renuntam la fluo?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 15 Apr 2008 21:07

tudor oprescu scrie:Adevarat ca nu am pescuit cu lansete atat de apropiate. Ce am constatat este ca firul fluo nu te face sa prinzi mai putin.
Hai Vali Vesa sa nu ne mai domnim atat ! :lol:
Eu fiind mai mult pescar de rapitor am spus ce stiam din propria experienta. Cu toate ca nici la crap nu-mi displace si fac doua sesiuni pe an. :D Tudor
OK Tudor, am inteles, merci

Si eu sunt de aceiasi parere, atata timp cat mai ai si 6-8m de inaintas plus 0.7-1m de leadcore. Nu cred ca au prins mai putin peste anul trecut cu fir fluo. Stau destul de prost cu vederea noaptea si firul asta il vad perfect. Din pacate, la capitolul elasticitate, nimic nu se apropie de Shimano Technium. Anul asta m-am hotarat sa schimb firul fluo, si poate-mi iau si ochelari :mrgreen:

S'auzim de bine,

PS Revin cu o intrebare (OFF TOPIC), cum stai cu mijocul dupa drilurile alea cu somni uriasi??? :lol:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

Mesaj de liviu68 » 15 Apr 2008 21:13

boosterman scrie:Doi ani am folosit Daiwa Tournament Fluo si am fost foarte multumit de el. Anul acesta am vrut sa-l schimb cu Stren Gold dar pana la urma m-am razgandit si mi-am cumparat tot Daiwa. Ca si ceilalti sustin faptul ca noaptea este foarte vizibil si pe rod-pod asta inseamna foarte mult. Este foarte util si pentru cei care inca nu si-au format tehnica aruncarii la punct fix, cu atat mai mult noaptea. :idea:
De ce ai ales tot Daiwa?
Este mai bu decat Stren sau nu ai gasit de unde sa cumperi?
Eu m-am impiedicat astazi din intamplare de o rola de Stren 0.32 de 2200 m si am luat-o.
Pare originalul fiindca e adusa din state.
Anul trecut am luat tot Stren de la un magazin din Bucuresti si facand comparatie cu cel pe care l-am luat acum sesizez o diferenta de nuanta, adica cel nou e un portocaliu mai pal.
Pare OK firul si cred ca pe asta o sa-l folosesc.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 15 Apr 2008 21:20

Vali Vesa scrie:
PS Revin cu o intrebare (OFF TOPIC), cum stai cu mijocul dupa drilurile alea cu somni uriasi??? :lol:
Nu am probleme cu mijlocul. Nu sunt foarte inalt, 1m75, am centrul de gravitatie jos, se vede nu, dar ma duc si de doua ori pe saptamana la sala de sport unde ridic niste sute de kile de fonta. Tocmai pentru a putea continua cu somni din astia. :lol:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 16 Apr 2008 05:16

mikecarp scrie: Mi-am stors creierii pana mi-au picat ochii pe niste globuri vechi din polistiren. Am dat jos matasea de pe ele, am lipit niste agrafe, iar la partida urmatoare dupa aruncare le-am pus pe fir.
Interesant! ;-) Bilele plutesc pe apa si culiseaza pe fir, iar tu vezi lejer unde e firul, nu?
1. Ce faci insa cand sunt valuri si vant, nu-ti dau semnale false la piuitoare? :roll:
2. Interesul meu este de obicei sa am firul cat mai lipit de fundul apei ( curenti, vant, ragalii plutitoare, sa nu ma incurce cand drilluiesc la alt bat, etc). Cum faci cand ai o bila plutind la cativa metri buni in fata ta si-ti tine firul sus? :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 16 Apr 2008 11:10

ca de obicei am lasat cate ceva pe din-afara :oops:
bilele le pun pe fir dupa ce intep pestele. De obicei e bine daca ai pe cineva sa te ajute, altfel te cam chinui, dar merge si singur.
niciodata nu le pun pe fir inainte de a avea trasatura tocmai pt a nu imi creea mai multe probleme decat pot rezolva.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 16 Apr 2008 17:11

