Boilies machine

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Boilies machine

Mesaj de alex_mures » 05 Feb 2008 21:58

cine nu isi doreste asa o minunatie
http://www.youtube.com/watch?v=JgeYHLFssMA&NR=1

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 05 Feb 2008 23:13

Vezi ca este pe site un proiect in detaliu la o masinarie mai tare ca asta ;-) .
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Boilies machine

Mesaj de teacher64 » 06 Feb 2008 07:49

alex_mures scrie:cine nu isi doreste asa o minunatie
http://www.youtube.com/watch?v=JgeYHLFssMA&NR=1
Eu am un atelier de optica, si pe partea mecanica am si strung, si freza, etc, dar tot nu m-as apuca sa fac asa ceva. Confectionarea valturilor e o filozofie daca nu le faci pe strung automat sau CNC. Unde mai pui ca pentru fiecare diametru, iti trebuie cate un set de valturi. In afara de cazul in care vrei sa ai fabrica de boilies pentru productie de masa, masa de rulat e sfanta, dupa parerea mea.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

cristioglan
new member
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2009 10:50

Mesaj de cristioglan » 25 Ian 2009 13:50

Stie cineva o adresa de mail a lui COSMIN POPESCU. cel care a publicat articolul cu Masina de rulat boiliesuri?
Sau daca are cineva schitele si fotografiile din acest articol, pt ca pot fi marite(apare o eroare).

Multumes mult.

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 25 Ian 2009 15:48

Masinile de rulat boiliesuri, mai ales cele pe valturi, au o mare problema daca vrem ca boiliesurile sa fie rotunde. Daca nu aveti pretentia asta sunt ok, altfel, luati-va gandul de la ele.
Pentru a rula boiliesuri rotunde pe o astfel de masina avem nevoie de mixuri cu o mecanica foarte buna, cum sunt cele 50/50. Asta este motivul pentru care sunt folosite doar in productia boiliesurilor ready-made, unde se folosesc mixuri care se ruleaza usor.
Boiliesurile congelate sunt aproape intotdeauna rulate manual, pe mese, pentru a nu fi nevoie sa se altereze mixul original si boiliesurile sa fie totusi rotunde.

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Re: Boilies machine

Mesaj de ochirosii » 25 Ian 2009 17:00

alex_mures scrie:cine nu isi doreste asa o minunatie
http://www.youtube.com/watch?v=JgeYHLFssMA&NR=1
lucrez des cu una din asta ,nu ca cea din filmul asta ,si pot spune ca e de munca cu ea ;-)cele mai scumpe sant rolele ajung si pana la 500 de euro in caz ca doresti diametre diferite si cum spunea Marian Oprea bilele nu ies perfect rotunde la anumite mixuri dar asta e o chestie mai putin importanta zic eu

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 28 Ian 2009 19:55


Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2009 20:22

cand o sa am fabrica de bile ca Bruno sau Vladut...poate ;-)
oricum multumesc R
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Scrie răspuns