Inceput de trusa pentru un nou pescar de CRAP....

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Inceput de trusa pentru un nou pescar de CRAP....

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 08:14

Cu foarte mult respect va salut. Vreau sa va cer parerea despre betele
Cormoran UK Carp AKX cu mulinete SERT RUN TECK 9005 FD.
As dori sa imi spuneti daca sunt potrivite. 3.60 2.75 lbs...
Mentionez ca dau la crap de 5 ani, dar in ceea ce priveste PESCUITUL LA CRAP, sunt foarte nou. Sper sa am, pe acest forum posibilitatea de a ma perfectiona, impreuna si alaturi de voi. Va multumesc.

Va mai rog, de asemenea, sa imi recomandati un fir bun, un fir textil care sa faca banii, daca puteti sa imi mai spuneti si altele, pentru inceput, m-ar bucura enorm.

Pentru moderatori: imi cer scuze ca am mai postat acest text in cadrul unui alt topic, daca va trebui, va rog sa il stergeti de acolo, sa nu "obstructionez" topicul omului. Multumesc!

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 18 Apr 2008 08:40

Mulineta pare ok, putin cam grea pentru betele alese, dar poate stie cineva mai multe despre acest model. La lansete as avea ceva de obiectat....ar trebui sa te orientezi spre ceva de minim 3Lbs.
Despre fire sunt cateva topice, te rog sa cauti...deasemenea, referitoare la lansete si la mulinete.
Am rezolvat cu postarea acestui text in cadrul unui alt topic !

Fir intins ! ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 08:42

Multumesc atat pentru raspuns, cat si pentru celalalt topic. :)

Este adevarat ca as putea sa caut pe alte topicuri, dar voiam sa imi fac simtita prezenta si sa initiez un dialog aici, deoarece de la una se ajunge la alta si discutiile se largesc si , evident am mai mult de invatat.

:)

matei1971
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Noi 2007 18:04
Localitate: bucuresti

trusa inceput

Mesaj de matei1971 » 18 Apr 2008 08:48

Fir textil pt inaintas iti recomand TUF-LINE XP iar fir monofilament PLINE FLOROCLEAR.

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 18 Apr 2008 08:49

@maiden

chiar nu inteleg de ce ii recomanzi omului lansete de minim 3 lbs??chiar sunt curios care e explicatia.... :lol:

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 08:55

flycarp, asta voiam sa intreb si eu. De ce neaparat peste 3 lbs? Intentionez ca pe aceste bete sa folosesc plumb pierdul de maxim 100 grame cu/sau saculet solubil pentru nadire suplimentara. Este nevoie de 3 lbs? Pana acum am avut doar bete luate din targ, de acelea cu varful mai gros. Este adevarat ca pescuiam numai cu momitor, mare la montura cu 1 sau 2 ace. As dori mai multe pareri. Sau, daca optez pentru bete de 2,75 lbs, cum as putea sa arunc cat mai bine, si cam cu ce monturi/greutate/metode?

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 08:57

Momentan am fir Spiderwire Super Mono XXX,0.30, care inca nu m-a lasat la greu. Daca spuneti ca nu e bun, incerc si altceva.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 18 Apr 2008 09:19

flycarp scrie:@maiden

chiar nu inteleg de ce ii recomanzi omului lansete de minim 3 lbs??chiar sunt curios care e explicatia.... :lol:
pai e doar parerea mea..... Eu am de 3lbs si mi se par cam moi, am incercat sa le rup dar inca n-am reusit. Arunc destul de mult cu ele, la gramaj ma refer. De aceea zic ca cele de 2,7 sunt si mai moi, iar avand in vedere si greutatea mulinetei pe care stimabilul vrea sa o achizitioneze....nu pot sa recomand decat un bat mai viguros, mai ales daca se foloseste si momitor.
Greutatile in functie de lbs, ce se pot arunca ar fi :
Dan Cotelici scrie:TC - Greutate maxima de aruncare

2.25lb - 3oz (84g)
2.75lb - 3.5oz - 4oz (98g - 112g)
3.25lb - 4.5oz - 5oz (126g -140g)
3.50lb - peste 5oz (140g)

Atentie ...doar daca ati verificat TC-ul.
Sunt firme care fie folosesc metode contestabile de masurare a acestei valori fie nu sunt sincere in ceea ce priveste valoarea reala a TC.
Acum asteptam si parerea matale. :D
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 18 Apr 2008 09:42

Am inteles. Parerea mea? Prost este ca deocamdata nu am nicio parere...Tocmai va spuneam ca am intrat in randul oamenilor care isi cumpara scule. Sunt expert la aruncat, dar inca nu am pus mana pe un bat serios, de carbon, cu mulineta long cast , sa vad cum se comporta. Sincer nici nu am idee cam cat inseamna 100 grame, comparativ cu cat aruncam eu, un momitor mare, plin cu mix de mamaliga cu diverse. ... Astazi este ziua cea mare, intentionez sa merg la Peris, la d-nul Albastroiu sa fac botezul betelor. Sau daca ma ia careva dintre voi cu el , azi, maine, merg oriunde. :)

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 18 Apr 2008 09:45

Adica mata' le-ai cumparat deja, si apoi ceri pareri?! Apai....parerile si discutiile nu-si mai au rostul in cazul asta ! :lol:
Eu ma refeream la parerea stimabilului flycarp :D
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Scrie răspuns