Sfaturi achizitionare scule pentru incepator

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 08 Ian 2009 23:18

costi_e7 scrie:imi pare rau ca forumul nu are un "coltul incepatorului" si niste articole mai pentru incepatori, fiind un nivel ridicat al cunostintelor intre membrii. de exemplu mi se pare superb articolul despre boiles al lui PETRE IULIAN si cred ca ar fi o idee buna daca s-ar continua de catre cei mai experimentati cu lucruri explicate mai simplu , pentru ca sunt o groaza de mituri pe care pun pariu ca si cei mai "vechi" dintre noi le luam de bune.

in alta ordine de idei, cred ca o sa iau longbow, am gasit in pitesti la un magazin longbow 680 la pret de 140 ron , pacat ca e singura , fiind pe pretul vechi . maine o sa o achizitionez si o sa incerc sa mai fac rost de inca 2 la fel. nu iau powerline pt ca e totusi mai scumpa si nu as folosi-o niciodata la potentialul maxim.

mai ramane sa ma hotarasc ce bete sa achizitionez, cea mai mare problema a mea fiind de spatiu si de aceea cred ca o sa ma orientez spre telescopice. stiu ca o sa ma certati, dar sincer chiar nu pot sa car 2 metri dupa mine neavand nici masina si .. asta e .. asa ca cei care totusi au dat si cu telescopice, la inceput macar, ce imi recomandati ?
Sa stii ca LongBow 80 e acelasi cu LongBow 65 doar ca are tamburul adanc al draq...o sa bagi ceva buraj pe el ! Nu stiu daca se mai gasesc K-karp Drake ,sunt din 3 buc si sunt f.bune ptr. inceput (erau in toamna 137 ron)!
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

costi_e7
new member
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2009 01:27
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de costi_e7 » 09 Ian 2009 18:06

am fost azi de dimineata si am luat din pacate okuma longbow 680. singurul care il mai avea asa cum am spus ieri. zic din pacate pentru ca am gasit in alta parte, la gipo, banax helicon 5600nf la 140 ron. deci exact acelasi pret. avand in vedere ca toata lumea le-a laudat, am luat 2 helicon. mai are inca 2 acolo si daca vand okuma imi iau tot banax, pentru ca imi place sa fie toate la fel... asta e, deci am una bucata okuma longbow 680 de vanzare, nou-nouta, in tipla. cine este doritor o vand cu 130 ron, posibil transmitere prin curierat rapid.

acum, avand in vedere ca le am pe amandoua, am putut sa le si compar constructia. la prima vedere pentru ochiul meu de incepator calitativ mi se pare mai bine lucrata okuma. materialul e pare mai bine facut decat banaxul. deasemenea ca o nota personala prefer mai mult combinatia negru-argintiu decat verdele de pe banax. in schimb insa 5600 are tamburul mult mai "inalt" si cred ca ajuta foarte mult la lansarile la distanta. longbow il are mai scurt si mai adanc, intra mult fir pe el, dar nu stiu daca bate heliconu ca distanta.

sincer, daca nu vand okuma nu ma deranjeaza, am ocazia sa le vad pe amandoua in actiune, sa pot sa fac o comparatie practica.

acum ramane sa cumpar betele , mai caut sa vad ce mi se potriveste cel mai bine. eu avand 1,80m intaltime , 90 de kg, cred ca ma pot baga la un 3,90 din 3 bucati pentru transport. am vazut ceva pe la maver la oferta , dar inca nu mi-am facut o parere, e mai greu decat cu mulinetele, pentru ca in bat se face practic diferenta, atat la lansari cat si la drill.

multumesc ca sunteti alaturi de mine si astept pareri.

p.s. : sunt interesat de un rod pod , are la gipo in pitesti la 250 ron cu 3 standuri, dar nu stiu cat de bun e. cine are pe acasa si nu are ce face cu el, daca vrea sa vanda.. dati un mp.

