sfat alegere lansete... mare dilema

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 28 Ian 2008 19:53

@adrianculea

ti-am trimis pm dar nu mi-ai raspuns . duminica ne-am strins citiva pasionati si am incercat ceva lansete .am avut pt incercare :
1 buc Century FMJ 3,6
1 BUC Harrison Balistra 3,6 /3,5
1 buc shimano tribal xtra 3,6 3 lb
si cele din dotare .

ia legatura si cind iesim data viitoare le incerci aruncind si poti sa-ti faci o parere .

iulian 0740114030

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 28 Ian 2008 21:51

nu ma faceti sa mor , mi-am cumparat trei lansete Shimano Speedmaster...cine ma linisteste si-mi spune ca sunt bune are o lada de bere de la mine daca vine pe la Hunedoara.... :shock:
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 28 Ian 2008 21:59

Sant EXTRAORDINAREEEE!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 28 Ian 2008 22:06

Poti sa mi-o dai mie ! :D

Nu uita ca nu neaparat o lanseta scumpa este neaparat si o lanseta buna. Nu vreau sa dau exemple. Sunt lansete de la Fox, Shimano , Sert sau Pelzer cu preturi intre 100 si 200 de euro, cu care nu te faci de ras niciodata. Din pacate, in ultima vreme a aparut si in lumea pescarilor moda sa ai lansete cat mai scumpe....Dar de multe ori nu exista nici o justificare. Mi s-a intamplat in magazin sa intreb un client de 1.65 m care avea Century SP de 3.90 m si 3.5 lbs ,care au fost considerentele ptr care si-a cumparat acele lansete. Stiti care a fost raspunsul ? Pentru ca are si Cristi Yamaha, pescar pe care el il apreciaza foarte mult....

Deci, Dane sa nu iti para rau de ce ai luat, sunt foarte bune. In schimb ai mare grija la ce folosesti ...la carlig si la cum faci forfacul ! Conteaza al dracu'...chiar daca nu le vede nimeni sa ti le admire ! :D

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 28 Ian 2008 23:38

Salut Vladut
Ai avut o postare interesanta zic eu si de interes. Hai s-o dezvoltam un pic. Ai spus ca nu neaparat o lanseta scumpa este si o lanseta buna.
Daca vorbim generic, si nu ma feresc sa dau nume, daca-ti cumperi Century, Harrison, Free Spirit sau Venture nu exista nici un dubiu ca nu-ti cumperi o lanseta de cea mai buna calitate. Corect? Atat ca astea sunt foarte scumpe, cu exceptia unor modele de la Free Spirit.
Intrebare: cu ce se justifica pretul unor lansete ca Sert Obsession sau Fox Horizon Titanium care intra in competitie directa cu cele enumerate mai sus? Sunt la fel de bune, sau vor sa para, cu ajutorul pretului la fel de bune ca cele de sus?

ps. Sper ca amicalul acela cu englezii sa se tina spre un sfarsit de saptamana, sa putem merge ca spectatori, fara sa fim nevoiti sa ne invoim de pe unde avem servicii.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 29 Ian 2008 08:08

Buna intrebare ! Din fericire, am pescuit (sau chiar testat) toate modelele la care faci referire...Concluzia a fost ca Sert Obsession(sa nu mai zic de Carpium !) si Fox Horizon(si noul Fox FX -2008) isi justifica fiecare banut !
Pretul este pe masura, ptr ca chiar sunt niste lansete cu care te poti bate in longcasting cu celebrele firme britanice enumerate mai sus...Nu uita ca "britanicile" sunt facute manual, deci pretul de productie este mai ridicat plus ca mai platesti ceva in plus si "numele"...
Cel putin asta este parerea mea, sunt convins ca sunt pescari care nu-mi impartasesc optiunile, dar asta e... :D

