Fir Fluorocarbon

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Fir Fluorocarbon

Mesaj de perchot » 20 Aug 2007 21:17

Foloseste cineva astfel de fire ca linie principala pe mulinete? Ma gandeam la un Seaguar sau Yo-Zuri Hybrid de 15-20lbs. In ciuda faptului ca nu-s tocmai recomandate pt mulinetele de spinning ca fir principal datorita duritatzii, au o rezistentza la abraziune superioara.

Deci: se recomanda?
Avantaje - Dezavantaje?
Merci!

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 20 Aug 2007 21:57

Yozuri Hibrid nu este fluoro pur ci "coated". Eu am pe mai multe mulinete si este OK. Dar pe mulinete spinnning, nu pentru crap. La crap nu am incercat, inca !

Tudor

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 20 Aug 2007 22:21

Salut Tudor!

Stiu ce-i Yo-Zuri Hybrid (un melanj de nylon si fluorocarbon). Eram curios daca nu e prea rigid in asezarea sa pe tamburul unui Shimano Baitrunner in cazul unui fir de 15-20 lbs sa zicem. In state se foloseste foarte mult pe mulinetele de cast si e extrem de apreciat. Pt mulinete de spinning exista varianta ultrasoft.

In plus am vre-o doua role de seaguar de 15 & 20 lbs. pe care le folosesc pt leader la spinning. Ma gandeam daca se pot folosi si ca linie principala la crap tzinand cont ca pe ambalajul rolelor e simbolizata si o mulineta de spinning.

Ai o recomandare speciala de fir pt crap?

Merci!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 21 Aug 2007 08:47

SHIMANO TRIBAL 0,28-0,35.

Iulian Staicu

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 21 Aug 2007 14:39

SHIMANO TECHNIUM 0,30 mm. Daca nu te impaci cu asta (este un fir rigid), incearca TRIBAL, dupa cum ti-a recomandat si Iulica Staicu

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 21 Aug 2007 16:42

Problema ca aici in Quebec nu se gasesc deloc produse destinate pescuitului de crap, deci implicit nici fire specifice. N-am vazut nici un Shimano Technium sau Tribal.

Cat rezista aceste fire la 0.30mm? Pt ca aici firele americane gen Berkley BigGame sau Trilene sau Stren etc. la o rezistentza de 20 lbs. (9kg) au o grosime de cca 0.018" (0.45mm) ceea ce mi se par foarte groase, in conditziile in care se prind obisnuit crapi de 10-20kg.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 21 Aug 2007 17:02

Eu am testat in paralel ( ca linie principala ) un fluorocarbon cu un mono simplu. Am pus pe fiecare mulineta 250 de m din fiecare model si am pescuit in paralel.
Avand in vedere ca fluorocarbonul este cel mai putin vizibil in apa, ma asteptam sa am cele mai multe trasaturi la el....dar culmea nu a fost asa. Trasaturile erau la amandoua firele, ba chiar mai mult, la monofilament am avut record personal la cten. (10,2 kg)

Deci parerea mea este ca acentul trebuie pus pe partea finala, si anume pe ceea ce se prezinta pestelui, adica montura.
Avand in vedere ca se foloseste antitangle, (el) devine partea cea mai vizibila in apa si de aceea trebuie sa ii acordam cea mai mare importanta.
In urma unor teste sub apa...s-a constatat ca pestele se sperie in mod regulat de antitangle.
Trecand peste faptul ca se poate camufla in diferite moduri...cea mai eficenta rezolvare este ca tu (pescarul) sa faci in asa fel incat pestele sa nu vina inspre momeala, din partea cu antitagle-ul ci din partea cealalta.

Cum rezolvam aceasta problema? Nu puneti montura direct pe patul de nada, ci un pic inaintea lui. Astfel pestele, care se hraneste pe patul de nada, va veni inspre montura din fata, si astfel nu se mai intalneste cu antitangle-ul.

Daca reusiti sa faceti sa functioneze acest "mecanism" nu mai are importanta ce fir principal folositi si dispare si probabilitatea de a se speria pestele de tubul din antitangle.

Chestia asta e testata personal si va garantez ca are efect. ;-)

Try it 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 22 Aug 2007 08:09

incearca STREN de 12 lb , in functie de locul de pescuit ( agataturii, etc ,...) eu am pescuit ani trecuti cu Stren , si am fost multumit , apoi nu am mai gasit si am trecut la Shimano Tehnium si acum TRIBAL la care nu voi renunta asa usor.

is

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 22 Aug 2007 14:28

@perchot

din ce m-am prins eu, la firele produse in state masuratoarea rezistentei, se face altfel decat la cele europene ..... adica firele americane sunt intotdeauna underrated , desi in nici un caz nu sunt mai slabe decat cele europene, on the contrary ....

eu pescuiesc la crap cu stren original hi vis gold 10 lbs , 0.29, si am scos pesti de 17 si 18 kg cu el fara mari dificultati ( in balta) ....

pentru rau, cred ca cel de 14 lbs , 0.36 e mai mult decat suficient .... in ultima instanta mergi pe cel de 17 lbs 0.41 .....


nu e relevant ca scrie 10 lbs si asta inseamna razistenta 5kg .... ca mai ai si ansamblul lanseta mulineta care lucreaza ......

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 22 Aug 2007 17:40

Merci baietzi!

Da Toni, asa este! firele americane sunt in general underrated. Daca zici ca n-ai avut probleme cu un STREN de 10 la pesti de 18kg, te cred. Si mie imi place sa lucrez cu frana ceva mai loose pt a obtzine tot ce-i mai frumos dintr-un drill :lol:

Ma voi orienta cred, spre un Maxima Chameleon de 15lbs. E superior Stren-ului atat la raportul putere/grosime cat si la textura. De la STREN mai sunt alte modele mai potrivite pt crap, cu rezistentza la abraziune mai mare (Duratuf sau Magnathin) dar nu arata asa cool pe tambur ca Originalul.

Deasemenea am vazut ca unii baietzi de pe forum lauda Ironsilk-ul de la Berkley. Poate fi o solutzie in special ca e in reducere la magazinele de langa mine. Totusi in State acest fir n-are un review deloc bun in aplicatzii la rapitori (spinning & casting).

Scrie răspuns