Fire Intinse!
Einstein - Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 09 Ian 2009 22:16

helicon nf le LAUDA lumea, acum s-au mai schimbat lucrurile, ultimele loturi au avut tot mai multe mulinete defecte. la fiabilitate si finisaj, tind sa cred ca sunt sub longbow. la ce le bate pe okume, intradevar, esta forma tamburului. daca iti placeau lb 65, de ce nu ai cerut baietilor de pe forum sa iti trimita?crezi ca e sight doar de dat cu parerea?
referitor la rod pod, personal nu folosesc, in locurile unde merg eu mi se par mai practici pichetii. gipo are niste oferte bunicele in sezonul de reduceri, dar ai grija sa apreciezi corect distanta necesara dintre posturi, avand in vedere ca ai mulimete de talie mare

costi_e7
new member
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2009 01:27
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de costi_e7 » 09 Ian 2009 23:32

ai dreptate, si esti printre putinii care nu ridica in slavi helicon. longbow e lucrat bine, de la maneta care are manerul din lemn fata de plastic , pana la baitrunner-u care lucreaza extrem de fin , pe cand la banax nu prea .. calitate buna.

recunosc ca aici am facut o greseala, m-am lasat impins de euforia de moment. am vazut helicon in raft, era la 140 ron si stiind ca pe site e mai mult, iar domnul de la gipo mi-a zis ca o sa fie cam la 200 in sezon .. am luat, manat fiind, de recomandarile de pe forum. imi pare rau si imi cer scuze lui silviu_ms care avea de vanzare 2 okuma ca ale mele, erau si accesibile ca pret si completau si setul. ce sa zic .. n-am mai avut rabdare, parca plecam maine pe balta :oops:
Einstein - Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 10 Ian 2009 23:37

ASAI LA INCEPUT.TOTI MAI GRESIM DAR LA PESCUIT TRE SA AI RABDARE.LA FEL SI CIND ITI DAI BANII PE SCULE.EU PERSONAL FOLOSESC OKUMA LB.70 DE 4 ANI FARA NICI O PROBLEMA LA ELE.SINT DE INCREDERE SI NU TE LASA LA GREU. ;-) ;-) ;-)

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 11 Ian 2009 17:48

de cand aduce gipo bannax?
probabil magazinul nu e gipo, dar aduce si marfa lor
daca mai studiai forumurile----helicon 130 ron reducere, 160 ron sezon
saluta-l pe nenea de la magazin din partea noastra :evil:

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 11 Ian 2009 18:25

As recomanda si betele JRC SKYLINER de 3,9 m la 3,25 Lbs, Extra Range, cu mulinetele BANAX HELICON.
Imagine

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 11 Ian 2009 19:18

costi_e7
nu iti mai cere scuze man :mrgreen:
inca mai am la vanzare 2 buc longbow 860 ;-)
ca un sfat al meu pt. cei ce abia au inceput pescuitul la crap e sa se informeze f bine inainte sa isi achizitioneze echipament, mai bine te gandesti de 10 ori si cumperi odata 8)

costi_e7
new member
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2009 01:27
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de costi_e7 » 11 Ian 2009 22:55

probabil ca nu e gipo, numai ca are firma luminoasa deasupra cu gipo, iar in pitesti asa stiu eu de el. e pe langa complex comercial john, pentru cine e din pit.

in legatura cu helicon, eu am gasit pe http://www.totalfishing.ro/mulineta-ban ... -3216.html si vad o reducere de la 200 la 150 si de aici am crezut ca mai jos de atat.. sau pe http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=1082 . mai mult de-asta. dar nu e o problema, nu sunt suparat :mrgreen: de-abia astept sa le "ud" :!: :!:

in alta ordine de idei, rod pod nu o sa-mi mai achizitionez. e mult mai practic sa folosesc picheti, iar de banii pe care i-as da pe rod pod mai bine imi iau avertizori mai buni. vreau sa va intreb care e diferenta dintre swingere si hangere, ca din punctul meu de vedere fac acelasi lucru. sa nu radeti de mine ca intreb asta, da? :oops:
Einstein - Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

remi
member
Mesaje: 141
Membru din: 29 Iun 2007 21:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de remi » 13 Ian 2009 00:45

Hangerele au intre sistemul de prindere de sub avertizor si cel de prindere pe fir, o modalitae FLEXIBILA de legatura care poate fi un fir, cablu, lant,etc.,
pe cind la swingere aceasta este RIGIDA, de obicei o tija subtire de metal pe care se afla o contragreutate culisanta ce regleaza tensiunea in fir.

Scrie răspuns