Chub Vantage 3,9-3,5 si Prologic Tournament 3,9-3,5

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 21 Dec 2009 15:32

Adaug si eu interesul real pentru comparatia intre cele 2 lansete mai ales ca acum sunt ambele la reducere.Personal intentionez sa-mi completez setul de pescuit cu 2 lansete mai "de distanta".Desi acestea nu fac parte din categoria lansetelor "populare",deci implicit sanse mai reduse de a obtine pareri avizate,poate ne spune domnul dan-r care ar fi alegerea sa personala intre cele 2,eventual caracteristici si elemente pro si contra.Am indraznit sa fac sugestia adresata domnului Dan deoarece dansul le are in "posesie".Pe internet apar doar descrieri si prezentari succinte (ceva mai detaliata totusi pt Prologic T.)si de obicei identice,ale magazinelor online.De exemplu eu nu am gasit nicaieri tipul de mufare pt nici una,amanunt important zic eu,care poate sa incline balanta decisiv in favoarea uneia cu mufare inversa fata de alta cu spigot.Si probabil mai sunt astfel de amanunte care conteaza.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 23 Dec 2009 13:24

Salut
Vantage nu le stiu. Tournament sunt niste lansete placute. Daca vrei ceva mai rapid care sa te ajute pt casting ai putea sa arunci un ochi si la Sonik sk4. Sunt mai rapide

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 23 Dec 2009 14:22

O vreme eram destul de sigur ca voi opta pt Sonik SK4 in iarna asta,insa in loc sa se ieftineasca conform obiceiurilor de iarna cu care ne-au obisnuit majoritatea vanzatorilor de unelte de pescuit ,s-au scumpit,iar al doilea aspect care m-a determinat sa renunt (primul nefiind cel mai important) este mufarea tip spigot.Pana una alta ma atrage mai mult Vantage-ul,atat cat am reusit sa-mi fac o parere doar in urma review-urilor de pe internet.

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

lansete

Mesaj de dariusiacob » 26 Dec 2009 22:02

Prologic are mufare inversa din cate stiu eu -vezi pe la cei care le vand online :!:

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 29 Dec 2009 20:34

Si Vantage are mufare inversa,mi-au ajuns azi 2 bucati comandate online.La prima vedere am doar cuvinte de apreciere pentru blank-ul acestor lansete,inspira incredere si se prezinta foarte bine la capitolul estetic in acelasi timp.O usoara dezamagire o am din cauza levierului cam scurt pt niste bete de 3,9m care fac parte din categoria celor de pescuit la distanta.Urmatorul si ultimul repros ar fi legat de marimea primului inel aflat dupa mandrina,pe segmentul de baza.Diametrul interior(masurat cu sublerul) este de 30 mm si nu de 40 cum credeam eu(conform prezentarilor) ca va fi.Acuma nu stiu ce sa zic,nu-mi vine sa cred ca firma Chub bate campii,probabil mi-am facut eu vreo idee gresita despre felul in care se masoara primul inel,poate se ia in calcul diametrul exterior.Cei care stiu mai bine sunt invitati cu drag sa-si expuna parerile,dilema este destul de macinanta.Precis mai sunt si alti posesori de Chub Vantage aici pe forum,sau altfel de lansete Chub,va rog masurati diametrul interior al primului inel chiar si cu o ruleta sau rigla si spuneti daca corespunde caracterisisticilor tehnice furnizate de producator sau vanzator.
Ca si concluzie finala pot spune ca sunt multumit de achizitie,a fost mai mult hrana pentru suflet si din punctul asta de vedere totul se justifica,nu stiu ce as fi ales daca eram in magazin si as fi studiat personal si Prologic-urile,acesta se pare ca este neajunsul pescarilor din orasele mici de provincie.In alta ordine de idei,la fel de bine puteam pescui pe baltile din zona (Baia Mare)si cu niste telescopice chinezesti,insa pasiunea nu se impaca cu ratiunea.
In spiritul acestei idei si in urma unor consultarilor cu o persoana avizata si legitimata in domeniul evaluarii lansetelor destinate pescuitului la crap,urmatoarele lansete pe care probabil le voi cumpara vor fi Century.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 30 Dec 2009 04:12

