Asezare fir pe Daiwa Infinity 5000

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mvs
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 27 Iul 2007 22:08
Localitate: craiova
Contact:

Asezare fir pe Daiwa Infinity 5000

Mesaj de mvs » 15 Feb 2008 11:17

Salut,
Am niste mulinete daiwa infinity 5000 xbr si m-am apucat sa pun fir pe una din ele,dar am costatat ca pune foarte mult fir in partea superioara si f putin la baza.Sa fie acest lucru din cauza conicitatii inverse cu care se lauda daiwa? este normal acest lucru? Cand am pus firul,am pus rola in apa calduta si inainte sa se puna pe mulineta,l-am trcut printr-o carpa cu kryston grease.
Saibe suplimentare nu nici una dintre cele 4 mulinete.Nu au decat cate o saiba sub tambur.
Ii rog pe cei care au daiwa infinity xbr sa faca o poza la tamburi si s-o posteze ca sa vad cum arata o asezare corecta.
Astept pareri.
Va multumesc

florin-v
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Ian 2007 10:12

Mesaj de florin-v » 15 Feb 2008 13:35

Imagine

Este poza din "Aventuri la pescuit" unde spune ca tamburul din dreapta este cel incarcat corect adica conic

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 15 Feb 2008 15:27

daca este pus firul tot ca in poza de mai jos , este foarte bine

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=3888

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 16 Feb 2008 00:54

Florin-v, poza este de pe site-ul Big xxx. Nu pare sa fie un scan de hartie. :D

Mihai Florescu, asa cum este pus firul in poza ta este ok, dar nu ideal. Este o asezare normala pentru un tambur cu conicitate inversa, asa cum este la Daiwa Infinity sau Emblem, dar nu este prea bine pentru aruncarile la distanta. Conicitatea normala ( cazul mulinetelor Shimano) este ideala pentru distanta, iar daca te uiti atent la tamburii pe care ii tine Mark in mana, vei vedea ca sunt de Shimano. Ideea este ca in cazul conicitatii inverse (Daiwa) firul se va freca de buza mulinetei, reducand din distanta, pe cand la Shimano, nu.

Mark vrea sa exemplifice in poza faptul ca firul trebuie sa fie asezat intr-o conicitate cat mai buna, fara acea denivelare de la mijloc pe care o are tamburul din stanga. Cred ca daca cititi articolul (pt cei are nu au facut-o deja), totul va fi cat se poate de clar.

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 16 Feb 2008 08:43

@ Marian Oprea

Fi atent ce a intrebat omul ;-)

florin-v
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Ian 2007 10:12

Mesaj de florin-v » 16 Feb 2008 18:39

Marian oprea......intradevar este luata dupa big xxx care la randul lor au luat-o din AVP, acolo a aparut prima data tocmai de aceeea am zis ca este luata din revista. Ca s-au platit drepturi de autor si alte protocoale nu ma intereseaza.

claudiu_andrei
new member
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iun 2006 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiu_andrei » 04 Mar 2008 21:03

dak iti incarci singur mulinetele un lucru foarte usor si simplu de facut este ca rola de pe care iei firul sa o bagi intr-o galeata cu apa calduta(asta ar fi primul sfat), iar al doilea ar fi urmatorul : mulinetele de talie vin in cutie cu un set de saibe...incearca sa adaugi o saiba sau poate doua si asa se va remedia problema ta cu firul pus aiurea pe tambur! sper sa-ti fi fost de ajutor :oops: :oops:

mvs
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 27 Iul 2007 22:08
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de mvs » 05 Mar 2008 00:14

sal,
problema este ca daiwa infinity nu vine cu nici o saiba.
eu am cautat pe la magazine ceva asemanator cu ce au ele,dar nu prea am gasit.
rog posesorii sa-mi raspunda si sa ma ajute.
multumesc

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 00:58

am aceiasi problema desi la helicoane desi nu am conicitate inversa,dupa trei luni de framantari si de adaugari de saibe si de verificari,culmea este ca asta sa intamplat la ultimul concurs din toamna trecuta cu firul bobinat anapoda.culmea este ca problema mi se trage de la tamburii inversati pe mulinete,desi teoretic sunt la fel toti,distantele de la sistemul de franare pot fi diferite si de aici si bobinarea aiurea.

principala cauza a diferentelor de bobinare este inversarea tamburilor,numai in cazul in care inainte sa scoatem tamburii acestia erau bobinati bine sau in cazul in care am schimbat diametrul firului si firul este asezat cu conicitatea inversa atunci trebuiesc adaugate saibe.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 05 Mar 2008 11:12

George-Alexandru scrie:am aceiasi problema desi la helicoane desi nu am conicitate inversa,dupa trei luni de framantari si de adaugari de saibe si de verificari,culmea este ca asta sa intamplat la ultimul concurs din toamna trecuta cu firul bobinat anapoda.culmea este ca problema mi se trage de la tamburii inversati pe mulinete,desi teoretic sunt la fel toti,distantele de la sistemul de franare pot fi diferite si de aici si bobinarea aiurea.

principala cauza a diferentelor de bobinare este inversarea tamburilor,numai in cazul in care inainte sa scoatem tamburii acestia erau bobinati bine sau in cazul in care am schimbat diametrul firului si firul este asezat cu conicitatea inversa atunci trebuiesc adaugate saibe.
George, cum i-ai imperecheat la loc :-?
Scuze pentru off-topic.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns