SONARE

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

Cum ma ajuta un sonar?

Destul de mult
20
83%
Binisor, dar nu suficient
2
8%
Mai bine fara
2
8%
 
Voturi totale: 24

mihai78
new member
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2007 13:45
Localitate: RM VALCEA

Mesaj de mihai78 » 25 Ian 2008 21:31

Multumesc celor care mi-au scris strict la subiect si va anunt pe aceasta cale ca mi-am cumparat un sonar humminbird 535 portable. In ceea ce priveste importanta lui o sa scriu probabil la vara despre acest lucru dupa ce ma voi folosi de el pt a intelege si cei care doresc sa-si achizitioneze unul daca merita sau nu investitia.

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 25 Ian 2008 22:32

sonarul este util..noi avem unul tip ratusca...il legam de barcutza..si gata...iti citeste...structurile...este destul de OK..pana pe la 80-100 m, apoi incepe sa dea i..se intrerupe..noi am incercat sa-i marim antena...dar tot nu merge OK...etc..acum prietenul meu lucreaza la el sa-l faca sa mearga..la distante mai mari...
Nu-l folosim de fiecare data...odata gasita o structura...o gasesti si a doua oara si reusim sa plantam destul de aproape. Nu sunt pentru precizia "chirurgicala" de a planta mereu in exact acelasi loc....un pic de surpriza trebuie sa existe....insa o zona poti sa o retii si vizual cand vi a doua oara...
In concluzie il folosim in special atunci cand mergem pe o balta necunoscuta de noi...

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 26 Ian 2008 15:12

Ratusca la 80-100m?Ce tip de "ratusca"este?Cat a costat?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 26 Ian 2008 23:22

probabil ca una modificara.am vazut pe un site (nu am retinut care) o ratusca modificata ce batea pina la 125M . era un kit de modificare destul de ieftin. ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Ian 2008 07:35

Am mai zis-o undeva- cred ca tot pe forumul asta, modificarea e simplu de facut pentru oricine nu are 2 maini stangi la electronica. E vorba de sonarul Humminbird RF15 smartcast, eventual RF20. "Ratusca" cu pricina se numeste Remote sensor RF45, iar varianta pentru Europa emite in 430MHz. Lungind antena ratustii la 17cm, si pe cea de la receptie la 0,7-1m, raza de actiune creste spectaculos de la 40-50m la 150-180m. Iar daca pui o antena directionala la receptie ( un Yagi, cu 4-6 elemente, ca si cele de TV), cu dipol de 34cm, "vezi" linistit si la 300m.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 27 Ian 2008 10:37

Marian,luni la intalnire trebuie sa discutam despre acest lucru neaparat.Cred ca o sa-mi iau unul dar am doua maini stangi in electronica asa ca trebuie sa ma ajuti! :oops:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Scrie răspuns