daca chiar nu se vede firul si aveti nevoie de ceva sa va ajute se poate folosi o simpla bambina fosforescenta care se ataseaza pe fir ( de la inelul de virf spre montura ) si se da drumul sa pluteasca , si astfel vezi firul si implicit si miscarile pestelui .
2. am folosit in ultimii doi ani si fire fluo si inchise la culoare , dar nu am sesizat ca culoarea firului pricipal are vreo influienta majora ( oricum pina la montura mai sunt 8-10 ml de inaintas si leadcore ). daca chiar streseaza ideea , se poate colora cu un marcher permanent ultimii metri catre montura.

Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de djalinuu » 23 Mai 2010 17:36

Eu sunt de parere ca nu are rost sa colorezi firul cu markerul pentru ca oricum ai cel putin 7-8m de fir inaintasi care este destul de mult.
Iar in apa culorile sunt distinse altfel, nu ca afara.
Trecand peste toate astea, sunt sigur ca problema cu speriatul pestilor a fost studiata mult inainte sa fie scoase firele fluo pentru crap.

Credeti ca cei de la daiwa mai scoteau tournament fluo daca stiau ca e posibil sa sperie pestii ?
;)
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 25 Mai 2010 10:45

liviu68 scrie:Si eu sunt un fan al firelor foarte vizibile pentru noapte. In ultimii ani am folosit Iron Silk si Stren Gold grosimea 0,32.
Au fost bune dar nu-mi pareau foarte rezistente.
Oricum si pentru anul asta as vrea sa folosesc tot un fir fluo sau ceva foarte vizibil noaptea, dar oferta din magazine este destul de slabuta.
Ma gandesc la un fir de calitate de la mama lui, proaspat, nu unul facut pentru Europa, dar nu l-am gasit.
Din experienta mea e foarte putin probabil sa gasesti un fir bun la un pret accesibil, in schimb ai toate sansele sa cumperi unul slab la un pret mare.
Nu caut un fir ieftin, dar nu am gasit un fir suficient de bun la un pret chiar mai ridicat.

Dvs. l-ati gasit?

Cat despre Shimano am auzit numai de bine, dar verificat cu micrometrul 0,30 este de fapt un 0,33. Acelasi lucru si la Sten Hi vis Gold.
Asta nu e un capat de tara, dar Shimano parca e prea inchis la culoare si daca noaptea nu il vezi de loc, in schimb ziua e prea vizibil. Si atunci care e avantajul.
Da, eu am gasit, Sufix Ultra Knot role de 1000m, matasos, culoare vizibila, rezisten la abraziune si la nod, pret foarte foarte bun. Eu l-am cumparat de la Totalfishing.(am facut o comanda speciala pentru acest produs pentru ca nu exista in lista de produse de pe magazin)Pana anul asta am folosit Stre Original Hi VIS ;-)

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 25 Mai 2010 10:50

Ce zicea baiatul ala era prin 2008..de atunci s-au mai schimbat treburile..de ex. a aparut totalfishing :lol:

Avatar utilizator
Paul_sv
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2007 11:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Paul_sv » 25 Mai 2010 12:44

mikecarp scrie:ca de obicei am lasat cate ceva pe din-afara :oops:
bilele le pun pe fir dupa ce intep pestele. De obicei e bine daca ai pe cineva sa te ajute, altfel te cam chinui, dar merge si singur.
niciodata nu le pun pe fir inainte de a avea trasatura tocmai pt a nu imi creea mai multe probleme decat pot rezolva.
Acelasi lucru folosesc si eu. doar ca... le-am cumparat. Se numesc Solar Line Biter si sunt extraordinare. Se ataseaza ca un Back Lead si plutesc pe apa. Au si banda reflectorizanta in partea de sus pentru a le vedea usor cu lanterna noaptea

Foto:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Scrie răspuns