Help

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Aug 2005 19:33

cata bh scrie:...gen hci betaine(50gr!!!) o gasesti de la 350-in sus !!!!...
EHCL, nu Hci, pentru ca e un hidroclorit. Te rog nu te apuca iarasi sa cauti definitii pe net :lol: Se gaseste ieftin, in jur de 200,000 si la Energofish. Daca Marean (macaarone) are chef si nervi, iti explica el cat se poate de stiintific ce si cum, io nu ma pricep :lol: Mai gasesti la un pret rezonabil, Betain Plus. Un continut mare de betaina are si graul (vorbeste lumea pe la colturi), asa ca germeni de grau sau gluten de grau...

Lichidele nutritive le poti inlocui cu drag cu ficat (preferabil de pasare) pasat. Sau carne de scoica. E o intreaga nebunie chestia asta cu solutiile alternative, naturiste si ieftine (eu am trecut prin ea, m-a tinut vreun an jumatate). Dupa ce mi-am facut damblaua, m-am intors la origini, adica la mixuri si bile ready-made, etc. etc. De ce? Pentru ca, nefiind un institut de cercetari, nici un club de pescuit, nici Bill Cottam, Tim Paisley, Jim Gibbinson sau Kevin Knight si nici actionar la Nutrabaits, Solar, Mainline sau mai stiu eu cine am ajuns la concluzia ca ma costa mult mai ieftin sa ma bazez pe fainuri, ingrediente, etc. cu un randament garantat, testate de-a lungul anilor de unii mult mai meseriasi ca mine, in conditii si in locuri extrem de variate. Atunci cand am garantia ca boilies-ul este ok si partida nu evolueaza in directia dorita de mine, ma uit la montura, sau la tehnica, sau la tactica abordata si incerc sa le corectez. Altfel, pot face totul perfect si pestele nici macar nu mai e prin zona, speriat de nebunia culinara pe care i-am oferit-o.

Pentru ca n-am chef de polemici inutile, in cele de mai sus nu se regaseste nici un sfat. Nici nu sunt vreun "meserias", ba dimpotriva, de multe ori ma apuca disperarea cat de putine stiu si inteleg vis-a-vis de pescuitul specializat al crapului cu mijloace moderne (unii prefera carpfishing :wink: ). Da' asa-s io, fara leac, ma plictisesc prin casa, intru pe net si-mi dau cu presupusul pe forum.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Aug 2005 20:15

Nene Cataline, ma omori cu zile! :D :oops:
Cata , gasesti un topic in cadrul forumului asta care trateaza subiectul betaina. Betaina e un cuv generic, pt ca poate fi de multe feluri si soiuri. Betaina hcl nu are nici o treaba cu betaina in stare pura. La fel cum betaina lichida actioneaza in cu totul alt fel decat aia solida. Cea mai mare cantitate de betaina in stare pura o contine melasa de sfecla de zahar.

constantin
new member
Mesaje: 12
Membru din: 20 Iun 2005 10:01
Localitate: Ploiesti

Mesaj de constantin » 31 Aug 2005 08:20

Nu mai inteleg nimic , ptr. un novice in ale boiliesului sunt complet bulversat.
Citesc pe forum ca pererile sunt impartite , ba sa folosesc betaina ba sa no folosesc ca nu ma ajuta la nimic...???
Am inteles ca un boilies trebuie sa contina fainuri,oua (elementul principal de legare al aluatului),uleiuri (ca atractant) si arome ...
Puteti sa-mi confirmati ca am inteles eu bine sau sa ma corectati unde am gresit, si daca puteti citeva lamuriri.....???
Costin

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

......

Mesaj de HackBv » 31 Aug 2005 10:02

eu zic sa vb ca pt un novice ca omul nu mai intzelege nimik.

1) eu zic ca sunt foarte multzi pescari care au avut o perioada in vreun an in care au prins intr-un anume stil si altceva nu ia mai interesat si nu au mai incercat.
2)sfatul meu incearca la o partida de pescuit sa folosesti o nada cu care sa prinzi ushor adica pt ciortanica, ciortan si crap eu zic sa folosesti la inceput porumb in lapte, porumb uscat, porumb conservat cu fel shi fel de arome de preferat anason, capsuna, canepa...etc.
3)Nu te mai du pe balta si unde vezi primul loc batatorit aseazate sondeaza apa in mai multe locuri daca ai si o ancora micutza arunca cu lanseta aceasta ancora si vezi daca ai vegetatzie pe fundul apei temperatura apei ideala sa nu depaseasca 25 C.
4)nadeste locul pt ceea ce te intereseaza dar nu intensiv daca nu stai mai mult de o zi cred ca 1 Kg de porumb cu ceva anason si ceva strot e de ajuns pt descrierea ta sau in cel mai rau caz daca nu te pricepi cu nadirea fatzi o mamaliga mai tare in care bagi boabe de porumb si foloseste momitoare.
5)foloseste o montura cu plumb sau momitor pierdut sau cu plumb sau momitor in linie nu folosi mai mult de 2 carlige dar la distanta destul de mare lasa la inceput pana intzelegi cum sta treaba rigul pt mai tarziu.