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 29 Ian 2008 08:50

Adrian B scrie: (....)
ps. Sper ca amicalul acela cu englezii sa se tina spre un sfarsit de saptamana, sa putem merge ca spectatori, fara sa fim nevoiti sa ne invoim de pe unde avem servicii.
din pacate, deocamdata nu avem o data stabilita pt amical. ei au programul f. incarcat, la noi sunt o gramada de concursuri. totusi, sper sa o rezolvam.

oricum nu cred ca amicalul te va ajuta in problema de mai sus.
am sa repet pe scurt ce ziceam pe celalalt forum in urma cu ceva vreme:
cand mark hutchinson arunca spectaculos racheta si plumbul in parcul de la polivalenta (la targ), 99 % din cei prezenti au fost interesati de sculele folosite. ba chiar am auzit naivi exclamand:
"cu sculele astuia dau si eu la fel!"
despre tehnica de aruncare si alte detalii "minore" care iti imbunatatesc serios performantele s-au interesat o zi mai tarziu doar o mana de oameni, la darvari.
nici nu era important, nu-i asa?
doar aflasera sculele care arunca departe. era suficient.

concluzia mea:
mark hutchinson poate face spectacol cu bateriile noastre de lansete ( dupa ce le aranjeaza putin)
asta in timp ce noi discutam interminabil despre tot felul de firme producatoare de lansete.

mvs
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 27 Iul 2007 22:08
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de mvs » 29 Ian 2008 09:44

vladut mateianu,
spuneai de acel baiat care are 1,65 si century sp de 3,9 .....
betele de 3.6 sunt pt oameni mai scunzi si cele de 3,9 pt cei inalti?
eu am 1,80m si 140 kg,si vreau sa-mi iau si un set century sp de 3,9 si 3,5 lbs.
Crezi ca ar fi mai bine sa-mi iau de 3,6?
cand mi-am luat primul set de bete(century ng de 3,9 si 3,5lbs) am vrut sa-mi iau de 3.6 ,dar nu aveau pe stoc si baiatul de la magazin mi-a zis ca daca ma antrenez,pot da f bine si cu cele de 3,9.
am gresit cu ng-urile de 3,9? sa-mi iau sp-uri de 3,6?
am mai pus intrebarea asta,dar nu mi s-a raspuns concret.
Multumesc.

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 29 Ian 2008 09:58

Salut!
Andrei, vis a vis de acel "amical", cred ca este, din punctul meu de vedere un eveniment, dat fiind ca putem vedea live pescari foarte buni la lucru. Si aici ma refer si la voi. In principiu anul acesta as veni si la unele concursuri sa ma uit, dar nu stiu cat de "amabili" vor fii unii sa stau in coasta lor si sa-i privesc la lucru.
In alta ordine de idei, nu generaliza. Daca ai acel instrument cu care a aruncat Hutchinson evident ca nu toti vom arunca la fel. Pt. ca nu "scula" face totul. Cred ca ea te poate ajuta pana la un anumit punct.
Corect, alegera lansetei care sa ti se potriveasca, o mulineta cu care sa se echilibreze, gresarea firului, a inelelor, tehnica...sau mult antrenament pana la tehnica, te poate face sa atingi distante apreciabile si cu lansete ieftine sau medii. (totusi, o lanseta de f buna calitate te poate ajuta suplimentar, prin greutatea ei redusa, prin rapiditatea cu care revine din lanseu....si pana la comportamentul in dril, fiabilitate si pastrarea actiunii in timp)

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 29 Ian 2008 10:49

@mihaistoica
La fizicul tau, ai facut o alegere buna ! :D Lansetele de 3.90m sunt recomandate ptr pescarii inalti. Dar ptr a putea sa beneficiezi la maxim de SP, trebuie sa fi si puternic...va zic eu ! ;-)
Dar sunt si dezavantaje, cum ar fi drilul cu pesti sub 5 kg, pescuitul de primavara(de finete) etc.
E alegerea ta, nu uita ce ceri de la o lanseta in primul rand si mai ales daca se potriveste cu baltiile pe care pescuiesti frecvent....ptr. ca daca pescuiesti la sarulesti (in agatatura) sunt nr. 1.

Scrie răspuns