Lansete

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

TheGame
new member
Mesaje: 9
Membru din: 26 Mai 2008 10:21
Localitate: Sibiu
Contact:

Lansete

Mesaj de TheGame » 30 Mai 2008 13:02

Salutare tuturor,

acum incep sa ma axez pe pescuitul la crap.
Problema e ca nu stiu ce scule sa imi iau....
Am gasit intr-un magazi din Sibiu niste Lansete Baracuda de 3,6m(sunt tare incantat de ele) la pret 100 Ron bucata.
Mulinete am zis ca imi aiu urmatorul set: http://www.fis ela.ro/produse/103/2714/Race-Teck-XXX.html

Ce lansete puteti sa imi recomandati in jur de 100 ron bucata.
Vreau sa imi iau si un rod pod....http://www.f isela.ro/produse/103/1648/Smart-Carp-825.html

Ce parere aveti???
Eventual sa imi faceti si niste recomandari.
Chiar daca majoritatea pescarilor "nu dau din casa", va multumesc pt ajutor.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 30 Mai 2008 13:51

http://www.totalfishing.ro/lanseta-pro- ... -2243.html

Aceasta ar fi o varianta, destul de buna, apropiata de pretul tau. Modele asemanatoare mai gasesti de la Sert.
Oricum, sfatul meu, este ca sa mai astepti o perioada (cat crezi tu, de cuviinta) si sa investesti intr-un echipament mai performant (decat unul mai slabut, pe care vei dori, sa-l schimbi dupa o anumita perioada, mai bine unul de o calitate mai buna, care sa-ti satifaca necesitatile, in materie de pescuit, pe o perioada mai lunga).

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 30 Mai 2008 19:04

dan chiar nu stiu ce sa zic eu am rupt o lanseta space fighter in aruncare.am aruncat cu inaintas textil si mulineta bblc .si mentione ca am aruncat cu un plumb de 90 de grame.am aruncat normal,peste cap si nu am agatat inelele in aruncare.nu stiu,ori lanseta nu are 3 lbs ori nu stiu..........

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 30 Mai 2008 21:53

remus_cta scrie:dan chiar nu stiu ce sa zic eu am rupt o lanseta space fighter in aruncare.am aruncat cu inaintas textil si mulineta bblc .si mentione ca am aruncat cu un plumb de 90 de grame.am aruncat normal,peste cap si nu am agatat inelele in aruncare.nu stiu,ori lanseta nu are 3 lbs ori nu stiu..........
Din ce zona, a cedat, lanseta ?!? :-?

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 31 Mai 2008 01:19

a cedat pe la jumatatea primului tronson,cel de varf.nu stiu ce sa intamplat,ori nu a fost echilibrat ansamblul,eu aruncand cu o bblc ori nu stiu..........dar oricum sa cedeze in aruncare lanseta mi se para foarte dubios mai ales ca am aruncat cu o montura inline cu plumb de 90 de grame si porumb pe fir de par.si am vazut ca nu am agatat inele sau ceva pentru ca lanseta a aruncat vreo 40 de metri.nu stiu ce sa intamplat sa nu considerati ca fac antireclama dar aceasta lanseta de cand am cumparato nu mi-a inspirat incredere.ca o mentiune am aruncat si cu o lineaeffe carp concept de 3,6m 3lbs aceeasi mulineta acelasi inaintasi si aceeasi montura si nam avut nici o problema.acum mam apucat sa o modific lanseta incerc sa o fac de 3 metri si sa o folosesc la shefield.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 31 Mai 2008 22:38

Destul de ciudat, nu ar fi trebuit sa se comporte in felul acesta . :-? Ai avut posibilitatea sa o testezi si in alte partide de pescuit, sau asta a fost prima si ultima :roll: !?!

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 01 Iun 2008 00:22

lanseta o am de anul trecut din februarie,nu a fost prima partida de pescuit dar am mai avut o aruncare la care a trosnit ceva ,atunci nu a avut nici o crapatura nimic, fiindca am verificat.nu stiu am zis ori a fost un rateu lanseta ori nu stiu........oricum chestia asta ma hotarat si mai mult sa-mi iau fg asa ca a fost si o parte buna in toata beleaua asta. :lol: oricum am o lanseta acum pe care sa fac experimente dezmembrari de mandrina,inele tot tacamu,am renuntat la ideea de a modifica lanseta, e prea complicat si la o lanseta de un milion nu se merita,parerea mea.
Ultima oară modificat 01 Iun 2008 13:50 de către remus_cta, modificat 1 dată în total.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2008 08:09

@remus constanta

off topic


Remus am inteles ca esti foarte tinar ( elev de liceu ), inteleg graba de a posta , dar totusi , incearca sa mai corectezi din foarte multele greseli gramaticale .

scuze ca nu am fost la obiect dar ...

iulian staicu

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 01 Iun 2008 13:54

nici o problema dar inchipuitiva ca mesajul a fost scris pe la 2 noaptea in primul rand.in al doilea rand m-am obisnuit sa scriu repede si se mai intampla sa sar litere,aici o parte foarte mare din vina avand-o si tastatura pe care am facut-o varza . :lol: si nu mai lucreaza cum trebuie la anumite litere

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 01 Iun 2008 18:49

remus_cta scrie:nici o problema dar inchipuitiva ca mesajul a fost scris pe la 2 noaptea in primul rand.in al doilea rand m-am obisnuit sa scriu repede si se mai intampla sa sar litere,aici o parte foarte mare din vina avand-o si tastatura pe care am facut-o varza . :lol: si nu mai lucreaza cum trebuie la anumite litere
Sanatate sa fie Remus ... crapul sa traga !!! 8)

Scrie răspuns