Daca Vrei Ceva imagini cu monturi trimite un mesaj privat si se rezolva.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 31 Aug 2005 11:14

HackBV, in primul rand ca ciortanul ,ciortanica si tot restul, nu au nici o leg cu crapul. Inafara de faptul ca au cam aceeasi forma, difera complet. Insa ce ne intereseaza pe noi in primul rand este ca nu se hranesc la fel, au metabolisme diferite. Eu zic ca cel mai bine este sa urmaresti crapul, si daca e sa intre si un ciortan , asta e! Carpfishingul ( nu dadea , Patabume!! :D :oops: ) e oricum gandit sa selecteze pestele mare, asa ca esti cam in contradictie cand ii spui omului sa prinda ciortan.
In al doilea rand, cum adica , citez, "nu folosi mai mult de 2 carlige dar la distanta destul de mare lasa la inceput pana intzelegi cum sta treaba rigul pt mai tarziu" ??? Las pe altii sa faca treaba murdara in locul meu... :D :D

PS: Constantin, incearca sa inveti corect de la inceput, pt ca altfel nu vei face decat sa pierzi timp important. Unde nu intelegi intreaba, cauta pe internet, etc! Spor la treaba!

constantin
new member
Mesaje: 12
Membru din: 20 Iun 2005 10:01
Localitate: Ploiesti

Mesaj de constantin » 31 Aug 2005 11:26

Eu folosesc o montura cu momitor culisant pe care am doua ace ,unul in fata momitorului si unul dupa ,folosesc ace nr.1 ,forfacul este din fir textil de 0.16 si firul de 0.35mm.
Pe aceasta montura pun mamaliga amestecata cu seminte de pasarele si citeva boabe in lapte iar pe ace pun cite 4 boabe in lapte .
Cu asa ceva am prins un crap de 4kg.
Pe aceeasi montura am pus 2 boiliesuri de 12-14mm (fir de par) dar nu am reusit sa il aduc la mal ptr. ca sa rupt forfacul (probabil l-am fortat eu prea tare ...crapul).
De lansat am lansat cam la 70-80m ....
Astept citeva sugesti ,

P.S- Ce parere aveti despre montura mea ?
Costin

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 31 Aug 2005 11:36

patabum-bum(de aici esti asa exploziv??? :lol: --glumeam

vorbim despre acelasi produs doar ca in oradea betaina celor de la POFF este mai ieftina in jur de 150 nu 200 de mii.scrie pe ambalaj 200ml desi ea este sub forma de praf.ciudat no comment
Azi sintem pe aceeasi lungime de unda si sint de acord sa folosesti produse de firma ,doar ca eu imi iau componentele si imi fac singur boilliesul pentru ca m-am fript de cateva ori si de atunci prefer sa stiu exact ce este in boillies.

caaroane :D

spune-mi simplu cata ptr ca nu am decat 36 de ani,sint de acord cu ceea ce ai mai scris despre betaina ''Este inrudita totusi indeaproape cu glicina si metionina'',am citit lungi dezbateri si in revistele unguresti(nororc ca ma descurc cu limba'' si sortimentul betaine hci (ultima litera este i de la india) de la sensas sau starbaits(totuna ptr ca starbaits este o divizie a sensasului) este amino acid glicina(asa scrie si pe eticheta)
idem am mai citit despre continutul sporit de betaina al melasei si multumesc ca mi-ai reamintit(nu sint insa sigur daca era vb de cea de sfecla sau cea de trestie)
mestere ai lasat in coada de ...crap :lol: subiectul lisina
utilitate,cantitate,efect etc.
poti sa ne ajuti?

va salut
cata bh

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 31 Aug 2005 20:44

Pentru cei slabi de inima, nu cititi, urmeaza o cacanarie lunga si plicticoasa :lol:
cata bh scrie:...scrie pe ambalaj 200ml desi ea este sub forma de praf.ciudat no comment...

