Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 29 Noi 2005 20:54

Incercati si cu plumbul pe un safety-clip care culiseaza.Astfel nu riscati sa pierdeti markerul intr-o zona cu agatatori.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Noi 2005 23:04

patabum scrie:Bre nea' Carproame,

Io credeam ca dupa atat amar de vreme ai invatat ca ce-i simplu e si bun (nu-i un repros, e o constatare :wink: )...
Bree nea ´Patabume, daca nu erau oameni de astia nebuni ca si mine, sti-am astazi de "fir de par" sau "boilies" sau "safety bolt clips" ??? De ce simplu cind merge si complicat :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 30 Noi 2005 15:24

probeaza Bruno!
si spune-mi si mie cum se presinta.
daca nu merge bine, uite asta este buna :lol:
si nu trebuie plumb asa greu.


Imagine :wink:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 30 Noi 2005 17:17

mi-asi permite sa adaug:

si ai grija ce opritor pui la plumb, sa nu ajunga in contact cu markerul ca'l sparge din prima aruncare :evil:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 30 Noi 2005 17:22

freecarp, mie imi place foarte mult modelul asta de la fox, in primul rand pentru ca e foarte aerodinamic. Are o hiba, daca dai pe locuri cu vegetatie submersa sau agatatura imbatranesti langa el pana iese la suprafata, daca mai catadicseste sa iasa.

Nu l-am avut niciodata pus pe monofilament, numai pe textil, dar inteleg ca pe mono culiseaza mult mai bine.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 30 Noi 2005 17:39

mirceaef scrie: Nu l-am avut niciodata pus pe monofilament, numai pe textil, dar inteleg ca pe mono culiseaza mult mai bine.
intotdeauna ! textilul are flotabilitate mai mare si-l trage mai greu markerul. la's ca vorbest cu varamea si-ti iau si tie niste 'shtihaitz'-uri si n-o sa mai ai probleme cu iarba.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 30 Noi 2005 19:07

@mirceaef
eu nu folosesc fir textil nici ca inaintas! pana acum nu am avut nevoie sa-l folosesc.
cu monofilul nu am avut probleme! dar eu oricum trag odata cu un plumb pe fundul apei sa vad cum este structura si pe urma cu markerul. asta o fac ptr. ca eu pescuiesc cu placere pe locuri mai curate, platouri etc.
din experienta pot sa spun, ca pe firul textil se prind repede mizerile,iarba alge, etc.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 01 Dec 2005 11:28

Vali Vesa scrie:la's ca vorbest cu varamea si-ti iau si tie niste 'shtihaitz'-uri si n-o sa mai ai probleme cu iarba.
Vali, crezi ca poa' sa trimita si nishte cutii de ciocolata .... ca scap si de problemele cu papilele gustative :lol: :lol: :lol: Hmmmm, mi-ai adus aminte de cafeaua si prajiturile din Viena!!!

Acum, am o intrebare pentru cei care folosesc mono la marker. Ce fel de fir folositi? Ca trebe' sa reziste la destule socuri.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 11:31

Eu folosesc Fireline de 0,15. Daca asi folosi mono cred ca asi prefera 0,30

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 01 Dec 2005 11:41

carprom scrie:Eu folosesc Fireline de 0,15. Daca asi folosi mono cred ca asi prefera 0,30
Cum e textilul asta? Anul asta am folosit Fox Explorer si s-a facut zdrente, cred ca e foarte sensibil al UV.

In cazul asta mai lansez o intrebare: cei care prefera textilul, ce fel de fir folosesc? Cum s-a comportat intr-un sezon de pescuit?
EFM
Carping Club

Scrie răspuns