Sfat mulineta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
m3high
new member
Mesaje: 15
Membru din: 22 Aug 2009 15:33
Localitate: Oradea

Mesaj de m3high » 15 Ian 2010 18:50

Si eu mi-am luat aceleasi bete. Sonik SK4 - 3,60m - 3,5lb.

Si acum si eu caut mulinetele potrivite pentru ele si m-am decis asupra Shimano.

Tinand cont ca primul inel la lansete e de 40, dar betele au actiune rapida de varf, deci sunt ptr long cast, ce mulineta cu tambur mai mic gasim la Shimano. Intre Alivio 10000 XTA , Navi 8000 XTA si Ultegra 5500 XTB, acele cifre sunt corelate cu diametrul tamburului? Pentru aruncari la distanta ce mulineta se potriveste batului?

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 15 Ian 2010 18:59

Mergeti in magazin si puneti mulinetele pe bete si o sa simtiti singuri care cu care se "pupa" mai bine !
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 15 Ian 2010 22:33

zfcristian scrie:Mergeti in magazin si puneti mulinetele pe bete si o sa simtiti singuri care cu care se "pupa" mai bine !
In mod sigur este bine-intentionat indemnul asta al tau,insa cu mici exceptii cred ca este valabil doar pt Bucuresti.In provincie rare sunt sansele sa gasesti nu doar mulinete(Daiwa,Shimano despre care era vorba in topic) ci si lansete sau orice alte ustensile pentru pescuitul la crap din gama medie-superioara.Majoritatea celor din provincie impartim acelasi neajuns:nu putem pipai-testa-vizualiza ceea vrem sa cumparam asa ca, comenzile la magazine online in urma lecturilor pe internet si luarea inimii in dinti sunt cam singura solutie.Celor care sugereaza deplasarea la magazin le-as sugera si eu un exercitiu de imaginatie:sa-si inchipuie ca mulinetele pe care doresc sa le cumpere ar exista pe raftul unui magazin din Baia Mare iar ei din Bucuresti fiind sa-si ia lansetele cu ei si sa o apuce la drum pentru a-si verifica compatibilitatea si potrivirea ansamblului lanseta-mulineta.Cred ca cel mai minunat lucru ar fi sa constientizeze proprietarii de magazine de profil din provincie ca exista cumparatori si pentru altfel de marci decat Baracuda sau Attack.

Avatar utilizator
mircea.rusu
member
Mesaje: 149
Membru din: 18 Dec 2009 16:05
Localitate: turda judet cluj

Mesaj de mircea.rusu » 15 Ian 2010 22:37

maximarian,subscriu la ceea ce ai scris mai sus.
Bastoane de nadit din fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
DOEAT-KR
member
Mesaje: 237
Membru din: 08 Iul 2009 10:59
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de DOEAT-KR » 16 Ian 2010 10:38

corect!
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 16 Ian 2010 12:12

@ maximarian

In viitorul apropiat se va schimba situatia, cel putin pentru orasul nostru. Dar totusi nu putem condamna trecutul sau lipsurile, mai bine spus, din magazine daca le raportam direct la piata de desfacere. Pot sa-ti argumentez deoarece am trecut prin asta, acum 2 ani, cand am avut magazinul deschis.

@ darius

Scuze pentru off-topic

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 16 Ian 2010 15:30

Nu este nici un fel de problema Marius...Intre timp am achizitionat pentru Sonik-uri Shimano Navi de care sunt multumit!Am avut ocazia sa testez si vitoarele Sonik-uri de 3.90 cu inel de 50 impreuna cu Navi si este o combinatie foarte buna!Pentru inel de plecare de 40 si buget redus poti incerca si Shimano Alivio 10.000 Xta!Daca ai buget mai mare poti merge linistit pe Ultegra Xtb care sunt niste mulinete superbe,usoare si chiar daca au diametru tamburului mai mic,vei arunca foarte departe cu ele!

Scrie răspuns