...spune-mi simplu cata ptr ca nu am decat 36 de ani,sint de acord cu ceea ce ai mai scris despre betaina ''Este inrudita totusi indeaproape cu glicina si metionina'',am citit lungi dezbateri si in revistele unguresti(nororc ca ma descurc cu limba'' si sortimentul betaine hci (ultima litera este i de la india) ...cata bh
Ca de la un Catalin de 39 de ani la unul de 36:
- daca pe ambalaj scrie 200ml, inseamna ca se refera la volumul acestuia si nu la greutatea lui (o gaselnita de marketing)
- scriam mai demultisor, pe vremea cand postarile pe aici semanau cu cele de pe un forum de chimie alimentara, ca am o amica farmacista, care mananca pe paine cacanariile astea cu formule, termeni, etc.
Ergo:

1. TMG-Trimetilglicina este un metabolit al colinei si sintetizat din sfecla de zahar (Beta vulgaris) fam: Chenopodiaceae

2. Formula chimica este: (CH3)3N+-CH2COO-
Formula moleculara este: C5H11NO2
Greutatea moleculara este: 117.15

TMG-Trimetilglicina este solubila in apa si la gust dulce
TMG-Trimetilglicina se mai numeste: N,N,N-Trimetilglicina, betaina anhidru, betaina glicina , betaina glicocol, oxineurina si licina.

Este o mare diferenta intre TMG-Trimetilglicina=Betaina anhidru si
Betaina hidroclorida HCl.

Betaina hidroclorida HCl
Formula moleculara este: (CH3)3N(Cl)CH2COOH
Greutatea moleculara este:153.61
Betaina hidroclorida este indicat ca adjuvant digestiv.

TMG-Trimetilglicina participa ca donator (transfer) de grupa de metil in procesul de metilare a homocisteinei folosind catalizatori Vitamina B6, Vitamina B12 (forma metil cobalamina) si Acid folic (tetrahidrofolat).

TMG-Trimetilglicina este indicata in anemia pernicioasa (dependenta deVitamina B12) datorita unui defect in sinteza metil cobalamina cofactor si catalizator pentru enzima sintezei de L-Metionina.

Trimetilglicina-TMG este indicata la homocistinuria care are cauza genetica si enzimatica.

Bibliografie:
Selhub J, Miller JW: The pathogenesis of homocystenemia: interruption of the coordinate regulation by S-adenosylmethionine of the remethylation and transsulfuration of homocysteine. Am J Clin Nutr 1992; 55: 131-138

Jacob RA. Folate, DNA methylation, and gene expression: factors of nature and nurture. Am J Clin Nutr. 2000; 72:903-904.

Zau ca n-as fi facut acest efort, insa pur si simplu nu am reusit sa inteleg de ce insisti cu India aia intr-un compus chimic? 8)

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

...

Mesaj de HackBv » 31 Aug 2005 20:47

legat de ce ai citat tu acolo ma grabeam sa plec si am scris in graba si vroiam sa ma refer la ceea ce a spus mai sus el ca foloseste un carlig in fatza shi unul in spatele plumbului in fine deci eu am zis sa lase rigul pt ca el are probleme mari legat de trasaturi nu legat de intepaturi si avand in vedere ca nu foloseste boiles in fine daca nu ma insel eu daca ma insel spunetzimi pls ca nu cumva sa fac si eu greseli cand mai ajung la pescuit

pt o partida scurta de o singura zi momind o arie restransa cu strot boiles spart boiles intreg si ceva porumb imuiat bine sau in lapte si pele cata nada dati voi eu dau intre 1,5 si 2 kg de nada in total pt o singura zi si dupa aceea mai intretin cu cate o racheta de boiles la 2 ore sau imediat dupa ce scot un peste la mal este ok sau trebuie sa ma reprofilez pe alta abordare a momitului?

altceva eu nu lam sfatuit sa prinda ciortan sau altceva dar ori cum daca citeai primul post observai ca balta pe care merge nu are peste dupa spusele lui mai mare de 4 kg nu ai ce sa ii faci asta avem cu asta ne mandrim eu nu dau cu boiles mai mici de 18 mm sunt cele mai mici care le folosesc si dupa parerea mea asta face selectia in fine mai sfatuitima si pe mine ca vreau sa mai invat si eu

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Sep 2005 00:37

Patabume,pe vremuri bune, te lamentai de mine ca faceam pe chimistu: Fratele meu, ti a intra cumva boala in sange? Sau esti intrun moment de descarcare "eletrica" :lol: :lol: Ciao si te sun!!!
ps: ma placut la nebunie esplicatia, lam gustata incet incet!!!! Sa fie mereu asa :shock: :lol: Merci, ciao!!!

Scrie răspuns