Racheta Korda vs. Fox

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Racheta Korda vs. Fox

Mesaj de catalin_marcu » 24 Iun 2007 22:01

Salutare dragi prieteni pescari,

Sunt din nou in fata unei dileme. Dupa un an de utilizare a unei rachete de nadit Cormoran, si considerand naditul ca si cel mai important moment al unei partide de pescuit, a venit vremea sa trec in liga superioara in ceea ce priveste racheta de nadit.
Racheta Cormoran mi-a folosit foarte mult cat timp am invatat "arta" naditului dar are unele deficiente de care as vrea sa scap.
Asa ca m-am gandit sa-mi achizitionez o racheta adevarata gandindu-ma la Korda sau Fox. Racheta Korda am tot vazut-o in filmele de pescuit si mi-a placut. De racheta Fox, nu stiu nimic! Poate aici ma puteti ajuta voi.
Ce astept eu de la o racheta?
In primul rand as vrea sa va spun ca eu nadesc cu amestec de boabe (porumb, grau, soia, etc). Asa ca sper ca gaurile rachetei sa fie suficient de mici astfel incat sa nu pice boabele din ea in timpul zborului (prin gauri)!
Mai urmaresc obtinerea unei distante mai mari de 80 de m (atat obtin in acest moment cu racheta Cormoran)

Ma puteti ajuta in aceasta comparatie? Voi ce ati alege?

Multumesc,
Catalin.

PS: ca sa stie toata lumea despre ce vorbesc postez mai jos link-urile catre cele 2 modele:
Korda: http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ucts_id=63
Fox: http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=1153

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 24 Iun 2007 22:04

Korda, Korda, Korda...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 25 Iun 2007 05:53

La fel .....Korda !!!
Practica , pe balta se face!!!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 25 Iun 2007 09:07

cu racheta de la KORDA lansez mai departe si mai ales se recupereza mai repede si mai usor datorita formei care o ridica din masa apei.
singurul avantaj al rachetei de la Fox este o camasa din plastic care se monteaza in interior si ajuta sa nu cada semintele si particulele mici ( gen cinepa) dar la recuperare este necesar un efort suplimentar fata de KORDA . asa ca tot KORDA .

iulian s

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

korda

Mesaj de cipica » 25 Iun 2007 11:19

Semintele mici gen canepa nu cad (daca sunt amestecate cu porumb) din racheta Korda.

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 25 Iun 2007 13:34

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ca intotdeauna prieteni de nadejde. O sa imi cumpar Korda asa cum imi sugerati voi.

Catalin.

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 25 Iun 2007 14:18

cumpara modelul cu "motz" galben fluo. e cel mai vizibil

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 25 Iun 2007 21:31

cipica scrie:cumpara modelul cu "motz" galben fluo. e cel mai vizibil
Merci Cipica,
Daca o gasesc pe asta o iau.

Catalin.

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 26 Iun 2007 15:07

apropo Catalin.....ce bat folosesti pentru nadit?.......4...4.5....5 lb?.....si la ce greutate ajungi cu incarcarea?

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 26 Iun 2007 16:36

danicristi_79 scrie:apropo Catalin.....ce bat folosesti pentru nadit?.......4...4.5....5 lb?.....si la ce greutate ajungi cu incarcarea?
Am o lanseta Sert Black Spod 5 lbs pentru nadit. In ceea ce priveste greutatea rachetei cu nada (Cormoran), sincer nu am cantarit-o niciodata dar estimez ca ar avea cam 150-200 gr. (incarcata cu amestec de seminte).

Catalin.

Scrie răspuns