselile de ortografie le-am observat dupa ce am postat.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 02 Mar 2007 21:34

Eu consider ca ansamblul lanseta +mulineta este echilibrat in momentul in care asez acest ansamblu pe degetul aratator undeva in dreptul tamburului mulinetei si ansamblul sta la orizontala,adica echilibrat.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 02 Mar 2007 21:46

tudorgabriel scrie:Eu consider ca ansamblul lanseta +mulineta este echilibrat in momentul in care asez acest ansamblu pe degetul aratator undeva in dreptul tamburului mulinetei si ansamblul sta la orizontala,adica echilibrat.
Ne poti arata si o fotografie sa intelegem mai bine.Atentie trebuie o fotografie sa nu strice echilibrul
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 02 Mar 2007 21:56

adi.oprea scrie:Nu consider ca da cineva o definitie a echilibrului de ansamblu ca sa zica toata lumea DA MA ASA SE PESCUIESTE.Daca urmariti putin firmele mari consacrate sau producatoare in special de echipament dedicat pescuitului la crap o sa vedeti ca promoveaza prduse diferite ce sunt denumite identic (ex.mlinete,lansete,corturi,paturi...).Nu va ganditi ca au gasit ei batul sau lanseta ideala,ci e chestie de promovare a produselor.Ca daca-ti iei sampon antimatreata de la Nivea trebuie sa iei si balsam tot de la ei ca daca nu faci paduchi cam asa pun problema producatorii.Singurii in masura sa decida cu ce pescuiesc cel mai potrivit suntem noi pescarii in functie de personalitatea fiecaruia(inaltime,tehnici,echipament anexa ce-l avem deja cumparat si desigur situatie financiara).Eu zic sa ne concetram mai mult asupra a ceea ce se intampla sub apa nu la ce avem pe mal (asta nu inseamna ca scule nu conteaza).
din pacate aici nu ai dreptate!!
astea ce zici ti sant colectii! si nu au treaba cu echilibrul itre bat si mulineta!

Scrie răspuns