renuntam la fluo?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

renuntam la fluo?

Mesaj de liviu68 » 13 Apr 2008 19:06

De ceva timp caut un fir bun pentru mulinetele de crap. Si asa, din documentare in documentare, aflu de la niste pescari cu pretentii justificate, certificate prin concursuri, ca cererea/vanzarea de fire fluo a scazut.
Sa fie asta o intamplare, un trend sau pur si simplu consecinta faptului ca firele colorate nu ating performantele celor clear? Totusi pe timp de noapte firele fluo si in general cele foarte vizibile au avantajele lor.
Dumneavoastra ce solutii ati ales?

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 13 Apr 2008 20:12

Da dar..cred ca sunt vizibile si pentru pesti, ceea ce-i poate speria...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: renuntam la fluo?

Mesaj de carprom » 13 Apr 2008 22:54

liviu68 scrie:Totusi pe timp de noapte firele fluo si in general cele foarte vizibile au avantajele lor.
Dumneavoastra ce solutii ati ales?
Am citit ca multi pescari de Rapitor folosesc asa ceva. Eu folosesc, negru, grii sau clear.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 13 Apr 2008 23:22

La rapitor, cu jiguri sau alte naluci, firele fluo sunt foarte folositoare.
La crap sau la orice alt tip de pescuit stationar nu prea vad necesitatea.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 14 Apr 2008 00:00

tudor oprescu scrie:La crap sau la orice alt tip de pescuit stationar nu prea vad necesitatea.
Ati pescuit noaptea cu 4 lansete asezate pe rodpod la 20cm una de alta?
Scuze, dar consider ca e de ajutor sa vad firul (in dril) fara sa fiu nevoit sa aprind un proiector. Am folosit Shimano technium si Fox soft steel, ambele fire excelente, dar noaptea... daca e si un pic de ceata sau ploaie nu prea le mai vezi nici cu mama lantrenelor de cap. Am schimbat pe fir fluo, se vede EXCELENT noaptea, in schimb firul folosit anul trecut are un coeficient de elasticitate mult prea mare. o sa mai caut...
Plusiri si minusuri, totul e sa stii ce vrei.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 14 Apr 2008 00:38

Vali Vesa scrie:
tudor oprescu scrie:La crap sau la orice alt tip de pescuit stationar nu prea vad necesitatea.
Ati pescuit noaptea cu 4 lansete asezate pe rodpod la 20cm una de alta?
Scuze, dar consider ca e de ajutor sa vad firul (in dril) fara sa fiu nevoit sa aprind un proiector. Am folosit Shimano technium si Fox soft steel, ambele fire excelente, dar noaptea... daca e si un pic de ceata sau ploaie nu prea le mai vezi nici cu mama lantrenelor de cap. Am schimbat pe fir fluo, se vede EXCELENT noaptea, in schimb firul folosit anul trecut are un coeficient de elasticitate mult prea mare. o sa mai caut...
Plusiri si minusuri, totul e sa stii ce vrei.
Vali are perfecta dreptate.Pe un rod pod unde lansetele sunt asezate la mica distanta Shimano Tehnium te-ar face sa renunti le el,insa celelalte calitatile deosebite ale acestui fir te vor face sa gasesti soluti fara al schimba.Pentru mine doua dintre soluti le ofera Korda prin produsul Intelligent Backleads si Fox prin produsul Captive Back Leads.Adevarata problema este atunci cand pescuiesti in agatatura si nu poti aseza firele jos pe fundul apei cu solutiile prezentate de mine.In acest caz cea mai viabila varianta ramane fluo chiar daca trebuie sa faci un "compromis" de calitate.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Apr 2008 09:38

anul trecut am schimbat firele fluo cu fire clear. La prima partida am avut aceeasi problema, nu vedeam unde se duce pestele. Mi-am stors creierii pana mi-au picat ochii pe niste globuri vechi din polistiren. Am dat jos matasea de pe ele, am lipit niste agrafe, iar la partida urmatoare dupa aruncare le-am pus pe fir. Nu am mai avut probleme cu firele noaptea de atunci.

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

Mesaj de liviu68 » 14 Apr 2008 21:21

Si eu sunt un fan al firelor foarte vizibile pentru noapte. In ultimii ani am folosit Iron Silk si Stren Gold grosimea 0,32.
Au fost bune dar nu-mi pareau foarte rezistente.
Oricum si pentru anul asta as vrea sa folosesc tot un fir fluo sau ceva foarte vizibil noaptea, dar oferta din magazine este destul de slabuta.
Ma gandesc la un fir de calitate de la mama lui, proaspat, nu unul facut pentru Europa, dar nu l-am gasit.
Din experienta mea e foarte putin probabil sa gasesti un fir bun la un pret accesibil, in schimb ai toate sansele sa cumperi unul slab la un pret mare.
Nu caut un fir ieftin, dar nu am gasit un fir suficient de bun la un pret chiar mai ridicat.

Dvs. l-ati gasit?

Cat despre Shimano am auzit numai de bine, dar verificat cu micrometrul 0,30 este de fapt un 0,33. Acelasi lucru si la Sten Hi vis Gold.
Asta nu e un capat de tara, dar Shimano parca e prea inchis la culoare si daca noaptea nu il vezi de loc, in schimb ziua e prea vizibil. Si atunci care e avantajul.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 14 Apr 2008 21:33

Vali Vesa scrie:
tudor oprescu scrie:La crap sau la orice alt tip de pescuit stationar nu prea vad necesitatea.
Ati pescuit noaptea cu 4 lansete asezate pe rodpod la 20cm una de alta?
Scuze, dar consider ca e de ajutor sa vad firul (in dril) fara sa fiu nevoit sa aprind un proiector. Am folosit Shimano technium si Fox soft steel, ambele fire excelente, dar noaptea... daca e si un pic de ceata sau ploaie nu prea le mai vezi nici cu mama lantrenelor de cap. Am schimbat pe fir fluo, se vede EXCELENT noaptea, in schimb firul folosit anul trecut are un coeficient de elasticitate mult prea mare. o sa mai caut...
Plusiri si minusuri, totul e sa stii ce vrei.
Adevarat ca nu am pescuit cu lansete atat de apropiate. Ce am constatat este ca firul fluo nu te face sa prinzi mai putin.
Hai Vali Vesa sa nu ne mai domnim atat ! :lol:
Eu fiind mai mult pescar de rapitor am spus ce stiam din propria experienta. Cu toate ca nici la crap nu-mi displace si fac doua sesiuni pe an. :D

Tudor

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 14 Apr 2008 22:38

Doi ani am folosit Daiwa Tournament Fluo si am fost foarte multumit de el. Anul acesta am vrut sa-l schimb cu Stren Gold dar pana la urma m-am razgandit si mi-am cumparat tot Daiwa. Ca si ceilalti sustin faptul ca noaptea este foarte vizibil si pe rod-pod asta inseamna foarte mult. Este foarte util si pentru cei care inca nu si-au format tehnica aruncarii la punct fix, cu atat mai mult noaptea. :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Scrie răspuns