Cort

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Cort

Mesaj de sergiu_q » 01 Iun 2008 14:59

vreau sa imi cumpar un cort si nu stiu ce sa aleg :)
nu sunt pretentios asa ca nu caut ce e mai "tare" pe piata. cortul il voi folosi pt excursii in delta (deci cu cat e mai usor cu atat mai bine) dar si pentru iesiri de 2-3 zile pe baltile din jurul bucurestiului
imi curg ochii dupa :
Stalker Two man Dome X
Imagine

Nash Hooligan pt 2 persoane
Imagine

am vazut azi pe tvr2 niste corturi care mi-au placut dar pe care nu le-am putut identifica. va rog sa imi ma ajutati identific cele 2 corturi din pozele de mai jos

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=4355

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=4354


ce parere aveti despre corturile pe care le-am pomenit ?
astept un sfat dinpartea celor mai experimentati
;-)

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2008 16:17

cortul de care intrebi este asa numitul cort de Africa de sud ( este produs in Africa de sud in dotarea armatei ) daca pescuiesti pe Sarulesti este inclus in pachetul oferit sau cred ca-l gasesti la Aquamania si in viitor la Senzor . corturile pe care le-ai ales sunt relativ bune , dezavantaj structura (betele) este din fibra de sticla , mai greu de montat si in timp ( dupa un sezon doua ) se rup ( putrezesc ).

is

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 01 Iun 2008 17:10

huh....3000ron :)
eu caut ceva pana in 1000ron , preferabil chiar 800ron :)
nu mi-a trecut prin minte ca fibra ar putea putrezi, chiar ma gandeam ca fibra ar fi mai usoara si mai flexibila decat aluminiul.
multumesc pentru sfat.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 01 Iun 2008 17:21

Stalker si Hooligun sunt corturi simple, dar practice, in limitele unui buget restrans. Au un sistem de ridicare lent, sunt spatioase, se strang compact si au o rezistenta rezonabila la intemperii. Am folosit corturi similare si am trecut prin furtuni cu ele. In timp, rezistenta la uzura e mai mica decat la corturile scumpe, dar nu mi s-a intamplat sa putrezeasca ramele. Daca te porti bine cu el, un asemenea cort te tine doua, trei sezoane linistit.

Celalalt cort e un Campmor Safari si intra in alta categorie de pret. Nu e un cort militar, e un cort comercial pentru savana facut in Africa de Sud dintr-o panza speciala, folosita (si) ca material de uz militar. Foarte solid, ideal la partide lungi, relativ nepractic la partide scurte, greu de pus pe vaduri inguste si aproape imposibil de montat singur. Extraordinar ca aerisire, dar poate face condens cand e frig, avand o singura folie, chiar daca foarte groasa. Nu e vina lui, n-a fost gandit pentru vreme rece. Dupa ce stai in el, orice cort pescaresc obisnuit ti se pare mic.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 01 Iun 2008 18:48

iulian scrie: dezavantaj structura (betele) este din fibra de sticla , mai greu de montat si in timp ( dupa un sezon doua ) se rup ( putrezesc ).
Partea cu putrezitul structurii din fibra de sticla, nu o stiam. Ai avut acest nenoroc ?

Cortul de la Nash, exceptand faptul ca nu este construit pe cadru rigid, este o alegere destul de buna. Ai parte, de un pret decent, dimensiuni rezonabile (pentru doua persoane) si o calitate acceptabila (are doua straturi).

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 01 Iun 2008 19:09

poate nu chiar putrezit , dar dupa 1-2 sezoane te pomenestui ca ti se rup , si spun asta dupa trei corturi schimbate ( primul acum 4-5 ani un GIPO BANGKOK) , acum am un NASH globetroter , super cort pt partide lungi si daca vadul de pescuit este larg si pt partide scurte un Fox explorer clasic .

cind iti alegi un cort este f important sa sti pt ce fel de partide ( lungi sau scurte ) cum este locul unde campezi , etc . deasemenea f important este modul cum se poate ventila (aerisi) cortul pe canicula , (este un model de la Nash cu doua ferestre in spate) altfel in august in delta pe canale intre stufuri , nici noaptea nu poti dormi de caldura ;
de vazut macar si noua linie de corturi de la Senzor .

is

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 01 Iun 2008 19:38

iulian scrie:poate nu chiar putrezit , dar dupa 1-2 sezoane te pomenestui ca ti se rup , si spun asta dupa trei corturi schimbate ( primul acum 4-5 ani un GIPO BANGKOK) , acum am un NASH globetroter , super cort pt partide lungi si daca vadul de pescuit este larg si pt partide scurte un Fox explorer clasic .
Un intreg arsenal :D. Daca ai niste fotografii, cu Globetroter-ul, ti-as fi recunoscator daca le-ai posta (nu-l stiu, decat din fografiile de prezentare).

Multumesc.

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 01 Iun 2008 20:07

iulian scrie: de vazut macar si noua linie de corturi de la Senzor .
stii cand o sa apara ? nu ma grabesc prea tare dar as vrea totusi sa il iau luna asta.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 01 Iun 2008 20:11

Nash Hooligan pt 2 persoane :

http://www.youtube.com/watch?v=oJUfCVETOEI

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 02 Iun 2008 10:25

@ sergiu_q,

Dar de JRC Cocoon Extrem Dome ce parere ai? Si ca sa-ti dai seama care este, ai un link mai jos cu el:

http://www.mullarkeys.co.uk/fishing/umb ... /jrc/6176/

Intra lejer 2 paturi si o masuta plus o gramada de bagaje, are 2 camere, o mica veranda unde de asemenea poti pune de exemplu galetile cu nada si bagaje, etc. Singurul inconvenient la el este ca se monteaza putin mai greu decat corturile care au cadrul din aluminiu. Are si un pret foarte bun raportat la calitatile lui: 650 lei.

Daca te intereseaza un astfel de cort am unul de vanzare nou, nefolosit. Gasesti un anunt dat de mine la rubrica de vanzare/cumparare - numai pescuit.
Daniel Verdete

Scrie răspuns