century ncs

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 03 Ian 2008 13:46

Ok, saptamana viitoare voi face masuratorile si te tin la curent. :D

mvs
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 27 Iul 2007 22:08
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de mvs » 03 Ian 2008 19:37

marian_oprea,
tu esti patronil de la xxx parca.....
ajuta-ma si pe mine cu ceva te rog....
acum 2 luni eram hotarat sa-mi iau un set de ng de 3,6 ,dar cand am ajuns la xxx,baiatul de acolo mi-a zis ca nu e vre-o mare diferenta intre 3,6 si 3,9 ,dar sa-mi iau 3,9 pt ca pot sa le vand mai usor daca vreau si in drill lucreaza mai frumos....iar de aruncat,zicea ca e putin mai greu,dar sa exersez si o sa am performante mai bune....
de atunci ma tot framata un gand ca poate am facut o greseala luandu-mi de 3,9 cand am mai citit pe forum si am vazut ca multa lume are 3,9
problema cea mai mare e ca acum as mai vrea un set si nu stiu ce sa fac....
care e diferenta dintre 3,6 si 3,9?
de ce se fac 2 dimensiuni cand dif de lungime dintre ele e asa mica?
Am vazut ca si u i de 3,6 ...ce te-a deterinat sa-ti iei 3,6 si nu 3.9
multumesc

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 04 Ian 2008 16:13

Salut Mihai,

Problema pe care o ai tu acum ar trebui sa si-o puna multi pescari inainte sa isi cumpere lansete. Toti vor lansete de 3.9m ( daca stau si ma gandesc bine cred ca nu vand un set de lansete de 3.6m intr-un sezon!) pentru ca au impresia ca vor arunca mai departe. In anumite conditii au dreptate, datorita faptului ca o lanseta mai lunga descrie un arc de cerc mai mare, deci genereaza o forta mai mare. Chiar si aici e discutabil, pentru ca nu toate stilurile de aruncare sunt la fel. Oamenii nu isi pun insa problema faptului ca o lanseta mai lunga este mai grea si opune o rezistenta mai mare in aruncare, deci are nevoie de un aruncator mai puternic pentru a accelera lanseta la potentialul maxim.
Diferenta de lungime poate fi mica si insignifianta, depinde insa foarte mult pe mainile cui ajunge. :D
Pe scurt, distanta este data de tehnica, de echipament si de fizicul celui care arunca. Un dezechilibru intre aceste trei elemente face ca randamentul sa scada.

Diferente de rigiditate intre acelasi model de lanseta, dar cu lungimi diferite, exista. E logic ca o lanseta de 3.6m este usor mai rigida decat una de 3.9m. Pescuind cu lanseta de 3.6m, de obicei lansete progresive, imi dau seama imediat de lucrul asta. La Harrison ESX-H diferenta era atat de mare incat aveai impresia ca sunt lansete diferite ca model. Si Century SP m-a speriat cand am pescuit cu modelul de 3.6m 3.5lb la cat de dur putea sa fie.

Mihai avea dreptate cand iti spunea sa te antrenezi daca vrei sa progresezi in distanta de aruncare. Ai mare grija ca tehnica pe care o folosesti sa fie corecta, altfel nu rezolvi nimic.

Scrie răspuns