BBLC vs. AeroTeh 12000XTA

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Marius Bunea
new member
Mesaje: 12
Membru din: 06 Iul 2008 00:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

BBLC vs. AeroTeh 12000XTA

Mesaj de Marius Bunea » 06 Iul 2008 00:49

Va rog, vreau sa imi spuna cineva cunoscator care este diferenta intre BBLC SI AEROTEHNIUM 12000XTA (in afara de pret ofc :lol: ), care este mai buna si dc, care are si ce are in plus fata de cealalta.

Va multzumesc mult!
Marius

Avatar utilizator
cp
member
Mesaje: 274
Membru din: 13 Feb 2005 20:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp » 06 Iul 2008 09:14

Salut!

Comparatia este un pic fortata... Diferenta este data in special de clasa :lol: , pret si de locul unde este montat baitrunner-ul. Se pare (chiar sigur) ca sistemul AeroWrap de la AeroTechnium este mai performant, de asemenea si sistemul de oscilatie este mai lent decat la BBRLC si permite o asezare mai buna a firului asigurand lanseuri mai lungi. A... si evident raportul de recuperare mai mic la AeroTechnium... este mai puternica...
Personal nu am folosit AeroTechnium, dar eu am BBRLC pt pescuit si Ultegra XTA 12000 pt marker si spod. Evident cu Ultegra arunc mai departe...Legat de sistemul de BR pe tambur (toate modelelel XTA) e foarte bun pentru marker (cand ai nevoie de 2 viteze si nu trebuie sa duci mana la spatele mulinetei) in schmb pentru pescuit nu este asa eficient... daca tot trebuie sa duci mana la tambur inainte sa intepi... de ce iti mai trebuie BR pe tambur... iei una fara BR ca, in mare parte este tot aia... intepi cu mana pe tambur... In schimb la BR clasic in spatele mulinetei... poti cupla/decupla BR si sa intepi cu o singur mana...

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 06 Iul 2008 12:53

am si eu o intrebare referitor la BBLC , am observat ca modelele mai noi sunt putin diferite fata de alea mai vechi , ma refer la scrisul de pe corpul mulinetei. astea mai noi sunt fabricate in malaysia.
modelele mai vechi unde sunt fabricate?
pe astea le am eu:
Imagine

si cele mai vechi arata asa :
Imagine

Scrie răspuns