Inceput de trusa pentru un nou pescar de CRAP....

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 18 Apr 2008 09:48

parerea mea este ca unt suficiente si niste bete de 2,75.eu am avut pana anul trecut century NG de 2 lb si 3/4.eu aruncam cu ele cu plumb de 100 de grame 90-100 de metri.si in drill erau superbe.ceea ce ptr mine conteaza in primul rand(drilul).oricum in primul rand conteaza blancul si nu cate libre are.in prezent am 2 seturi.Century SP de 3,5 lb si Century NG de 3,5 lb.deci tot 3,5 lb ambele dar diferenta de la cer la pamant....asa ca eu cred doar ca l-ai bagat in ceata pe om cu alea minim 3lb. :lol: fara suparare.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 09:49

Pai , de cumparat, le-am cumparat, dar sunt cu retur. Adica le pot schimba oricand. Ma gandeam totusi, poate, pot aborda o tactica , in care sa fiu multumit si cu 2,75 lbs.

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 18 Apr 2008 09:54

:lol: :lol: STIMABILUL Flycarp ti-a raspuns. :lol:

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 18 Apr 2008 09:54

D-aia-i forum, sa discutam...cat de suparare, nimeni cred ca nu-i aici din acest motiv sau cu ast scop. Incercam fiecare sa ne spunem parerea, cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine...omul are de unde alege. Asta in cazul in care intreaba inainte de-a cumpara, ceeace cred ca este exclus in cazul de fatza, el achizitionandu-si deja sculele. Eu asa am tras concluzia.

Deci fir intins ! :bere:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 18 Apr 2008 09:55

pescarusu,depinde de ce balta abordezi,pe o balta c urata,fara agatatori va fi mai frumos pescuitul cu o lanseta de 2,75 lbs dar cand pescuiesti in agatatori sau langa ele iti trebuie o varga dura de 3 -3,5 lbs.tu trebuie sa te orientezi in functie de baltile pe care le alegi.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 18 Apr 2008 09:57

pescarusu_nebun scrie:Pai , de cumparat, le-am cumparat, dar sunt cu retur. Adica le pot schimba oricand. Ma gandeam totusi, poate, pot aborda o tactica , in care sa fiu multumit si cu 2,75 lbs.
Pai in cazul asta ce mai astepti?! Fuga la balta, testezi...mai arunci si cu alta lanseta a vreunui coleg de pescuit...si ti-ai facut o parere! Vei stii daca ti se potrivesc au ba. :lol:

@remus_cta Nu prea au treaba agataturile in alegerea unui batz sau a unei mulinete, sau cel putin nu este un prim aspect acesta. Conteaza ce greutate vrei sa arunci,cat cat de departe vrei sa arunci, si nu in ultimul rand drilul, care este o parte foarte importanta a pescuitului, cum spune dealtfel si stimabilul flycarp .

Fir intins! :bere:
Ultima oară modificat 18 Apr 2008 10:12 de către maiden, modificat 1 dată în total.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 10:04

remus_cta scrie:pescarusu,depinde de ce balta abordezi,pe o balta c urata,fara agatatori va fi mai frumos pescuitul cu o lanseta de 2,75 lbs dar cand pescuiesti in agatatori sau langa ele iti trebuie o varga dura de 3 -3,5 lbs.tu trebuie sa te orientezi in functie de baltile pe care le alegi.
Sa va povestesc:

Saptamana trecuta, am mers la o balta bucuresteana, cu casute, cu etc, etc, aveau si televizor in casuta. Balta? JALNICA. Am chinuit timp de aproape 24 de ore niste ciortanei nevinovati (a se vedea aici: http://youtube.com/watch?v=4C_470VtTlc , scuze pentru limbajul fratelui meu...). In filmulet vedeti si ce "scule" aveam inainte. Ok.

Dupa aceasta parodie de partida, m-am hotarat, impreuna cu fratele meu, cel care era in "drill" in filmulet, sa mergem pe o alta balta, anume la PERIS.
Am ajuns acolo, o echipa de tineri, erau in drill cu un crap, care ulterior am vazut ca avea vreo 14-16 kg... Evident ca am innebunit. Am cerut permisiunea sa intram pe balta... Atunci, d-nul Albastroiu (cariua ii multumesc din suflet pentru atitudine), a fost consternat de ceea ce numeam noi "dotare" si ne-a trimis sa ne luam scule. Asa a inceput totul. Momentan am cele 3 bete despre care vorbeam (si pe care le schimb daca nu vor fi ok), cele 3 mulinete, saltea de primire, voi cumpara fir, fir textil, voi pescui la boiless, a minciog ecologic, spary antiseptic, rodpod, senzori noi nouti (cormoran). Asta in doar o saptamana si cu bani imprumutati....
Desi atunci m-am simtit foarte ofensat, acum, multumesc d-nului Albastroiu pentru ca ne-a expediat de pe balta! Asta e tot... De aceea am nevoie de voi! Vreau in maxim un an sa dau si eu sfaturi altora, care au inceput cu stangul ca si mine~!

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 18 Apr 2008 16:14

@pescarusul

sfaturi dau multi...important e sa le iei pe cele care trebuie in considerare...

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 20 Apr 2008 20:59

Am fost la Peris. Nu am prins mare lucru, dar betele se comporta extraordinar, nu am sa le mai schimb.La fel si mulinetele...

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 21 Apr 2008 12:03

Acum ca tot am deschis acest topic, vreau sa il fac sa fie constructiv pentru mai multi novici. Asadar, mai am o serie de intrebari, la care sper sa gasesc raspuns cu ajutorul dumneavoastra:

1. Doresc sa cumpar o kobra, conteaza mult forma, dimensiunea? Trebuie cumparate mai multe modele? Aveti vreo recomandare, chiar daca asta implica mentionarea unei firme sau magazin anume? (consider ca pe un forum de discutii ar trebui sa fie admisa si mentionarea unor firme, deoarece plaja este foarte mare si nu stim mereu de unde sa alegem.

2. Salteaua de primire trebuie sa aiba anumite calitati? Adica conteaza pretul, materialul folosit la fabricatie, firma? Ma gandeam ca salteaua de primire trebuie sa protejeze captura de eventualele "accidente" suferite dupa ce acesta a fost scos din mediul sau.

3. Pentru boiless, ce carlige recomandati pentru monturi? Carligele de 4 sunt potrivite? ele trebuiesc sa aiba tija lunga sau scurta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Scrie răspuns