Help

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

constantin
new member
Mesaje: 12
Membru din: 20 Iun 2005 10:01
Localitate: Ploiesti

Help

Mesaj de constantin » 24 Aug 2005 09:58

Salutare la toti crapisti de pe forum,

Nu sunt un pescar profesionist mai mult un pescar de Weekend,
Am si eu citava intrebari ....!!!

- Daca balta unde ma duc ,nu a vazut BOILIS cum pot eu sa prind crap la boilis fara sa arunc ca nada o basculanta de boilis (sa invat crapul sa manince boilis-uri).... cert este ca nici nu dispun de prea multi bani sa cumpar atitea boilis-uri ,sa invat eu crapul din balta asta ?
- Balta are fundul malos cu stuf pe margini, suprafata cam 2-3 ha , adincimea media cam 1.5m , pesti :caras inte 10g-500g;cteno inte 100g-1kg;crap intre 100g-4kg.
Pina acum am prins la boaba in lapte, dar nu prinzi tot timpul si trasaturile sunt rare daca nu chiar inexistente,la mamaliga nu am nici o sansa (nu ca n-ar minca pestele, problema cred ca sunt eu ...nu ma pricep).
- Puteti sa ma ajutati cu citeva sfaturi ..DAR AVETI MILA :shock:
Costin

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Re: Help

Mesaj de patabum » 24 Aug 2005 17:59

constantin scrie:Puteti sa ma ajutati cu citeva sfaturi ...
Ce facem bre, nu se gasii nici un nea'Cutare de-asta de inventa gaura la macaroana, apa calda si coada la pruna sa-ti raspunda? Vreun revolutionar abonat la ALP sau cititor de site-uri straine?
constantin scrie:- Daca balta unde ma duc ,nu a vazut BOILIS cum pot eu sa prind crap la boilis fara sa arunc ca nada o basculanta de boilis (sa invat crapul sa manince boilis-uri).... cert este ca nici nu dispun de prea multi bani sa cumpar atitea boilis-uri ,sa invat eu crapul din balta asta ?
Maifrend, scuza-mi curiozitatea, da ce-ti trebuie sa strici orzul pe gaste?
constantin scrie:...pesti :caras inte 10g-500g;cteno inte 100g-1kg;crap intre 100g-4kg...
La ce descrii matale, balta aia are ciortanica si ciortan, crap peste cativa ani :lol:
Lasa-l incolo de boilies, sau vrei sa intri in vreun club select si asta e conditia de baza?
constantin scrie:Pina acum am prins la boaba in lapte, dar nu prinzi tot timpul si trasaturile sunt rare daca nu chiar inexistente,la mamaliga nu am nici o sansa (nu ca n-ar minca pestele, problema cred ca sunt eu ...nu ma pricep).
Nu cred ca e vreunul care prinde din secunda 2 de cum si-a aruncat sculele in apa si pana pleaca acasa, cocosat de sacu' de peste :wink: Daca cei din jurul tau au trasaturi si tu nu, atunci e cazul sa te apuci sa-ti analizezi monturile, daca trasaturile sunt rare, ba chiar inexistente la tot boboru', atunci e cazul sa schimbi balta :wink:
Pana la boilies, vezi cum e cu monturile, documenteaza-te, intelege-le, invata sa sondezi si sa citesti apa. Material gasesti garla, pe site, pe forum, prin reviste. Daca ai vreo cunostiinta care are ceva experienta in domeniu, da-i si tu o bere-n bot, cara-i sculele o vreme, fierbe-i mamaliga si fura meserie la greu. Cand vezi ca te-ai dibacit, chestia aia cu boiles-ul vine de la sine.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 24 Aug 2005 19:31

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 24 Aug 2005 20:22

:lol: Ce mult face un batrin in casa (site) :lol:
Chiar asa Constantine, din ce spui tu balta nu prea are crap. Nu vad rostul unor cheltuieli in situatia descrisa.

constantin
new member
Mesaje: 12
Membru din: 20 Iun 2005 10:01
Localitate: Ploiesti

Mesaj de constantin » 25 Aug 2005 09:34

Puteti sa-mi recomandati o balta intre Ploiesti si Bucuresti unde dupa parerea voastra este crap si se merita sa te duci la pecuit nu la plaja ....??? :roll: :roll: :roll:
Costin

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 25 Aug 2005 11:39

Tancabesti, Peris...
Florin Bolocan

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Aug 2005 14:57

foloseste niste saculeti sau pungi solubile, astfel cu un kg de bile ai rezolvat problema
><)))°>-------- Dani

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 25 Aug 2005 18:47

Daca nu ai prea multa experienta, incearca Perisul.

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Balta "virgina"

Mesaj de cata bh » 28 Aug 2005 12:42

Salut

Nici eu nu am o vasta experientza dar imi permit sa-ti recomand o trecere lina de la porumb in lapte la boillies si anume un 50/50 cu CSL si frisca.
Atentie la marimea boilliesului 14 max 16mm
Incearca inainte de a momi sa localizezi crapii si sa indentifici structurile(pentru a nu momi in orb si pentru a economisi boillies)
Un confrate face o remarca usor rautacioasa in sensul ca pescuitul la boillies asigura trecerea spre high society ,ma abtin si cred ca acest stil este mai sportiv (oricum daca pe o balta pestele se obisnuieste cu boillies HNV devine mult mai greu sa-l mai pacalesti la porumb sau mamaliga)

cata bh

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Re: Balta "virgina"

Mesaj de patabum » 28 Aug 2005 13:36

cata bh scrie:...Un confrate face o remarca usor rautacioasa in sensul ca pescuitul la boillies asigura trecerea spre high society ,ma abtin si cred ca acest stil este mai sportiv (oricum daca pe o balta pestele se obisnuieste cu boillies HNV devine mult mai greu sa-l mai pacalesti la porumb sau mamaliga)...cata bh
1. "Mult e dulce şi frumoasă limba ce-o vorbim..." :wink:
Confrate: Coleg de profesiune, tovaras de meserie; (Inv) Tovaras de conspiratie (DEX).

Nu fac parte din nici o conspiratie (inca :lol: ) si coleg (de profesie) nu-mi esti cu siguranta :wink:

2. Afirmatia mea se referea la "economia" partidei de pescuit prin prisma intentiei celui ce a intrebat de a obisnui pestele cu boilies si nicidecum la altceva. De ce sa treaca pe boilies? De ce sa suporte el costurile implicate? samd

3. Fara nici un fel de intentie rautacioasa si mai ales fara dorinta de a deschide o polemica pe acest subiect, poti sa-mi explici de ce pescuitul la boilies este mai sportiv decat cel la porumb?

Scrie răspuns