Carlige.... !!!!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Aug 2008 19:12

carlige dificile

daca faci montura cum trebuie, cos gura crapului si e bine sa folosim spray-ul antiseptic inainte de eliberare

problema cea mai nasoala este ca nu sunt forjate si daca fortezi un pic un crap mai mare, risti sa-l indrepti.

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 04 Aug 2008 20:31

Ca totusi vorbim de carlige long, insa un pic off-topic as vrea sa va adresez o intrebare?

Care considerati carligele ideale pentru o montura snowman, indreptate in special pentru exemplare mari? Weekend-ul acesta, spre exemplu pentru a scapa de ciortanii care navalisera pe noi, am fost nevoit sa merg pe bila tare de 26, cu pop-up de 14, sau cu 2 tari de 22.
Am folosit si eu ce am gasit in geanta ( Gamakatsu Pop-Up MB1 - Nr. 2)....insa am ratat foarte mult. Din 4 bucati.......doar 2 am reusit sa pun pe saltea.

subzero20
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 22 Iul 2008 16:51
Localitate: Romania

Carlige.... !!!!

Mesaj de subzero20 » 04 Aug 2008 22:52

Deci nu imi recomandati astea....mai ales dac asi ranesc pestele tare nu are rost! Oi fi vrand eu sa fie intepat bine,dar nu "cosit" la gura. Multumesc frumos.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Aug 2008 22:58

@ danicristi 79

sunt o gramada

eu personal folosesc pentru snowman 4 feluri de carlige. fox arma point SSC, carp maxx de la kamasan, fang X de la nash si putin credibil, dar cele mai bune rezultate le-am avut cu longshank de la corda, iar cel mai mare crap (la snow man) l-am prins cu un carp maxx nr. 6, la bila de 14 cu pop up de 10, in toamna anului trecut la boiliesmania pe tancabesti (20,150 kg)

pentru a scapa de ciortani, cititi decalogul lui Andrei Vladeanu de acum cateva numere din alp...dealtfel, decalogul asta contine aproape 50% din stiinta (a se citi teoria) pescuitului la crap...restul e practica personala.

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 05 Aug 2008 08:20

cornelserbu scrie:@ danicristi 79

sunt o gramada

eu personal folosesc pentru snowman 4 feluri de carlige. fox arma point SSC, carp maxx de la kamasan, fang X de la nash si putin credibil, dar cele mai bune rezultate le-am avut cu longshank de la corda, iar cel mai mare crap (la snow man) l-am prins cu un carp maxx nr. 6, la bila de 14 cu pop up de 10, in toamna anului trecut la boiliesmania pe tancabesti (20,150 kg)

pentru a scapa de ciortani, cititi decalogul lui Andrei Vladeanu de acum cateva numere din alp...dealtfel, decalogul asta contine aproape 50% din stiinta (a se citi teoria) pescuitului la crap...restul e practica personala.
M-am exprimat eu poate gresit , cand am spus ciortan. De fapt, am vrut cumva sa fac o selectie , ca prindeam in " draci "....intre 3 si 7 kg. Am vrut peste 10.....si am zis sa umblu un pic la marimea bilelor seara. Oricum dupa sticlele alea de "fata in iarba" :roll: ....aveam un chef de somn si ma gandeam ca daca ma trezesste vre-unu....macar sa fie de 2 cifre.

P.S. In combinatia asta.....bila 26 , pop-up`14....sau 2 tari de 22....ce nr de la Fox...sau de la Korda ati folosi. Pentru ca aici cred ca am comis-o eu.
Si inca ceva.....SSC....sau LSC ?

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 05 Aug 2008 16:25

in general nu depasesc 4 mm diferenta intre pop up si boilies-ul scufundabil, fiindca flotabilitatea se pierde aproape de tot si nu mai are rost snow man-ul. in ceea ce priveste marimea carligului, eu sunt adeptul folosirii numerelor cat mai mari (carlige mici) ... minim nr.4 pentru bila de 26

era vorba de ssc, dealtfel, cele trei marci seamana foarte mult intre ele, exceptie facand a 4-a, cea de la korda

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 05 Aug 2008 21:32

cornelserbu scrie:in general nu depasesc 4 mm diferenta intre pop up si boilies-ul scufundabil, fiindca flotabilitatea se pierde aproape de tot si nu mai are rost snow man-ul. in ceea ce priveste marimea carligului, eu sunt adeptul folosirii numerelor cat mai mari (carlige mici) ... minim nr.4 pentru bila de 26

era vorba de ssc, dealtfel, cele trei marci seamana foarte mult intre ele, exceptie facand a 4-a, cea de la korda

@Cornel, nu mai da din casa tati :D

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 05 Aug 2008 22:11

Fox serria 2, nr. 2, pt. mine au fost cele mai bune . De ciortan mai scapi daca folosesti un pop -up mai mare, la scufundator nici o sansa. Am folosit si 2 bile de 24 si am luat ciortan ca si palma si caras. Boiliesurile nu le putea aspira, dar aspira carligul.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 05 Aug 2008 22:21

articolul lui Andrei Vladeanu din alp august 2008, dezbate pe larg ce e snow man-ul si ce vrea el...cititi-l cu incredere ca aveti ce invata...daca multe dintre cele scrise de Andrei le stiati, nu va fie teama, continuati sa cititi si veti da si de unele chestii de care auziti pentru prima oara.

Sakal
member
Mesaje: 113
Membru din: 16 Mai 2008 21:56
Localitate: Arad

Mesaj de Sakal » 06 Aug 2008 05:12

:lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns