Apelez la "sfatul batranilor"

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 23:08

udvarhely scrie:la aruncari nu influenteaza asa de mult marimea inelului,multe lansete de xxx sunt cu inele de 40 ,eu personal am avut si foxuri cu inele de plecare 50 si cu acelasi mulineta (simano ,banax,oryx)distanta era aproape acelasi ca si cu lansete cu inele de plecare 40 si + 6 inele,am lansete cu inelul de plecare 40+5 inele acelasi lb.acelasi lungime ,lansete de xxx si distanta de aruncare e acelasi cu amindou , aici am vrut sa-ti demonstrezi ca marimea + inele aflate pe lanseta nu influenteaza distanta asa de mult ca trebuie cautate lansete cu inele de plecare 50,lansete asa sunt inelate sa nu influenteze prea mult distanta,dupa parerea mea la multe lansete inelele de 50 sunt reclama,mai bine te duci in magazin si te uiti pe lansete care iti place,care poti permite si apoi decide ca daca nu te uiti la mai multe lansete si iei una sicar din oarecare motiv nu-ti place e mai greu sa vinzi si sa investesti incodata asta spun dupa ce am avut vreo 10 modele de lansete de la 10 firme de la prima care avea 3,30 m acum 10 ani

actiunea lansetelor cu care ai dat era la fel s la ceea cu inel de 50 si la cea cu 40?

si daca nu conteaza calibrarea mulinetei cu lanseta si implicit inelul de plecare daca vrei distanta,ce parere ai de urmatoarea teorie:

mulineta sa zicem Oryx 65 si doua bete unul cu inel de plecare 40 si altul 50.avand in vedere ca intre tamburul mulinetei si inelul de plecare firul formeaza un unghi si cu cit el va fi mai mare automat frecarea va fi pe masura.in care varianta de inel de plecare frecarea va fi mai mica iar aruncarea mai lunga?
Ultima oară modificat 05 Mar 2008 23:19 de către George-Alexandru, modificat 1 dată în total.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 05 Mar 2008 23:18

iorga george scrie:Si mai dau baietii si 3 ani garantie ! ;-) Sa stii ca merita sa bagi mai mult in bete decat in lansete, ca ele duc greul !

George , lamureste-ma si pe mine te rog in ce e mai bine sa bage omu asta banii ca nu am inteles , in bete sau in lansete :?: :lol: :lol: :lol:

@bogd44

Si ca sa dau un raspuns si la subiect cat de cat , raman la varianta mea , cumpara o lanseta foarte buna si o mulineta foarte buna daca nu ai bani pentru mai multe , in timp iti vei cumpara si pe celelalte sau cealalta si probabil vei fi mai multumit si nu te vei gandi sa le schimbi .E doar parerea mea.
Powered by two rods

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 23:23

Tilea Gabriel scrie:
iorga george scrie:Si mai dau baietii si 3 ani garantie ! ;-) Sa stii ca merita sa bagi mai mult in bete decat in lansete, ca ele duc greul !

George , lamureste-ma si pe mine te rog in ce e mai bine sa bage omu asta banii ca nu am inteles , in bete sau in lansete :?: :lol: :lol: :lol:

@bogd44

Si ca sa dau un raspuns si la subiect cat de cat , raman la varianta mea , cumpara o lanseta foarte buna si o mulineta foarte buna daca nu ai bani pentru mai multe , in timp iti vei cumpara si pe celelalte sau cealalta si probabil vei fi mai multumit si nu te vei gandi sa le schimbi .E doar parerea mea.
mda...la asta nici eu nu ma/m gandit :D
APCR-CS CARPZONE

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 06 Mar 2008 07:12

actiunea lansetelor cu care ai dat era la fel s la ceea cu inel de 50 si la cea cu 40?

si daca nu conteaza calibrarea mulinetei cu lanseta si implicit inelul de plecare daca vrei distanta,ce parere ai de urmatoarea teorie:

mulineta sa zicem Oryx 65 si doua bete unul cu inel de plecare 40 si altul 50.avand in vedere ca intre tamburul mulinetei si inelul de plecare firul formeaza un unghi si cu cit el va fi mai mare automat frecarea va fi pe masura.in care varianta de inel de plecare frecarea va fi mai mica iar aruncarea mai lunga?[/quote]


@George-Alexandru

Nu cred ca are vreo influenta diametru-l inelelor,la cele cu inele de 40 distanta dintre mandrina si inel este cam 120 iar la cele de 50 distanta este cam 90 si acel unghi care zici si-l formeaza prin distanta dintre mandrina si inel,de-aceia si acea diferenta de 30 de cm.Si eu sunt de aceiasi parere ca nu are importanta marimea inelului de plecare,doar calitatea inelelor,blacului si tehnica de arucare.
Ultima oară modificat 06 Mar 2008 12:18 de către ticu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Mar 2008 10:20

Tilea Gabriel scrie:
iorga george scrie:Si mai dau baietii si 3 ani garantie ! ;-) Sa stii ca merita sa bagi mai mult in bete decat in lansete, ca ele duc greul !

George , lamureste-ma si pe mine te rog in ce e mai bine sa bage omu asta banii ca nu am inteles , in bete sau in lansete :?: :lol: :lol: :lol:
:mrgreen: Da ,am comis-o ! Evident am vrut sa zic sa bage mai mult in lansete decat in mulinete !
Ca sa fiu mai exact ,ma gandeam sa mearga pe Powerliner si sa ridice suma dispusa s-o de-a pe o lanseta ( a spus ceva de genul ...cam cat costa si mulineta ) de la 300 la 400 ron ,cat costa un Elitte !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

bogd44n
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Feb 2008 09:33
Localitate: Cluj-NAPOCA
Contact:

Mesaj de bogd44n » 06 Mar 2008 10:48

Uauuuuuuuu.... si pe ce eram cat de cat hotarat...(adica mulinete Ocuma Powerline 65 sau Axeon 60a) acuma nu mai sunt...
Na...atunci merg pe 2 lans +2 mulinete deocamdata...DAR...ce anume???
Poate poate imi dati idei...orice parere e bine-venita!!!
I like fishing!!!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 06 Mar 2008 12:09

Mulinete mai scumpe decat Okuma Powerliner PL860 nu are rost sa iei, sunt super-bune la cei 180-190 RON. Iar la bete... cat te tine buzunarul. Depinde si cum pescuiesti marea parte a timpului. Daca de pilda, de obicei plantezi cu barca sau navomodel, sigur nu are rost sa bagi banii in bete care-s pentru campionii de casting.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 06 Mar 2008 12:18

@bogd44n

De la ce magazin din Cluj vrei sa le cumperi ? Trimite-mi un MP cu nr. de tel
, poate ne intalnim si te ajut.

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 06 Mar 2008 21:14

nu am vrut sa scriu firma de la care am lansetele dar ca sa te lamuresc sunt lansete harrison chimera,si inca o lanseta tot cu inele fuji mandrina fuji blanc harrison(adevarate) ET. steel blade(o lanseta care nu prea e pe piata) dar asta e cu 7 inele dar dupa producator are acelasi actiune eu zic (parere personala) ca mai mult conteaza tehnica de aruncare,blancul ,forta aruncatorului decat inelul de plecare iar pot sa-ti dau exemple cu o lanseta trabucco eu arunc mai mult decat colegul meu de pescuit,am avut un sezon si lanseta fox si nu aruncam mai mult desi avea inele de plecare 50 ,si cum a scris Ticu distanta intre mandrina si inelul de plecare difera

Scrie răspuns