le-ai amestecat de le-ai inebunit
Si eu cand voi vinde Toiota Corola pe care am luat-o acu la criza in locul unui Avensis, imi voi lua Bugatti Veyron..
Century sunt vise pt orice pescar de crap de oriunde in lume,unii le au altii le doresc!!!!
du-te si lanseaza un plumb de 4oz cu betele pe care le ai....nu mai masura aiurea inele
iar despre ieftiniri sa stii ca si in vest lucrurile de clasa superioara nu se ieftinesc .Sonik deja e promotie cu 3 la pret de 2,asa ca nu-i de unde!!pe criza oriunde in lume se tine de pret si/sau se scumpeste.Vei vedea singur prin februarie cat se va face orice-i de import asta pe langa faptul ca si pretul la carburanti va creste si de aici toate produsele, peste prima scumpire.eu astept inca catalogul shimano,fox si daiwa pe 2010,care pana acu veneau mocka cu revistele ,in tipla de naylon inca de la inceputul lui Decembrie!!

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 30 Dec 2009 08:08

filica scrie:le-ai amestecat de le-ai inebunit
Si eu cand voi vinde Toiota Corola pe care am luat-o acu la criza in locul unui Avensis, imi voi lua Bugatti Veyron..
:lol: Am recitit ce am scris si intr-adevar poate parea cam aiurea.Ce am vrut sa spun este ca pentru cei ca mine care sunt "obsedati" de scule remediul este Century,Harrison sau Free Spirit sau ceva din zona asta si astfel s-a incheiat balciul,nu mai ai la ce sa visezi,scapi de obsesie.La fel ca si vanatorii aia care au arme de colectie in rastel si le admira zilnic,le scot si le lustruiesc desi n-au un fir de praf pe ele,insa la vanatoare ajung rar sau trebuie sa se deplaseze la mare distanta pentru a-si putea pune pustile in valoare.
Chestia cu diametrul inelului de plecare nu o consider insa aiureala,cred ca azi ma duc cu sublerul pe la magazinele de pescuit,o sa ma creada vanzatorii dus cu pluta.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 30 Dec 2009 12:34

maximarian scrie:
filica scrie:le-ai amestecat de le-ai inebunit
Si eu cand voi vinde Toiota Corola pe care am luat-o acu la criza in locul unui Avensis, imi voi lua Bugatti Veyron..
:lol: Am recitit ce am scris si intr-adevar poate parea cam aiurea.Ce am vrut sa spun este ca pentru cei ca mine care sunt "obsedati" de scule remediul este Century,Harrison sau Free Spirit sau ceva din zona asta si astfel s-a incheiat balciul,nu mai ai la ce sa visezi,scapi de obsesie.La fel ca si vanatorii aia care au arme de colectie in rastel si le admira zilnic,le scot si le lustruiesc desi n-au un fir de praf pe ele,insa la vanatoare ajung rar sau trebuie sa se deplaseze la mare distanta pentru a-si putea pune pustile in valoare.
Chestia cu diametrul inelului de plecare nu o consider insa aiureala,cred ca azi ma duc cu sublerul pe la magazinele de pescuit,o sa ma creada vanzatorii dus cu pluta.
La toate lansetele ,diametrele inelelor precizate de vanzator ,sint cele de la exterior.Nu are rost sa-ti bati capul,e normal ca un inel cu exteriorul de 40mm sa aiba la interior doar 30mm.Nu ai sa gasesti niciunde precizari decat despre exteriorul inelelor.Pe viitor sa iei in calcul informatia asta,cand cumperi alte lansete.
Team Select Bait Romania

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 30 Dec 2009 13:52

Intr-adevar,asa este,acum m-am lamurit si eu,va multumesc.

Scrie răspuns